ABUZUL DOMESTIC

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

----------------
Milia:
Nu sunt de acord. Cred ca mergi prea departe aici. Ceea ce prezinti tu mai sus nu e un abuz, abuz ar fi daca ar profita intr-un fel de puterea ei (fizica, mentala, psihica) sau de pozitia ei financiara, sau de o functie pentru a obtine acest avantaj, ori nu e cazul aici. Poate se cheama mai degraba "a profita de cineva". Dar nici cu asta nu sunt de acord, ca Bic "profita" de banii lui, pentru ca sunt casatoriti si in cuplu sotii isi impart cheltuielile, in plus, sigur au cazut de acord sa faca aceasta cheltuiala. Bic e acum in cumpana, nu stie inca daca trebuie sa continue aceasta casnicie sau nu; ce-ar trebui sa faca: sa intrerupa studiile pana cand se hotaraste daca sa divorteze sau sa continue relatia? Lasa fata in pace, ca si asa e destul de amarata... Nu-i mai aduce acuzatii nefondate, las-o sa-si dea singura seama ce cale trebuie sa ia viata ei... Asemenea decizii sunt si asa extrem de greu de luat.
Suntem la topicul deschis de Alyssa despre abuz in care ea chiar ne-a rugat sa nu postam cazuri particulare. Aici femeile isi pot da seama daca sunt abuzate sau nu. Postarea ta le poate zapaci mai rau. Mai bine s-ar sterge de aici postarile care au deviat de la topic. Ar putea fi mutate in alta parte.
--------------

Mie abuzul mi se pare un lucru extrem de grav si care trebuie tratat cu toata seriozitatea, dar trebuie sa fim destul de lucide sa discernem cand este abuz si cand nu. Nu orice neintelegere este abuz, mai ales daca reactia negativa a partenerului este alimentata de un comportament de impotrivire. Nu am postat ca sa zapacesc pe nimeni, ci tocmai pentru a atrage atentia asupra acestui lucru.

Cat despre faptul ca a sta cu cineva, pe banii acestuia, doar cat e convenabil pentru tine, asa cum ai spus si tu inseamna "a profita de cineva", folosind anumite atuuri, iar a profita de cineva, folosindu-te de ce e in avantajul tau, nu neaparat putere financiara, ci as adauga si putere de seductie, pozitie sociala,..., inseamna abuz. Intr-adevar e o cheltuiala la care au convenit amandoi, in calitate de soti, dar nu cred ca au convenit si ca in momentul in care dispare necesitatea cheltuielii, dispare si casnicia.

Eu nu am sfatuit-o sa isi intrerupa studiile, Doamne fereste, ci sa incerce sa indrepte lucrurile in casnicia ei. Daca ea va renunta sa se impotriveasca, in functie de comportamentul lui, in noua situatie, isi va da seama daca e abuzata sau nu. Iar daca atitudinea lui se va schimba, nu va mai fi nici amarata, cum spui tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

----------------
ana maria:

Bic, nu exista motive opentru care sa se poarte urat cu tine. nici lupta pentru suprematie si nici altceva. Cred ca trebuie sa ai incredere in tine si sa intelegi ca faptul ca nu ai dus gunoiul e ceva normal si nu are dreptul sa te certe pentru nimic.

Un partener nu poate sa aiba autoritate asupra celuilalt partener. Am vazut femei care erau sigure ca din vina lor au fost batute "i-am raspuns". "el era beat si eu nu incalzisem mancarea" "nu pusesem apa minerala la frigider". "Autoritatea" partenerului le face sa creada ca merita ce traiesc. Am vazut o femeie intr-un centru de primire care a fugit abia atunci cand sotul a inceput sa agreseze si copilul de 8 luni. Pana atunci credea ca e normal ce i se intampla.

Nu crede in zodii si explicatii "paranormale". Esti tanara si nu merita sa stai cu un om care nu te respecta.

Stii ceva? Eu nu am dus de trei ori gunoiul in 9 ani si nu si-a permis nimeni sa-mi reproseze ceva. Dar cred ca sunt egala cu sotul meu si ne respectam unul pe celalalt.
-----------------

Eu nu am dat explicatii "paranormale", am spus doar ca stiu cat de incapatanati sunt taurii. Daca crezi ca nu-i asa, OK, nu insist.

De acord ca nu merita sa stai cu cineva care nu te respecta, dar pentru a fi respectat, trebuie sa respecti si tu. Spune-mi si tu cat respect poti arata fata de cineva cand indesi gunoiul, ca sa nu il duci tu si sa il duca el. Care e motivul pentru care ea a indesat gunoiul, nu comoditatea? Si atunci, de ce sa se supere cand el ii spune ca e lenesa, nu a fost asa, chiar daca nu suna bine cuvantul?

Iar ce zici tu despre femei batute, copii maltratati, nu au nici o legatura cu povestea lui Bic. In cazurile respective, intr-adevar e vorba de abuz si autoritate. In cazul lui Bic, sunt certuri conjugale. Mi se pare hilar sa se ajunga la divort pentru ca cei doi nu reusesc sa decida cine sa duca gunoiul. Daca gunoiul e motiv de zanzanie, mai bine stati intr-o zi de vorba si stabiliti niste regul clare, cine duce gunoiul, cand se duce gunoiul, samd.

Ana Maria, daca voi asa ati decis, in casnicia voastra, ca tu nu duci gunoiul, e OK, e regula voastra. Dar sa stii ca daca duci gunoiul, nu inseamna ca esti mai prejos decat celalalt, sau ca nu esti respectat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Poate ca nu am explicat suficient de clar. Nu exista nici un fel de motive pentru care sotul sa iti vorbeasca urat. Nu cred ca e normal ca o "ciondaneala" sa degenereze, iar sotul sa iti vorbeasca urat. Daca imi amintesc bine Bic chiar dadea o lista cu cuvintele pe care sotul ei i le adreseaza adesea. Nu cred ca merita in nici un caz sa sa i se vorbeasca asa. Iar exemplul cu gunoiul a fost o mostra din viata ei de toate zilele. Sper ca am inteles bine!!!

NU vreau sa intru in polemica ci sa sustin inca o data ca nici o fiinta umana nu merita sa fie agresata (fizic sau verbal)

Nici eu nu am spus ca e abuz ci ca are o problema in relatia ei.

No ofense!!!

Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

---------
Bic:
O opinie vreau. Daca eu nu duc gunoiul, ci il infund pina se face plin, el se enerveaza ca e plin, il duce el si imi trinteste cu dispret cind eu abia m-am trezit si incerc sa justific de ce nu am dus gunoiul, "Esti lenesa si te doare-n .... De-aia nu duci gunoiul." inseamna ca m-a abuzat sau nu???? Ca dinsul sustine ca asta nu-i abuz pentru ca eu SINT lenesa.
---------
Eu n-am facut decat sa raspund la intrebarea lui Bic. Ea a intrebat daca in situatia prezentata, e vorba de abuz sau nu. Eu nu vad nici o urma de abuz aici, sincer. Iar fata a intrebat doar despre incidentul asta. Sper ca Bic si sotul ei sa gaseasca impreuna calea spre o viata de familie fericita.

Intr-o casnicie, mi se pare foarte importanta comunicarea, asta insemnand si posibilitatea de a-i spune partenerului cand nu esti multumit de ce a facut, ca doar nu trebuie sa ne prefacem ca ne convine totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

Draga Bic, incearca sa discuti calm si linistit cu sotul tau despre stadiul in care a ajuns relatia voastra. Poate nu e totul atat de grav pe cat crezi, dar important este sa discutati asa incat sa aduceti lucrurile pe un fagas normal, sau chiar sa acceptati consiliere de cuplu. Nu face gesturi necugetate, de genul urcat in avion si lasat totul in urma! Trebuie sa lupti pentru relatia ta, pentru ca toate cuplurile si prin momente dificile, iar daca sunt si copii implicati... cu atat mai mult!
Dar trebuie sa fiti constienti ca daca lasati lucrurile asa, situatia poate deveni mai urata, mai complicata, si vorbele devin din ce in ce mai urate iar tensiunile mai puternice!
Ai grija de tine, si nu te lasa calcata in picioare!
Fa-l sa te respecte, trebuie sa te respecte!
Succes!

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Bic, parerea mea e sa incerci sa ajungi la o conversatie cu sotul tau, vorbiti despre ceea ce se intimpla si trageti o concluzie. E posibil ca totul sa se rezolve, insa nu accepta sa -ti vorbeasca urit.Respectul in tot cazul trebuie sa fie reciproc.Cred ca el nu simte respect pentru tine , concluzie trasa din ceea ce ai povestit iar eu cred ca e un abuz.In chestia cu gunoiul , cred ca unul ca si celalalt il poate duce , nu e valabil doar pentru femei, in ce epoca traim.Ori sinteti de la parerea ca femeia ii buna doar pentru a face mincare , curatenie si nimic mai mult.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Am parcurs ieri tote mesajele voastre la acest subiect si tare am fost ipresionata,ba chiar mi-au dat si lacrimile...din pacate si eu ma alatur celor in suferinta si incerc sa-mi fac curaj sa va povestesc un pic despre povestea mea...
Sint departe de casa de aproape 4 ani,traiesc undeva la tara izolata si departe de tot si toate,m-am saturat de stat intre patru pereti ai casei care nici macar nu este foarte confortabila,singura mingiiere este fetita mea de aproape 2ani!!
Cu sotul meu traiesc intr-o incertitudine totala,relatia noastra se limiteaza la foarte putin,sintem de fapt mai mult colegi de apartament,nu participa la viata familiala,nu-l intereseza sa dea o mina de ajutor in casa ba dipotriva trebuie sa string dupa el tot timpul nici macar o hirtie nu arunca la gunoi;Spune ca el este multumit asa si nu intelege de ce trebuie sa faca mai mult daca pe el nu-l deranjeaza dezordinea din casa sau conditiile in care traim,sau de ce trebuie ca el sa se zbata ca eu sa am ceva mai confortabil?Discutiile si certurile se succed ba chiar au fost si violente,i-mi repeta mereu ca nu am decit sa plec daca nu-mi convine!!
Deja avem camere separate(nu va spun cum arata camera lui!!), si face tot posibilul prin toate mijloacele sa ma minimalizeze si sa ma descurajeze in tot ceea ce fac!Nu am un servici si-mi este teama sa plec cu copilul fara bani! Nu-mi suride deloc iddea sa ramin aici singura cu copilul fara prieteni sau sprijin!Bineinteles ca ma ameninta ca-mi va lua copilul daca divortez pe motiv ca nu am mijloacele necesare pentru cresterea lui!
In vara am fost acsa si a facut circ in fata parintilor mei,eu i-am cerut sa plece si chiar ar fi facut-o daca nu l-as fii impiedicat in ideea ca as putea avea probleme cu oficialitatile sau avocatii lui!Acum i-mi reproseaza chiar si asta ca nu am avut curajul sa ramin ca el m-ar fii lasat linistita!?dar nu ma pot baza prea mult pe ceea ce-mi spune stiu ca ar face tot posibilul sa-mi ia copilul,chiar daca nu ar fii capabil sa se ocupe singur de ea! La nasterea fetitei la maternitate nu aadus o floare sau un cadou pentru copil...ba mai mult venea si adormea pe fotoliu linga noi!In Doi ani nu stiu daca i-a dat o data biberonul,nu a schimbat-o niciodata ba mai mult ii vine rau daca vede caca!Ieri seara am indraznit sa-l las singur cu fetita doua ore si mi-am permis sa merg la piscina,el nu avea decit sa-i puna pijamaua sa-i dea biberonul si s-a o puna in pat!Cind m-am intors copilul dormea dar biberonul era tot pe masa unde il lasasem,el uitase!!

Mi-e mie forte teama de ideea ca daca as divorta aici, ar avea oricum drept la vizita adica ar trebui sa poata avea copilul un weekend din doua si jumatate din vacante!!ma ingrozesc la gindul sa stea singura cu el!!

Eu tare as vrea sa ma intorc acasa in Romania si sa ne lase in pace!!
A trecut cineva prin aceeasi situatie,s-a intors cineva cu copilul in tara?Si ce atitudinr-e ar lua oficialitatile romanesti intr-o astfel de situatie?

Felicitari celor care au reusit sa se salveze si sa-si refaca viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga Aluna,se pare ca tu esti exact in situatia Doinei!Doar ca ea a avut curajul sa intenteze divortul,iar acum se zbate sa isi gaseasca servici ca sa nu piarda copilul!!
Imi pare rau ca ti se intimpla asa ceva,stiu ce inseamna sa fii la tara si sa stai toata ziua acasa cu copilul(si eu sint in aceeasi situatie)!!Atita doar ca eu nu am probleme in casnicie,iar sotul ma ajuta cu orice,mai ales cu cea mica!
Pupîci

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy Trixy spune:

Draga Aluna,
vad ca situatia ta este foarte delicata, mai ales ca nu esti in tara ta, printre ai tai.
Sfatul meu e sa cauti o cresa pentru fetita ta ca sa iti poti lua si tu un serviciu, macar de 4 ore pe zi, ca sa ai si tu un venit cat de cat.
Nu ne-ai spus daca ai acte in regula, ce fel de statut ai acolo, ce fel de statut are sotul tau etc.
Intoarce problema pe toate partile , gandeste-te de 1000 de ori inainte sa actionezi sau sa faci ceva ce mai tarziu te poate distruge, eventual daca poti, cere asistenta de la o persoana specializata.
Oricum, e normal ca el sa te faca sa simti frica, ca sa nu ai mare putere de decizie, dar nu te lasa intimidata de tot ce ii iese lui din gura.
Nimeni nu are dreptul sa distruga viata altei persoane!
Multa multa bafta!!!

http://community.webshots.com/user/roxytrixy
Roxana & Bianca micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Aluna, daca vrei sa pleci acasa cu copilul, pleaca. Sigur ca nu e cea mai buna solutie, dar romanii nu au inca intentia sa se joace de-a procesele cu europa si nu raspund in fata tribunalelor, asa ca ai sa fii linistita... mai trebuie sa te gindesti CUM te vei descurca cu copilul in ro, daca ai sa ai venituri etc, iti dai seama ca pensie alimentara nu vei primi.



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput