Meniu gradinita!!!

Meniu gradinita!!! | Autor: MariaM

Link direct la acest mesaj

Fetelor am o mare problema cu meniul copiilor de la gradinita unde este Vlad...
De cand l-am dus,pe langa faptul ca este racit ,mucios non-stop...mai si face caca moale...
am cezut ca-i mai da o masea, de la febra, din cauza eracelii...DAR...nu..

Au astia un meniu....de-ti vine sa mori...
vorbecs de copii de max 3 ani...nici unul nu-i mai mare...

auziti aici:
mancare fasole boabe cu cabanos
varza calita cu carne porc
numai astea l-am vazut in astea 3 sapt de cateva ori...
plus fasole verde cu carne (oare ce carne)...ca nu mai era speccificat..
Vlad pana la gradinita nu a vazut fasole boabe, varza calita, CABANOS...sau carne de porc...
nici nu stiu ce sa fac..serios...m-as duce pe la directoare...cu o sugestie...sa o intreb si eu cum alcatuiesc meniul pt copii mai mici...
????????????????????

va pup

Maria&Vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:


Buna,
Si piticu meu merge la gradinita in grupa mica(inca nu are trei ani)si iti spun cam ce primesc ei acolo:
dimineata : ceai,lapte, sau lapte caramel cu
paine cu gem, finetti, pate sau branza topita
pe la ora 10 :de obicei cate un fruct : banana, strugure,mere etc
la amiaza : supe de zarzavat cu taitei sau galuste, ciorba a la grec,
supa de pui cu crutoane
fel II: pilaf de orez cu carne de pui(pulpa sau piept)
macaroane cu branza
piure de cartofi cu chiftelute si sos marinat
piure de cartofi cu pulpa de pui
mamaliga cu papricas de pui
dupa ce se trezesc : fulgi cu lapte
gris cu lapte
banana
budinca
desert cu ciocolata
Asta este meniul pe care l-au primit de cand am inceput(16.09.04)pan azi.Eu zic ca este destul de echilibrat.Nu au primit carne de porc sau cirnat de nici un fel.Nu mi se pare normal!Cel putin copilul meu pana acum cateva luni facea alergii alimentare la diferite chestii din astea condimentate sau mai unse! La varsta asta ar trebui sa se ganseasca la ceva mai usor.Parerea mea este ca ar trebui sa le atragi intr-un fel atentia!
Pa

camelia si Fineas (n.28.10.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Vladut al meu merge la gradinita de la 4 ani. La grupa mijlocie a fost la o gradinita, apoi spre sfarsitul grupei mijlocii l-am mutat la alta (ambele sunt de stat). Carnea de porc este inclusa in meniul gradinitelor dar nu zilnic (cam o data pe saptamana). Cel mai mult li se da carne de pui.
La gradinita unde e acum Vladut mancarea e aceeasi pentru toate grupele (mici, mijlocii, mari si pregatitoare).
Dimineata: lapte cu biscuiti;lapte cu paine cu unt si cu gem; ceai cu paine cu pate, sau cascaval, sau ou fiert si pisat, sau sunca, sau pasta de masline, sau crenvursti.
Pranz: Felul 1: ciorba (de legume, de perisoare, de cartofi, de carne) sau supa, sau branza cu smatana si cu mamaliguta.
Felul 2: ardei umplut, sarmale, snitel cu piure, carne cu catofi natur, musaca, varza cu carne, mazare cu carne, fasole verde cu carne, fasole boabe cu carne, pilaf, ciulama.
Desert: mar sau banana sau napolitana sau ciocolta Poiana (cateva patratele) sau compot.
Gustarea de la ora 16: corn cu ciocolata, paine cu cascaval, paine cu gem, compot.

Eu am evitat sa-i dau lui Vladut pana la 2 ani si jumate, carne de porc dar treptat am inceput sa-i dau. Mi se pare putin aiurea sa nu dai copilului absolut de toate. Nu trebuie sa faci abuz, dar nici sa-i excluzi din meniu carnea de porc. Eu sunt mai de moda veche si nu cred ca a trai sub clopotul de cristal e cea mai buna metoda de a creste un copil. Am o verisoara care are baietelul de aceasi varsta cu al meu. Dupa ce a reinceput serviciul l-a trimis la mama ei la tara. Mananca acel copil de toate si daca ai sti ce rosu in obraz este si niciodata nu a racit! Cand l-a dus la gradinita nu a avut nici un fel de probleme. Iar la tara stie toata lumea cum este: nimeni nu sta sa manace stiitific.
Asa ca eu zic sa stai linistita.


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Maria, am sa-ti scriu meniul de ieri si de azi, de la gradinita lui Alex.
Ieri:
MD: sandwich cald, lapte cu nesquic
D: ciorba de pasare cu taitei, file de salau cu orez, pandispan
G: sandwich cu unt si sunca de curcan, mar

Azi:
MD: crenvursticu mustar, ceai cu lamaie
D: supa de rosii cu galuste, papricas de pui, salata verde, placinta cu branza
G: iaurt si cozonac

Saptamana asta au avut meniu bun, dar saptamana trecuta, intr-o zi au avut paste cu varza!!!! In viata mea n-am mancat asa ceva! Copilul nici nu s-a atins de ele. In ziua respectiva mi-a declarat, cu ochii in lacrimi, ca fac cea mai buna mancare din lume .

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Nici eu nu sunt de pricipiul cu clopotul de sticla...dar vad ca la alte gradinite se poate un meniu mai echilibrat...stiu si eu...
totusi cred ca o sa vorbesc cu direactoare...asa macar sa-mi spun of-ul ...chiar daca , poate nu o sa se intample nimic...
Acum stau sa ma gandesc...ca dimineata le da numai ceai...eu lapte (parca)...nu prea am vazut in meniurile lor...

va pup

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Si la Ozi la gradi masa este destul de buna. Eu am o mare problema cu gustarile: 1. desertul este groaznic (ciocolata, napolitane, biscuiti un pachet);2.gustarea de la ora 16 consta de cele mai multe ori in dropsuri, pateuri sarate potroaca si iar biscuiti. Azi au primit o pruna. Chiar nu se putea un strugure sau o banana?! Oricum, contributia pentru masa este de minim 55000lei (atat a fost anul trecut dar ne asteptam sa creasca asa cum a crescut si benevola donatie). Pupici! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

La noi dimineata ceai cu lamaie (vesnic) niciodata lapte si un sandwich cu salam sau cascaval sau gem.

Pransul de la 12 - Ciorba( cam fara carne) sau supa
Felul II- pireu cu carne de pui sau tocana de pui cu mamaliguta sau pilaf cu carne( tot de pui).Nu prea am vazut sa primeasca carne de porc.
Salata de varza.
Aproape niciodata desert.

Gustarea de la 15 - cozonac, napolitana sau eugenie.
Nu a primit niciodata la pranz varza sau fosole ( pana acum ). Eu cred MariaM ca la voi e si o lipsa de preocupare in alegerea meniului, ca nu este mai ieftina fasolea de ex. Cu aceeasi bani poti da copilului pireut de cartofi de ex.

Apropo de laptele de dimineata. Nu era valabil de anul asta programul laptele si cornul si la gradinite? Sau doar la cele cu program redus?
La astia cu program normal se considera ca daca au "nesimtirea" parintii sa lucreze, atunci sa le plateasca meniul pana la ultimul leut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Prin carti scrie ca nu se da carne de porc copiilor pana la 3 ani, dar dupa 3 ani se poate da. La fel varza si fasole uscata. Pentru ca sunt mai greu de digerat.

Cam grele mancarurile astea totusi.

La cresa unde merge Silvia meniul suna OK cu exceptia faptului ca uneori ca desert le da napolitana dinaia naspa, eu nu cumpar asa ceva. In fine. Azi dimineata aveau cereale cu lapte. Au zilnic carne, pui sau vita. Dar aici e vorba de copii sub 3-4 ani.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

quote:
Initial creeata de MariaM


auziti aici:
mancare fasole boabe cu cabanos
varza calita cu carne porc
numai astea l-am vazut in astea 3 sapt de cateva ori...
plus fasole verde cu carne (oare ce carne)...ca nu mai era speccificat..
Vlad pana la gradinita nu a vazut fasole boabe, varza calita, CABANOS...sau carne de porc...
nici nu stiu ce sa fac..serios...m-as duce pe la directoare...cu o sugestie...sa o intreb si eu cum alcatuiesc meniul pt copii mai mici...
????????????????????

va pup

Maria&Vladut





eu zic sa te duci imediat la directoare, poate mai reusesti sa gasesti si alt parinte nemultumit (cred ca asta ar fi simplu, ca n-or fi inconstienti toti), ori sa faca altcineva cumparaturile si comenzile (ca de banii aia de cabanos poate lua naibii niste pui sau altceva, sa nu mai zic de un piure bun de cartofi in loc de varza, sau mai datzi bani suplimentar, poate n-ajung sa ia mancare ca lumea)

se gasesc multe solutzii daca nu-i tampita bucatareasa, asta-i meniu de unitate militara.



"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioconstant spune:

MariaM,
Trebuie sa vorbesti cu asistenta medicala a gradinitei.Ea este persoana care AVIZEAZA meniul copiilor si trebuie sa pastreze mostra din mancare, pentru ca, in cazul in care vreunui copil ii este rau, aceasta sa poate fi trimisa la analize.



Vio

Mergi la inceput