scolari de calsa I - scoli, invatatoare

scolari de calsa I - scoli, invatatoare | Autor: vanessa ionescu

Link direct la acest mesaj

am un baietel de 7 ani, care a inceput scoala. la voi cum a fost prima zi/saptamana de scoala? eu plang si acum.
am avut noroc si am nimerit o dna invatatoare fata de care eu am facut o pasiune (in sensul bun si platonic al cuvantului). scoala nu este din cele vestite, dar se pare ca este ce mai buna din zona (nr. 175). ii ultumesc dnei invatatoare pentru profesionalismul dansei, ca doar asa m-am mai potolit din plans si mi-am mai infrant temerile.
astazi pustiul meu a venit cu un suficient la scriere (la mate a luat numai f. bine, si a fost suparat tare. mai ales ca a disparut cartoon-ul din grila de programe cu acesta ocazie. cu toate ca, stie sa scrie si sa citeasca, cu toate ca betigasele si bastonasele le-a facut la gradi de nenumarate ori, are o scriere de doctor.

icv

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

si Thea a inceput scoala, cu succes
Invatatoarea ei este tocmai bune mai ales pt noi parintii.. ne a atentionat din start ca nu le da teme acasa, ca totul se rezolva in clasa, sa nu ne bagam peste ei, chiar daca scriu m urit, sa i lasam in pace... doar sa i laudam Ca daca i am adus in clasa ei, si deci am avut incredere in ea sa o lasam sa si faca meseria Obtinusem referinte despre ea ca este una din invatatoarele cele mai bune, "vinata" de multi parinti
In prima faza nu le da calificative ci stampile cu diverse animalutze
Thea este incintata de scoala, doar cu trezitul dimineata mai avem probleme..

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

la ce scoala e fica ta ca tot ce ai scris seamamna mult cu invatatoarea noastra. al meu e la 175

icv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Si noi, la 6ani si 2 luni am inceput scoala si Andrei este foarte incantat de noutatile din fiecare zi. Dat fiind ca baietiimei se scoala cu noaptea in cap, inclusiv in vacanta/concediu , nu am probleme dimineata.
Cand se schimba ora? Ne vom scula mai tarziu, nu? Sau mai devreme?
Lectiile si le face acasa. Pe mine ma intereseaza sa le faca singur, cat de frumos scrie.... baietii nu scriu frumos! Nici eu nu mai scriu frumos de cand cu calculatorul asta!!! Dar daca isi face lectiile neinpins de la spate, pentru mine este de ajuns. Nu l-am pedepsit, ca sa nu prinda ciuda pe scoala, dar la sfarsitul saptamanii, primeste un premiu.
I-am spus ca premiu nu inseamna ceva dulce. Nici gand! Inseamna o surpriza! O plimbare intr-un loc deosebit...sau altceva care sa-i faca placere.
Pana acum a functionat!
Nu vreau sa-l stresez prea mult, ca e inca mic, dar fiind mai precoce chiar el a cerut sa mearga la scoala.
As vrea sa-l dau la un sport. Voi ce informatii aveti despre oportunitati?
Spor la scoala!
Rodica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Si noi am inceput scoala,clasa I;pana acum nu au aparut probleme.A luat numai FB si - FB;suntem incantati de d-na invatatoare,care ne-a spus sa nu-i stresam pe copii,sa-i lasam sa evolueze normal,sa nu-i fortam.Ea ne-a spus ca va lucra mult in clasa cu ei,iar acasa vor avea teme,insa nu foarte multe,copii trebuie sa aiba timp si de joaca si de odihna.Singura problema pe care mi-o faceam era cu trezitul dimineata,dar e o.k.se culca seara in jur de 9.30-10,iar dimineata se trezeste fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Am uitat sa va spun ca Bianca este la scoala 149 din sectorul 3.E scoala unde am invatat si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Eu sunt pe zi ce trece mai incantata de dna. invatatoare. ma uimeste la fiecare discutie, defapt, e putin spus. ma fascineaza cu profesionalismul si cu jovialittaea dansei. rar am ramas muta in fata unei femei cum mi se intampla cu dansa. Iar pustiul meu care e mai dificil din punctul de vedere al adaptabilitatii e indragostit de invatatoarea sa. sunt foarte multumita ca am prins-o in serie si ca am reusit sa ne inscriem la dansa. la fiecare promotie e bataie pe clasele pe care le ia.
si la noi se practica sistemul stampilutelor, bulinutelor si medalilor (niste figurine din cxarton agatate cu un snur). dar pustiul e lesinat cand ia cate o bulina sau o stampila. cred ca ii stimuleaza mai mult decat un 10 de pe vremea noastra. Iar clasa e atat de frumos impodomita de e o placere sa stai in ea. E plina de flori si desene ale copiilor in special ale celor care au terminat a 4 a cu ea si care au pregatit clasa pentru boboci.
tora multumesc mult pentru raspuns si promit ca o sa-ti scriu dar saptamana asta sunt ocupata - sambata am botezul puiutului meu mic (avem un bebelus de trei luni)

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=11723&page=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Scoala nr.175, te referi la cea de pe Bd. Mihalache, care de fapt este Liceul .... (imi scapa numele)?

Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

si eu am scolarel de clasa I. are 6 ani si 3 luni si se numeste tudor. la noi scoala a inceput in octombrie pentru ca in septembrie d-nul tudor a mers la grupa pregatitoare de care s-a plictisit repede si a inceput sa ma miaune ca vrea la scoala. l-am dus la scoala si nu regret. si noi am gasit o invatatoare deosebita.
deocamdata tudor este activ in clasa, e mereu cu mana pe sus insa la scris sau la alte activitati de munca independenta ramane mereu ultimul. sper ca inca e in perioada de adaptare! oricum atat eu cat si d-na il incurajam mereu iar el este foarte incantat.
succes studentilor la litere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by bia

Am uitat sa va spun ca Bianca este la scoala 149 din sectorul 3.E scoala unde am invatat si eu.

dori



Acolo am fost si eu la clasa I-IV la dna Gavriliu. Mai este parcul cu nuci acolo?

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

quote:
Originally posted by furni

Scoala nr.175, te referi la cea de pe Bd. Mihalache, care de fapt este Liceul .... (imi scapa numele)?

Va pup.

e pe o strada intre bd. mihalache si cl. grivitei da e si liceu. de ce?

http://community.webshots.com/user/furni001



Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput