M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, unde esti? M-am obisnuit sa ne urezi o dimineata buna. Cum nu ai aparut, sa trag concluzia ca ai azi vreo vizionare? Sper din tot sufletul, ca stiu cat de multi astepti. Eu am avut ieri confirmarea ca vineri am comisia. A vorbit Tony ieri cu asistenta si a zis ca ne-a trimis invitatii pentru vineri. Oricum se duce acum la ea dimineata sa ii dea randul 2 la caziere si abia astept sa vad ce mai afla.

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Buna dimineata, mamici si viitoare mamici!

Claudia, asa e, asteptam (po)vesti!

Aissa, voua va trimite invitatii prin posta?!?! Mai-mai! Ce frumos! Chiar suntem in Romania?!

Noi asteptam rezultatele HIV si cazierele, si marti avem si noi comisie.

Voi cum va mai descurcati cu emotiile?


"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna fetelor,
Ne-nmultim familionul? Ce faci Claudia, nu ne zici si noua nimic?
Silvia, multa bafta si atentie in acelasi timp. Un bebelus asa mic cu siguranta nu are situatia clara. Ca sa-l iei atat de repede ti-ar trebui plasament de urgenta de la sectorul 1(ca vorbeai de Polizu) si vezi bine ca la unele sectoare nici nu vor s-auda de-asa ceva. Mai mult, iti spun din proprie experienta ca nu e tocmai confortabl sa astepti sa treaca cele 45 zile, nimeni nu-ti poate garanta 100% ca aia vine si-si da acordul, ele una spun si alta fac si-atunci s-ar putea complica lucrurile. Poate doar daca o cunosti personal, stii unde sta si te duci tu s-o iei si s-o duci la notar, cand iarasi pot interveni alte complicatii. In fine, probabil ca ti-ai luat si tu niste informatii si o sa faci cum e mai bine.
Fetele, hai sa va povestesc ceva haios, duminica, tocmai ne pregateam sa plecam de la babyexpo, Laura cocotata dupa capul lui taica-sau vroia sa mai vada copiii care cantau. La un moment dat se opreste langa mine o tipa si-ntreaba "Liliana?", zic da si ma-ntreb de unde-o stiu ca nu-mi aminteam nimic, "sunt Rozi" imi zice, evident ca mi-am amintit instant. In fine ne-am apucat de povestit, asa in viteza, de-ale noastre de la un moment dat eram pe punctul de a ne pune nitel pe bocit(da' ea m-a provocat) in mijlocul drumului. Dupa ce ne-am despartit ma gandeam amuzata ca uite ma recunoaste lumea pe strada, e drept datorita fiica-mi. Oricum, si Rozi a reannoit propunerea cu intalnirea, asa ca poate chiar ar trebui sa ne facem timp si sa ne vedem, da' o asteptam si pe Oana.
va pup,

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da, Rozi, asa ne-a spus asistenta ca ne-a trimis prin posta invitatii, sa ne uitam dupa ele. E, oricum, chiar daca nu le primesc, vineri, la 12 si un sfert a zis sa fim acolo si ca luni, sau cel tarziu marti avem atestatul. Asa ca saptamana viitoare suntem "pe cai". Nasol e ca si ea a zis ca in sect.5 nu sunt copii asa mici cum vrem noi. Cred ca asta va fi o pb., mai ales ca eu vreau sa vad doar copii cu situatia clara, nu vreau sa stau cu emotii in gat mai tare decat sunt deja.
Apropo de emotii, nu mai pot, deja ma iau calduri, ma tot gandesc daca o sa ma descurc, mai ales ca ieri am avut o vizita de la nepotul meu "atomic" care mi-a rasturnat biscuiti pe jos, mi-a rupt antena de la telefon si abia am salvat tastatura si boxele... Nu stiu cum voi reactiona cand va fi al meu... Sper ca nu o sa imi mai pese de lucruri, ca altfel o luam razna.

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Din cate mi-a spus mie asistenta sociala de aici , in cazul unui copil abandonat , cand mama dispare din spital si nu este inregistrata nicaieri , copilul este incredintat si asa mic . Trebuie binenteles asteptata apoi peioada legala pentru declararea abandonului , dar poti lua acasa in acest timp copilul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Cat despre CIC , voi mai vedea , pe mine nu ma avantajeaza de loc ,as primi doar un sfert din ceea ce castig la acest moment . Ma gandesc sa gasesc o bona care sa o mai ajute pe mama mea , si eu sa lucrez 6 ore pe zi . Nu stiu insa daca este posibil sa obtin reducerea de 2 ore pe zi in aceste conditii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Da, a fost super faza cu Liliana! Am zarit un capsor blond, cu ochelari, cocotat pe un alt cap cu ochelari, am facut inventarul... da, o doamna blonda... atasata unui carucior... aha! un capsor de baietel, adormit cu biberonul in gura! Da, ei sunt! In sfarsit, o cunosc pe Liliana! Iupi!!!

Cam asa s-au desfasurat lucrurile in capul meu. Ma bucur foarte mult ca i-am cunoscut familia Lilianei, intr-adevar nu se lauda ea degeaba, are cu ce!



"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Fetelor,

ma bucur ca veniti cu vesti noi.Succes mult in comisie dar asta este dupa mine ceva atat de formal si mai mult se indeplineste un protocol pentru ca in principiu nu cred ca un dosar care ajunge sa fie prezentat in comisie este respins( e drept ca sunt si dosare cu probleme dar nu se pune problema in cazul vostru).Aissa si eu cred ca si Liliana ca e bine sa cauti un copil cu situatia cat de cat clara.Pesemne ca daca esti obisnuita cu o anumita ordine prin casa iti va fi poate mai greu dar cand nu vei mai avea asa de mult timp vei trece peste asta.
Silvia ai dreptate in ceea ce priveste un copil abandonat dar tot vei sta cu frica in san sa nu apara cumva mama pana cand va fii declarat un copil abandonat.Dupa aceea nu mai sunt probleme deoarece devine si el un copil adoptabil.Asta era situatia la Alexandru cand l-am luat noi acasa prin incredintare de urgenta dar a trebuit sa asteptam 3 luni pana el a putut fi trecut pe lista de copii adoptabili.
Acum eu spun bine ca a trecut totul si e totul in regula din punct de vedere juridic.

Intre timp am mai crescut un pic si am mai pus si noi 3 fotografii noi.
http://community.webshots.com/user/irinaina

Numai bine la toata lumea si va tin pumnii sa aveti cautari cu succes .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Bine ai revenit, Irina! Am vazut si eu pozele cu tine si baietelul tau, pare strengar! sa va traiasca si sa fiti sanatosi!

Vreau sa spun ca nu mai sunt sigura cu modul in care se declara acum abandonul, dupa cum stiti legea abandonului nu mai este in vigoare din august. E drept ca nu stiu cu ce s-a inlocuit, sper sa nu fie un frumos "gol legislativ", cumva trebuie sa se faca si in acest caz. Oricum, Silvia, iti tin pumnii sa fie cum vrei tu!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Liliana , am vazut pozele , sunt superbi cei doi ingerasi . Eu nu-mi amintesc exact , dar parca si David este adoptat , si parca destul de mic . Tu cum ai procedat ?

Mergi la inceput