M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Oana, ce bine-mi pare sa te "aud"!!! Te astept cu nerabdare si poate chiar reusim sa ne intalnim toate mamicile de-aici!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bine-ai venit Silvia si multa bafta.
Aissa, un copil nascut in iulie nu-i tocmai asa mare, in plus ne-ntoarcem la ce discutam ceva vreme in urma, are deja situatia clara si timpul dedicat hartiilor se scurteaza.
Oana, si noua ne e dor de voi si mai ales de bb Eric, in acelasi timp te invidiez foarte tare. Ma si inchipui pe mine dand iama in magazinele de copii, sunt sigura ca as gasi o multime de lucruri "absolut necesare", pur si simplu imi pierd ratiunea cand ajung in astfel de locuri.
Rozi, eu una de-abia astept.
va pup,

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Fetele, mai de mult vreau sa postez acest anunt, dar puiul meu mic nu ma lasa. Profit acum ca doarme (nu stiu ptr cat timp).
A postat careva dintre voi o anunt intrebare la mamici de iulie-august si a primit acest raspuns :
"Intreba ieri cineva de copii abandonati in spital, atunci cand am stat eu in spital (sfarsit de iulie, inceput de august) erau 2 baietei abandonati pentru care se cautau parinti adoptivi, erau foarte sanatosi si frumosi, eu l-am vazut doar pe unul dintre ei ...era blond si tare dulce, asistentele erau indragostite de ei, spuneau ca le va fi tare dor de ei cand vor pleca, iti pot da numarul de telefon de acolo si poate ai noroc sa fie tot in spital sau sa-ti spuna daca i-au luat la o casa de copii. da-mi un pm si iti trimit nr de telefon!

Nicole & Andreea Alexandra (fomista)"
A fost scris de Rain, alias Nicole.
Poate va intereseaza si nu ati sesizat raspunsul.
Va pup si va admir pe toate, si va citesc zilnic, sincer.
Liliana si Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Buna dimineata fetelor! Va urez o si insorita, cel putin la Bucuresti se pare ca asa va fi.
Liliana, era vorba de iulie 2003, adica are un an si 2-3 luni. As vrea sa imi gasesc sub un an macar, daca nu reusesc sub 6 luni. Daca vad ca nu aflu nici unul asa mic o sa cer sa-l vizitez si pe asta, dar mai astept.
Rozi mi-a dat emotii aseara, am avut impresia ca e la sect.5 si nu intelegeam de ce zice ca are comisia marti, cand eu stiam ca sunt vineri.
Vedeti, ca la fiecare sector sunt alte reguli. Mie la 5 mi-a zis ca sub o luna (de cand am depus cererea) nu se da atestatul decat in conditii speciale. Si doamna de la sectorul 3 mi-a zis:"sunt colegii mei si nu pot sa comentez". Dovada Rozi, care nu are inca toate actele si intra in comisie inaintea mea, care maine am o luna de cand am depus dosarul complet. Azi chiar se duce Tony sa scoata al 2-lea rand de caziere ca au expirat.
Claudia, vezi, exact cum am aflat si eu stie si Oana: cam in 2 zile dupa comisie ai atestatul. Nu stiu de ce spun ai tai ca dureaza atat, dar ma rog, daca nu te impiedica cu nimic in a merge mai departe nu are de ce sa te deranjeze.
Ne mai vedem si ne mai auzim!

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata si o zi plina de soare!!
Rozi abia astept sa ne vedem la o intalnire cu bebelicii nostrii! Si stai linistita ca nu suflam o vorba ca faci tu caracterizarile!
Oana abia te asteptam inapoi si sa-l recuperezi cat mai repede pe bebe Eric ! Sa faci multe poze pe acolo pe unde esti...sa vedem si noi minunatiile alea exotice!
Aissa, asa cum ziceam deocamdata nu ma deranjeaza ca atestatul la noi dureaza asa de mult...poate mi-a zis teoria si nu partea practica....vom vedea saptamana viitoare cand ne va suna sa ne prezinte niste .... Am decis sa nu ne mai stresam...sa profitam de sfarsitul de saptamana, sa plecam la munte si sa ne pregatim sufleteste si fizic pentru momentele obositoare, in sensul bun al cuvantului , care ne vor astepta de acum incolo...Ce se va intampla daca nu il vom gasi pe bebe asa de repede? nu stim? nu vrem sa ne gandim acum...este timp saptamana viitoare!!
Noi am inceput deja sa cumparam unele altele....adica carutzul si patutzul!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, deja cumparati "mobilier"? Eu nu o sa trebuiasca, pentru ca sora mea are un bb de 2 ani si 4 luni si le iau pe ale lui. Patutul nu a fost folosit deloc pentru ca Stefan nu a vrut sa stea singurel si a dormit cu ea, iar carutul il cumparase cand avea un an si ceva si nu l-a folosit decat foarte putin pana a inceput sa mearga. Dar deocamdata, desi mor de nerabdare sa le iau, nu am inca curaj. Mi-e teama ca-mi fortez destinul. Asa ca mai astept pana gasesc bebelusul si abea apoi o sa le iau. Totusi vorbeam cu Tony aseara ca ar trebui sa ne cumparam niste lenjerii de pat si prosoape, sa le mai schimbam, si ii ziceam ca daca tot luam ar trebui sa luam si unele pentru bb. In plus, ne tot chinuim sa ne hotaram sa ne luam o camera foto digitala ca sa putem face poze lui bb ca sa vi-l (v-o) aratam....

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dragi mamici si viitoare mamici povestea noastra este urmatoarea:am incercat sa facem un bebe 6ani si nu am reusit dar nici nu am avut un motiv clar , un diagnostic , o explicatie a faptului ca nu se poate.Cand ne-am casatorit am decis , fara a sti ca nu se poate sa facem bebe,sa adoptam un copil dupa ce facem noi 2 copii.Dar nu a fost asa.In aceasta primavara am decis ca nu se poate sa vina vara fara ca noi sa nu plimbam un bebe prin parc.In 28 aprilie am depus actele pentru adoptie.La inceputul lunii iunie am obtinut atestatul si a inceput cautarea.Vroiam o fetita pama la un an si jumatate.Am fost sa vedem o fetita care avea actele definitivate si avea varsta de 3 luni.Nu ne-a inspirat nimic.In acel loc , o casa de tip familial, eraU 3 copiiFetita in cauza, o alta fetita de 2.5 ani si un baietel de 3.5luni).El dormea si cand s-a trezit l-am vazut.Primul meu gand a fost ca seamana cu sotul meu.Toti din incapere inclusiv noi ne-am data sema ca el este cel cautat.A trebiut sa ateptam sa fie definiteive actele , apoi sa facem analizele si in 20 iulie l-am luat acasa.
A fost tare greu pentru toti mai ales pentru el.am avut momente in care credeam ca mi-am distrus viata ,dar dupa 2 saptamani cand a trecut perioada de criza am inceput sa simt ca sunt mama.Acum am momente cand uit ca nu l-am nascut eu.

Celor care vreti sa adoptati va doresc succes si sa gasiti copilasul care vi se potriveste dar sa nu uitati ca trebuie sa fiti pregatite sa va schimbe viata.Nu e usor , e chiar greu dar e minunat.

ASI o mamica fericita dar obosita ca ne ies dintisorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Felicitari Asi si multumim pentru incurajari. Toate de aici suntem constiente ca nu e ceva usor, dar nici daca ar fi nascut de tine nu ar fi altfel. Dar in comparatie cu o viata pe care am duce-o doar in 2, plina de regrete ca nu te striga nimeni "mama" si "tata" nimic nu mai este de netrecut...
Succes cu dintisorii!

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Liliana (Polux), multumesc pentru raspuns! Eu am pus intrebarea, m-am gandit ca imi doream sa am un leusor si de aceea am intrebat la voi.
Am citit o vreme postarile dar nu am gasit un raspuns, oricum rugasem sa mi se scrie pe PM, de aceea, intr-adevar, nu citisem ce ne-ai copiat tu. Nicol mi-a dat si nr de tel pe PM, i-am multumit si ei...
Esti o draguta ca te-ai gandit la noi! Sa va dea Dumnezeu sanatate si multa fericire, sa va aduca Adela numai bucurii!

Aissa, stai usor, ca am gresit eu! Nu marti sapt viitoare avem comisia, ci cealalta, pe 5 oct! Noua ne-au zis sa nu scoatem cazierele pana nu stim cand intram in comisie, tocmai ca sa nu expire.

Asi, multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta! Eu mai ales iti multumesc pt sinceritate, am tot auzit mamici vaietandu-se de nervi si oboseala, imi fac griji ca eu oricum n-am rabdare si sunt cam nervoasa, nu stiu cum o sa ma descurc, mi-e foarte teama. Dar citind ce-ai scris tu, imi dau seama ca poate voi reusi si eu... M-a mai linistit si asistenta, mi-a zis ca si dupa ce iei copilul in incredintare (cele 3 luni), poti reununta. Eu nu vreau, Doamne-fereste!, sa se intample asta, dar mi-e tare teama! Ei, asa sunt eu, panicoasa... Te pup si iti doresc sa te bucuri de fiecare clipa din viata voastra!
Si eu m-am gandit la carucior, patut, alea-alea. Ma gandesc ca daca le iau de noi o sa coste o gramada, m-am uitat pe anunturi la "second hand" , dar si acolo sunt cam scumpute. In fne, vom vedea. Si eu am o prietena al carei bebe nu a vrut de nici o culoare sa doarma in patut, numai si numai in carut doarme! La fel, nepotica mea sarea ca arsa daca o puneai in carut, numai in port-bebe statea! Sunt si ei mici omuleti, cu personalitate... Sunt curioasa cum va fi al meu

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu mai am somn se pare, asa ca ce sa fac, intru si eu pe aici. Nu mai stiu cine ma intreba la un moment dat daca nu am inceput sa visez si noaptea copii si ziceam ca nu. Iata ca a venit si vremea asta. Am visat in noaptea asta un barbat care avea un in brate care era dezbracat. L-am intrebat daca nu mi-o da mie (ca stiam ca e fetita) si mi-a dat-o, am imbracat-o si am culcat-o cu mine in pat, intre mine si Tony si eram asa intr-o stare de fericire.... De cand m-am trezit nu pot decat sa sper ca nu mai am de asteptat prea mult pana sa traiesc si in realitate acea multumire pe care am simtit-o in vis.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput