M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Va rog frumos, care mai aveti rabdare, sa-mi trimiteti si mie pe PM model de caracterizare. Sunt in una din acele minunate zile in care nu-ti merge nimic, nici macar mintea, nici imaginatia, nici inspiratia. Cand trag toti de tine si nu ai pic de timp si intimitate sa compui o caracterizare.

As vrea sa le depun maine... tot ma duc la ei la testul psihologic... sunt deja in mare intarziere...

Va pupic cu drag!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Carmen, te asteptam cu vesti noi si cu poze. Totul o sa fie bine, o sa vezi, o sa va descurcati minunat, in cateva zile o sa simti ca sti ce trebuie sa faci de parca-ai fi facut asta de cand lumea iar Otilia o sa stie cu siguranta ca a ajuns in sfarsit acasa.
Rozi, imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu asta, noua nu ne-au cerut caracterizari, banuiesc insa ca trebuie sa scrie de cand va cunosc, ce oameni minunati sunteti, bla,bla,bla. Meme sigur are model, ei i-au trebuit, probabil si celelalte fete.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, va urez o zi buna si plina de lucruri frumoase!!
Rozi, tu vrei sa scrii caracterizarile singura??? Si noua ne-au trebuit si pur si simplu am cerut unei colege - prietene sa-mi scrie caracterizarea....s-a chinuit saraca vreo 2 zile , nu ca nu ar fi avut ce scrie despre mine ci pentru ca nu stia cum ar trebui sa arate...pana la urma i-a iesit ceva minunat ce mie mi-a placut tare mult!!! La sotul meu la servici la fel....in birou sunt 4 colegi...le-a zis pur si simplu sa compuna o caracterizare comuna!!! Si au reusit!! Nu exista un model anume...caracterizarea mea a fost de 2 pagini si a lui Cristi de 10 randuri!!
Eu zic sa incepi sau sa inceapa cine iti face caracterizarea cu nume prenume, unde lucreaza (daca este o colega) si sa scrie:"... in decurs de X ani de cand o cunosc pe ROZI, am descoperit in ea un om de nadejde, pe care te poti baza in momente dificile, un om sincer si cu bunul simt! In acelasi timp este o fire vesela, cu simtul umorului care stie sa inveseleasca spiritele cand exista momente de tensiune sau de incordare in birou! Stiu ca isi doreste foarte tare un copil si ca incercarile pe care le-a facut au determinat-o sa vada solutia pe care poate Dumnezeu i-o pregatise de fapt: sa adopte un copilas pentru ai oferi toata dragostea de care dispune!!.....bla bla bla"
Sunt multe fraze care se pot scrie!!
Eu astept cu nerabdare sa treaca timpul si imi doresc din tot sufletul sa-mi gasesc copilul din primele incercari, sa-l vad odata langa mamica si taticul lui!!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Nu inteleg de ce dureaza asa de mult actele la voi . La noi , in Slatina , totul a mers foarte repede . Am facut cererea pe 8 sept , ancheta sociala s-a facut pe 10 sept (aniversarea casatoriei noastre ),iar la comisie ne-au chemat pe 21 sept (ziua de nastere a sotului meu ). Luni , in 27 sept , vom primi deja atestatul . A ramas sa ne gasim sufletelul , asa ca in curand voi da o fuguta la Bucuresti , probabil la Polizu , sa gasesc minunea mea . Dar ma sperie ceea ce spuneti voi legat de durata de intocmire a documentelor prin Bucuresti , pentru ca va trebui sa fac acolo incredintarea .Oricum , nimeni si nimic nu ma va opri din drum . Sub bradul de Craciun vor fi jucarii , si vor fi foarte multe petru ca sora mea este la fel de fericita si entuziasmata ca si mine si cum deocamdat nici ea nu are un bebelus , acesta va fi sufletul nostru , al tuturor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bine ai venit printre noi Silvia. Se poate ca la tine sa dureze mai putin, pentru ca asa cum vezi fiecare DPC are propriile obiceiuri si cred ca depinde si de numarul de solicitari.. Vreau sa te contrazic un pic insa, pentru ca eu am inteles de la asistenta noastra sociala un pic diferit de ce spui tu, in legatura cu incredintarea. Noua ne-a spus ca daca noi gasim copilul in alt sector (deci, ma gandesc ca e la fel si daca e alt oras), DPC unde e copilul ii transfera acestuia domiciliul in sectorul nostru si deci incredintarea se face la sect.5 chiar daca eu il gasesc in sect.3. Poate nu am priceput eu corect, asa ca poate isi mai da cineva cu parerea.
Claudia iti urez acelasi lucru pe care mi-l doresc si mie, adica o asteptare cat mai scurta (eu de exemplu deja ma gandesc daca sa consum tichetele de masa pe care le voi primi pt.luna octombrie in speranta ca nu voi mai lucra toata luna).
Rozi, sper ca te-a ajutat "modelul" pe care ti l-am trimis aseara pe PM. Cam asa au sunat caracterizarile noastre.
Va pup pe toate si sa fiti convinse ca de Craciun o sa avem cel mai frumos brad si cel mai scump cadou: bebelusii nostri.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:


Ceau,fetelor,
Am gasit in sfarsit noua lege a adoptiilor pe situl www.copii.ro.Pt.cele care va intereseaza e L 273/2004.Cineva mi-a zis ca aceasta noua lege obliga la tinerea legaturii intre copil si mama naturala.Eu nu am gasit asa ceva in lege,si m-am mai linistit.Am o intrebare:eu mi-am pastrat numele de fata fara a mai aduga numele sotului.Stiti cumva pe ce nume pot trece bb-ul?Adica noi am vrea sa-l punem pe numele amandurora?Abia astept luni sa ma intilnesc cu voi,pt.ca maine plec la Sovata la un team-builging,si nu am cred acces la net.Va doresc tuturor week-end placut.Minnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Nu Aissa , eu am inteles bine , incredintarea va fi facuta de catre directia de unde voi lua copilul . Dupa aceea vor vi trimise toate documentele aici si restul pasilor pentru adoptie se vor face la DPC Slatina . Mie mi-au comunicat aceste lucruri atunci cand le-am spus ca voi lua copil din Bucuresti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Asa o fi Silvia, se prea poate sa confund eu, mai ales ca eram tare emotionata cand a venit si cine stie ce am perceput eu aiurea.
Claudia, vreau sa iti spun ca am vorbit chiar acum cu cineva de la DPC sect.3 (la care fusesem saptamana trecuta) si mi-a zis care e cel mai mic bb (nascut iulie 2003) si mi-a zis ca daca vreau sa vin sa il vad, dupa ce am atestatul sa merg sa fac cerere de vizitare. Eu nu as vrea asa mare, dar am profitat de ocazie si am intrebat-o cam cat dureaza sa imi elibereze atestatul dupa comisie. Raspunsul: in 5 zile trebuie sa mi-l comunice. Am intrebat ce inseamna asta si a zis ca in cca 2 zile ma pot duce sa il ridic personal ca sa nu stau dupa posta. Asa ca..... e clar, regulile sunt altele de la un DPC la altul

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Seara buna, dragele mele!

Multumesc pentru ajutorul cu caracterizarea, cei pe care i-am rugat sa ne faca sunt foarte ocupati si n-au reusit pana acum sa incropeasca mare lucru, si ca sa nu mai stau dupa ei am zis sa ma laud singura si pe ei sa-i pun doar sa semneze; da' sa nu ma spuneti, da?

Eu va voi povesti putin mai incolo cum au decurs lucrurile, parca Doamne-Doamne le-ar fi aranjat special pt noi, parca El tinea sforile si noi, ca niste mici papusi, ne miscam... natural!! Adica toate au mers muuuuuuult mai repede si mai bine decat in orice scenariu imaginar de-al meu, asa ca ne-am trezit ca marti, 5 octombrie, vom intra in comisie!!!

Sigur, mai avem de dus ceva hartii, dar... e posibil! Eu personal sunt un pic surprinsa... incantata... emotionata... ingrijorata... parca inca nu-mi vine a crede. E frumos, ce mai!

Dragele mele, va multumesc din suflet pentru tot ajutorul, pentru orice informatie, pentru fiecare incurajare, pentru fiecare poveste!

PS Dosarul de familie apta se duce la DPC de care apartine locul unde este copilul. Se respecta regulile de-acolo. Deci noi mergem la copii. Dup'aia, vin ei la noi

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Dragele mele,
Desi inca mai am de stat pe meleaguri straine inca o saptamana, dupa cum vedeti nu pot sta departe de forumul nostru prea mult timp. Ma bucur sa vad ca suntem din ce in ce mai multe si ca, in cazul fetelor care va aflati la inceput cand am plecat eu din tara, acum va aflati deja pe ultimele sute de metri.
Rozi - ma bucur foarte tare ca suntem colege de asistenta sociala. Este, dupa parerea mea, o persoane foarte agreabila, vesela si dornica sa te ajute fara insa sa incalce regulile.
Claudia - eu am obtinut atestatul in aceeasi zi cu comisia. A fost intr-adevar o exceptie. Dar normal era sa fie comisia marti si vineri care urma sa avem atestatul. Deci eu cred ca ar fi bine sa incerci sa ii grabesti putin pe cei de la DPC. Pentru ca se poate!!! Eu l-am cautat si gasit pe Eric cu o saptamana inainte de comisie. Pe unde m-am dus am spus ca urmeaza ca marti sa am atestatul.
Liliana - mi-e dor de voi!!! Ce fac copii?? Vacanta noastra a ajuns in punctul in care abia asteptam ziua de sambata ca sa ne intoarcem in San Francisco si de acolo in Ft. Lauderdale. Abia joi care vine vom fi acasa. Plecam direct la Constanta sa ne recuperam puiutul. Vorbim cu ai mei la telefon zilnic si ne tot povestesc de el. Preturile in Hawaii sunt intangibile. De asta abia astept sa ma intorc in Ft. Lauderdale pentru cumparaturi.

Va pup pe toate si va tin pumnii stransi,
Oana

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput