M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Liliana si Irina ,

Va multumesc pt.sfaturi...
O sa-mi incarc bateriile cu multa ,multa rabdare.

Mult noroc tuturora!

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna fetelor...eram datoare cu un raspuns...azi am fost la comisie...intalnirea a fost mai mult un act de prezenta...insa asteptarea de vreo ora jumate pe holurile acelea mi-a adus cea mai mare durere din ultimul timp! In timpul cat am stat sa asteptam au aparut cateva familii...una dintre ele avea parintii beti si de o murdarie cum nu se poate imagina si probabil ca au ajuns acolo in urma unor reclamatii ca agresau copilul...acesta din urma a fost luat chiar in fata noastra de catre o femeie de la un centru de plasament...nu va pot descrie in cuvinte tipetele si injuriile asa zisilor arinti!!! Din contra fetita, spre bucuria mea, chiar isi dorea sa plece de acasa! Trist dar adevarat!! Apoi o "mama" venita cu un baietel...acesta sa dea declaratie daca vrea sau nu sa ramana acasa sau sa fie dat la o casa de copii....cumplita alegere...dar cu lacrimioarele in barbie zicea ca nu mai vrea acasa! Cum pot fi unii oameni atat de nemernici???
Sa revenim la discutie...dupa aceste cazuri...comisia s-a delectat sa ne priveasca pe noi...care voiam un bebe!!!Ne-au intrebat doar daca suntem hotarati sa adoptam? Daca vrem fetita sau baietel? Si daca nu vrem doi bebe?! Saracii de ei cred ca ar dori ca cei care adopta sa fie cat mai multi si sa nu mai fie atatia copii fara parinti! Noi am raspuns ca incepem cu unul!!!
Ne-au urat succes si ne-au zambit toti (cred ca erau vreo 10 in comisie)!!! Am stat o ora jumate si am intrat pentru 2 minute!
Acum urmeaza ca saptamana viitoare asistenta sociala sa ne prezinte niste copilashi pe care ii va considera ca se muleaza pe profilul si descrierea noastra!!! E nevoie de rabdare, dar am decis ca trebuie sa asteptam ...ca poate asa e mai bine!!
Carmen Frumoasa povestea Otiliei...sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va bucurati de ea!!
Aissa
e totul simplu...sa nu te sperii... a fost mai simplu pas dintre toti!!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Cum calatorului ii sta bine cu drumul,iata ca ne-am intors din nou acasa,de data asta de la tara.Si mare mi-a fost mirarea cand am descoperit ca deja s-a deschis volumul 4 al acestei frumoase povesti de viata si ca suntem din ce in ce mai multe mamici sau viitoare mamici adoptive.
Va multumesc sincer pentru urarile facute Ancai,poate ca uneori sunt un pic cam exaltata si imi vine sa strig in gura mare cat sunt de fericita si sa ma laud cu fetita mea,va rog sa ma scuzati si sa ma intelegeti .
Felicitari fetelor care fac pasi siguri catre scopul final si bun venit celor noi.Carmen,abia astept sa vad poze cu fetita ta si sa ne povestesti din noua experienta ca mamica.Minnie,cu dpc-ul inainte si vei vedea ca lucrurile nu sunt chiar asa de complicate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, te felicit pentru pasul facut. Asa cum am mai zis eu nu ma tem de comisie, nu am de ce, dar ma deranjeaza, ca si inainte de vizita, saptamanile care mi se par pierdute degeaba. Dar nu mai e mult. Ceea ce vreau sa te intreb e cat mai dureaza pana iti elibereaza atestatul? Sau ti l-au dat pe loc? Iti urez sa gasesti repede copilasul dorit, stiu in ce stare esti ca si eu sunt la fel.
Iar despre cei pe care i-ai vazut pe holuri, ce sa iti mai zic. Mereu ma intreb de ce da Dumnezeu copii unuor astfel de specimene si noi trebuie sa trecem prin atatea din dorinta de a avea un sufletel. Dar cum stiu ca nu e bine sa contesti vointa divina, ma consolez gandindu-ma ca asta e menirea noastra: sa alinam suferintele unui astfel de copilas.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata, sa aveti o zi plina de iubire si bucurii!
Aissa, atestatul ni s-a spus ca se elibereaza in forma lui finala originala cam dupa o luna de la aprobarea lui in comisie!! Cica ar fi multe semnaturi, stampile...si cum circuitul documentelor la noi este mai lent si mai lung....de aici intarzierea....insa probabil se elibereaza un fel de adeverinta cu care poti merge dupa bebe pe la orfelinate..

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

O luna??????????
Bine, dar banuiesc ca daca tu gasesti copilul pana ai aceasta hartie in mana, nu te impiedica nimic sa ti se faca incredintarea, doar nu o sa astepti atat. Mi se pare totusi foarte mult. Nu stiu daca am retinut eu bine, dar (parca) Oana zicea ca l-a obtinut in aceeasi zi, si (parca) Liliana spunea ca se da in 2-3 zile, in functie de cat de repede se misca si ei. Chiar o luna mi se pare exagerat de mult.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga Aissa mie asa mi-a zis asistenta sociala...adica ca varianta de atestat finala se elibereaza in termen de o luna pentru ca sunt de pus stampile si semnaturi la bucuresti...este un act oficial!!!
In schimb se elibereaza o adeverinta ca ai obtinut dreptul sa adopti....asa ca e valabil pana la momentul in care vei avea atestatul in mana!!! E acelasi lucru! Poti cauta linistita copii cu aceasta adeverinta...asa mi-a zis asa va zic...

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Se prea poate sa fie asa, daca iti trebuie semnat la Bucuresti. Ma gandeam ca se semneaza la nivel de oras, judet, nu stiu. In cazul tau, se poate deci sa dureze mai mult, ca iti dai seama ca nu vin aia in fiecare zi la Bucuresti sa semneze. E bine, daca adeverinta are aceeasi putere juridica ca si ateststul (cum e si in cazul diplomei de facultate, de exemplu), nu avem de ce ne face probleme.
Succes in continuare! Acum inteleg ca astepti sa te caute ei sa iti arate copii?

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Buna dimineata si va multumesc tuturor pentru felicitari si urari!
Noi vom pleca maine si vom sta o saptamana cu copilasul nostru pentru a rezolva partea legala si pentru a invata cum sa avem grija de Otilia. Abia astept sa invat sa-i fac baita. Ce ma sperie cel mai tare e mancarica dar am s-o scot eu la capat.
Asa ca vesti de la noi abia dupa 1 octombrie.
Claudia asa ni s-a spus si noua ca dureaza pana la eliberarea atestatului si l-am avut la o saptamana de la comisie. Daca ai noroc de un asistent social descurcaret poti obtine atestatul mai repede.
Va urez mult noroc in demersurile voastre si sa va dea Dumnezeu sa aveti un bebelus cat mai repede langa voi!
Gandul care m-a intarit pe mine in lunile de asteptari a fost ca ce e al meu e pus deoparte si faptul ca ma gandeam la copilul meu care s-a nascut si asteapta cumintel sa venim sa-l luam acasa.
Si am mai uitat ceva (batranetea) ce m-a mai incurajat pe mine a fost faptul ca am vazut fotografiile fetelor care au adoptat cu copilasii lor .

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Scurt, ca ma grabesc acum, atestatul il elibereaza DPC-ul care-ti analizeaza dosarul si cererea si e semnat de presedintele comisiei. N-are nici o treaba Bucurestiul cu asta. Doar cand se ajunge la avizul CRA se trimite dosarul la Bucuresti.

Pozele noastre

Mergi la inceput