M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Aissa,nu cred ca ar fi bine sa va mutati complet la forumul cu scutece.Bine ar fi daca ati ramane in continuare si la acest subiect,cu povestirile voastre,cu experientele de mamici adoptive si cu cate un sfat pentru viitoarele mamici de aici.
Bun venit noilor viitoare mamici si bafta multa in cautari celor care au ajuns la acest capitol.Daca aveti noroc sa gasiti un bebe,lucrurile pana in momentul in care il veti lua acasa ,pot sa decurga destul de repede.Noi am intrat in comisia pentru atestat intr-o vineri si joia urmatoare a urmat comisia pentru incredintare.In aceeasi seara o aveam deja pe Anca acasa.Asa ca nu stiu daca realizati,dar poate fii o chestiune de zile!

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Meme, stai linistita ca nu ne vom muta de tot, asa cum nici voi nu ati facut-o. Ma refeream sa avem ce scrie si noi acolo, ca acum suntem doar "gravidute". Experientele trebuie impartasite si celorlalti, asa ca eu nu o sa scot acest topic de la preferinte. Cat despre durata, asta si vroiam, o confirmare ca e chestie de zile deja, totul e sa ne intalnim noi-parintii cu el/ea-copilul....

Rozi, iti urez succes in cautari, eu deocamdata o sa raman la Bucuresti, dar daca vad ca nu dau peste ce vreau o sa imi extind aria cautarilor.

Claudia, tu ai mai aflat ceva, ai vizionat???

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Oana, ce faci? Nu te lasa Eric sa ne povestesti nimic? Te tine tot timpul ocupata?

Te-am vazut azi pe lista, la comisie... cu raport bilunar...

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HAPPY GIRL spune:

Rozi, felicitari pentru pasul facut si multa bafta in continuare.
Noi ne-am hotarat sa incepem stransul actelor pentru dosar; sper ca nu ne va lua prea mult timp, pentru ca ducem lipsa.
Stie cineva ce inseamna "certificat medical tip A.5 eliberat de policlinica" pentru ca, pana in prezent nimeni nu a stiut sa ne explice, nici macar doctorul de familie. Dar este cineva din Constanta, pentru ca se pare, difera de la un oras la altul documentele necesare obtinerii atestatului.
Conteaza oare ca nu avem mutatie pe apartamentul in care locuim? ( atat eu cat si sotul meu avem mutatie pe domiciliul parintilor fiecaruia).
Sunt foarte agitata si stresata pentru ca o vreau cat mai repede pe
Alexandra ( asa am botezat-o ) acasa la noi. De cate ori ma duc sa o vad, o pupacesc pana o albesc. Si ea se alinta ca un pisoias. Se bucura tare mult cand ne vede!
Of, va las ca v-am terorizat cu problema mea!


TYOUBSCALX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Multumesc, Happy Girl, si voua la fel!

Du-te la policlinica si intreaba, ei stiu sigur. Este vorba de un formular A5 (marimea lui, adica, pe jumatatea unui A4, cat e foaia de hartie). Pe el trebuie sa scrie "APT PT ADOPTIE" (mi se pare hilar, nu EU voi fi adoptata! ). Asa ti-l completeaza acolo, dupa ce te vad medicii de la interne si de la psiho. Cel putin asa e la policlinica Titan, la noi. Oricum, este vorba de acelasi formular, indiferent unde locuiesti. Numai analizele si consultatiile pot fi diferite.

Despre faza cu domiciliul: de ce nu va intrebati asistenta sociala? Ea ar trebui sa va dea cel mai bun raspuns, daca se tine seama de asta la Constanta sau nu. Sunati-o si intrebati-o orice, sunt mamici aici care daca nu-si sunau mereu asistenta, si acum si-ar fi asteptat copilul!

Vorba aia: da-i-nainte cu tupeu!!!!

Si bafta!! Voi sunteti fericiti ca v-ati gasit fetita! Restul... e hartogaraie! Orice se poate rezolva, o mutatie, flotant, contract de comodat pe casa, ceva se gaseste. Va tin pumnii!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Pentru fetele care sunt in cautari de bb:
Adresa Comitetului Roman pentru adoptii
http://www.romanianadoptionadoptii.ro/romana/frameset.html
unde veti gasi adresele tuturor DPC-urilor din tara (inclusiv coordonate), precum si lista ONG-uri.
Noi, dupa ce am epuizat toate posibilitatile din Bucuresti (si nu vreau sa-mi aduc aminte peste ce fel de oameni am dat aici), am trimis mesaje prin email in provincie (DPC) si la toate ONG-urile. Surprinzator, cei din provincie sunt mult la amabili, raspund mult mai repede cererilor - singurul inconvenient este distanta si nu sunt putine drumurile de facut (am primit poze cu copii si prim email inainte de a ajunge acolo).
Asta in cazul in care nu cunosti pe nimeni si esti singur la inceput de drum, cum a fost cazul nostru.
Este un inceput si sper sa va foloseasca informatia.
Succes si sa ne tineti la curent.



& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna fetelor

si succes in cautarile voastre.Acum vin si eu cu o idee : ce-ar fi sa intrebati asistenta sociala care se ocupa de dosarul vostru si ce copii se apropie de momentul in care ar putea fi declarati adoptabili.Eu stiu ca la noi in oras se mai intarzie aceast lucru in speranta reintregarii unui copil in familie si se incearca inca o perioada convingerea mamei sa isi ia copilul acasa.Si in cazul nostru chiar daca Alexandru este un copil la care nu se stiu parintii pot sa va spun ca au intarziat cu 2 luni trimiterea tuturor actelor sau intrarea in comisie pentru a putea fi trecut pe lista de copii abandonabili.important este ca s-au rezolvat totusi toate dar eu zic ca puteti sa va ganditi si la aceasta alternativa.Poate sunt copii la care au trecut termenele legale si ei inca nu au trimis dosarul la Comitetul Roman pentru Adoptii.

Succes la toate si fie sa va bucurati cat mai repede langa puii vostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Catalina, ce noroc pe voi sa va gasiti in acest fel copilul!! Felicitari! Si eu la fel zic, ca fiecare cu norocul lui.

Chiar asa, fetelor, va rog sa ne povestiti si cazuri in care ati vazut mai multi copii pana sa-l gasiti pe al vostru. Pana acum, asa usor e sa-ti faci iluzii ca il gasesti din prima, dar nu cred ca e intotdeauna asa.

Irina, multumim pt idee! Ai mare dreptate, sunt sanse sa gasim si asa!

Daria, multumim foarte mult si tie! Eu tot de pe net am gasit telefonul celor de la Brasov, dar nu toate DPC-urile au siteuri. Ma uit imediat pe linkul dat de tine, e inestimabil ajutorul pe care il primim de la voi toate!

Pupici tuturor!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by HAPPY GIRL

Rozi, felicitari pentru pasul facut si multa bafta in continuare.
Noi ne-am hotarat sa incepem stransul actelor pentru dosar; sper ca nu ne va lua prea mult timp, pentru ca ducem lipsa.
Stie cineva ce inseamna "certificat medical tip A.5 eliberat de policlinica" pentru ca, pana in prezent nimeni nu a stiut sa ne explice, nici macar doctorul de familie. Dar este cineva din Constanta, pentru ca se pare, difera de la un oras la altul documentele necesare obtinerii atestatului.
Conteaza oare ca nu avem mutatie pe apartamentul in care locuim? ( atat eu cat si sotul meu avem mutatie pe domiciliul parintilor fiecaruia).
Sunt foarte agitata si stresata pentru ca o vreau cat mai repede pe
Alexandra ( asa am botezat-o ) acasa la noi. De cate ori ma duc sa o vad, o pupacesc pana o albesc. Si ea se alinta ca un pisoias. Se bucura tare mult cand ne vede!
Of, va las ca v-am terorizat cu problema mea!


TYOUBSCALX




Bine ai venit in club!


Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

http://www.hrmedia.ro/copii/hrm/0.php
Aici puteti gasi, repartizate pe judete, serviciile specializate pt protectia copilului. Poate va foloseste, mie mi s-au parut interesante informatiile. Din pacate, nu stiu cat sunt de actualizate

Mergi la inceput