Rasarit pe Fuji san

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Felicitari pentru expeditia pe Fuji-san. Ai fost o curajoasa! Iti multumesc ca mi-ai incantat sufletul cu povestea si pozele facute. Poate intr-o zi voi ajunge si eu sa-mi plimb oasele pe acolo, deocamdata ma antrenez pt asta purtandu-l toata ziua pe bebe in brate!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.babiesonline.com/babies/h/hanako/" target="_blank">web1 web2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana Claudia spune:

Draga Corina (Puku), Japonia este o tara extraordinara, care te fascineaza si te face sa o iubesti pe masura ce o cunosti. Cel putin asa s-a intamplat cu mine, care la inceput (a fost prima mea plecare de langa cei dragi si inca atat de departe) imi faceam planuri cum sa plecam cat mai repede de aici si sa ne intoarcem macar undeva in Europa. Iar acum...ma gandesc ca nu m-as supara daca am mai sta un an si inca un an...Si realizez cat am fost de norocosi caci am avut sansa sa cunoastem aceasta tara.
Despre un sejur aici, nici nu stiu ce sa-ti spun, decat ca e cam putin timp pentru o tara ca asta, care nu are un loc anume, mai interesant, ci merita vazuta de la un capat la celalalt.
Asa ai putea sa cunosti Japonia primavara, sa vezi Sakura (inflorirea ciresilor), care este un spectacol deosebit. Pe rand ,de la sud la nord ,Japonia se imbraca in acesti ciresi (deosebiti de cei de la noi, prin bogatia florilor si prin faptul ca ei nu fac fructe, sunt plantati doar pentru a bucura ochii si sufletele celor care ii vad). Apoi ai putea sa urci pe Fuji san, vara, sa te relaxezi pe plajele din Okinawa si sa te balacesti in apa limpede si verde (zau nu ii inteleg pe japonezi de ce prefera Hawaii cand au asa o minunatie la ei acasa). Toamna, cand vremea este cea mai buna (din septembrie pana in noiembrie), sa te relaxezi in onsenele naturale (mai ales cele din zona Izu, o peninsula in partea de centru a Japoniei, sau cele din apropierea lui Fuji), in aer liber, caci ce poate fi mai minunat, decat sa stai intr-un hot spring si sa vezi in fata, la doi pasi oceanul, sau chiar pe Fuji san in toata maretia lui. Iarna sa mergi la schi, sau si mai bine, sa vizitezi Sapporo (care este strabatut ca si Romania, de paralela 43 si are cam acelasi climat, doar ca ceva mai umed), unde se produce cea mai buna bere din Japonia (ca de altfel in toate tarile strabatute de paralela 43, asa cum am aflat) si unde in fiecare an se tine Festivalul Zapezii, adica se sculpteaza in gheata si zapada tot felul de statui, reprezentand personaje, animale, temple (pentru cele mari se transporta blocuri imense de gheata, iar "sculptorii" sunt soldatii din armata japoneza). Ca sa nu mai spun de Tokyo, care te fascineaza prin aglomeratie, cladiri de sticla si otel, culoare si modul in care, mai ales tinerii , se imbraca, de zona Kamakura, cu temple si locuri pline de istorie, de Nikko (cred cel mai vizitat oras de catre turisti, datorita templelor si shrinurilor lui deosebite, unele apartinand World Heritage), de Kyoto, vechea capitala a Japoniei, despre care s-ar putea spune atatea, incepand cu templele si terminand cu geishele si cate alte locuri!
Sper ca nu te-am plictisit cu povestioara mea, iar ca sa revin la preturi, pe aici daca gasesti cazare cu 100$/noapte (asta fara masa si in afara sezonului) te poti declara fericit. Pentru un turist totul este scump in Japonia, dar merita efortul. Asa ca daca va hotarati va stau la dispozitie cu sfaturi despre ce, cum si unde (chiar daca nu o sa mai fiu pe aici).
Draga Eli, daca vrei sa urci pe Fuji san, trebuie sa mai astepti vreo 7 ani (caci nu am vazut copii mai mici escaladind si nici nu cred ca e indicat). Dar eu zic ca merita vizitata zona, lacurile si 5th Station, unde poate ajunge oricine, chiar si un bebe.

http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Doamne Claudia cat de frumos ai povestit . Poate iti faci timp si ne mai povestesti si despre alte calatorii de ale voastre.

Cat despre Fuji san ,este intr-adevar o mandrete .Nu mai spun nimic ca ai facut-o tu destul de bine.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632" target="_blank"> Povestea nasterii

Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Superbe poze!

Ati avut noroc de o vreme excelenta.
Eu l-am vazut cel mai de-aproape de la statia 5,
vorba vine ca ploua si nu era de vazut nimic.
Ce m-a uimit e ca erau nebuni care-l urcau asa pe ploaie.

L-am vazut in schimb intr-o zi obisnuita ca oricare alta cand imi faceam circuitul meu obisnuit cu trenul la job.
Atunci mi-a inseninat sufletul si m-am trezit cu o fata plina de lumina. A fost asa de ciudat sa stau intr-un tren cu fete care mai de care mai plictisita, sa ma uit pe geam si hop sa-l vad pe neasteptate. Parca era un film proiectat pe fereastra trenului.
Fantastic!

Mergi la inceput