Cochetaria

Cochetaria | Autor: rosa

Link direct la acest mesaj

Ce ne facem cu fetele-cochetele?
Fata mea are 8 ani, e in clasa a 3-a, si a inceput sa fie tot mai atenta la aspectul exterior in ultimul an. De regula, dureaza jumate de ora sa se imbrace singura, daca nu o zoresc eu de la spate. Asta include alegerea hainelor, imbracatul, alegerea altor haine, schimbatul si pieptanatul parului in diverse feluri.
Acum trebuie sa recunosc cu mina pe inima ca le alege bine si pare foarte ingrijita cind e gata, dar uneori ma exaspereaza. Totul a culminat azi dimineata, cind am fost la limita sa intirziem la scoala. Azi e zi mare - "picture day", le face poze la scoala la inceput de an scolar. Hainele le alesese acum doua zile, de dimineata bineinteles s-a razgindit. Parul l-a aranjat la mare arta, un fel de coada rasucita si citeva suvite, ma rog, o chestie draguta. Per ansamblu toate bune si frumoase, nu exagereaza cu nimic,
e foarte constiincioasa la lectii, responsabila, chiar imi place ca e cocheta, are cu cine sa semene. Dar dureaza prea mult !!! Si nu stiu pe cine seamana, ca eu sint gata in 10 minute! Ce o sa ma fac cu ea la 16 ani? Credeti ca o sa devina mai rapida? Sau din contra, va dura tot mai mult ? Sa vezi cind se va duce la intilniri...
Mamele cu fetite mari, la voi cum e?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Doamne Rosa, dar picture day e ca un fel de "prom" pentru printesele astea mititele..
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

nu ne pui undeva o poza cu printesa?

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

offf, fetele astea,
a mea are doar 5 ani si de 3 ani a inceput cu cochetaria. Avea doi ani, nici nu vorbea bine, dar daca nu-i placea o bluzita dadea cu mana peste ea pana i-o schmbam. Cu coafura avem probleme, face tare multe fita. Asortarea e iarasi f. importanta. Daca si mobila in camera ei a trebuit sa o fac verde cu galben. E inebunita dupa verde. Mie nici macar nu-mi place. Dar ce sa fac?
Cateodata simt ca ma dispera. Vorba ta rosa, ce facem cu ele mai incolo???/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

He he....
Fica-mea are 13 ani si credeti-ma fara exagerare cam 45 min-o ora ii ia sa se pregateasca sa iesim in oras.Pt scoala cam 30 de minute iar daca vine vorba de o petrecere cam 1-2 ore.
nu cred ca mai am scapare.
Si la noi cu faza ca isi alegea hainele de seara e cam si cum nu si le-ar mai alege deloc deoarece dimineata isi schimba radical parerea,alegandu-si alte haine.
Aici seamana pe mine,dar eu am o limita,nu as fii in stare sa ma aranjez doua ore pt un party.
Si ea mai face si "munca suplimentara" caci cand nu are ce face se imbraca,se machiaza(eu nu o las machiata la scoala,doar cand iesim......dar nu la ochi,sau asa ca m-i se pare exagerat,doar cu gloss).

Deci,multa rabdare

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna la toata lumea!
Am o fetita de 11 ani care si-a facut debutul in ale cochetariei inca de pe la 1 an si jumatate, cand mi-a mancat un ruj Helena Rubinstein. Acum daca ar putea sa cumpere toate accesoriile, de la curele la inele si medalioane ar fi taree bine,(noroc, ca le combina cu gust). Ma intrece si in curatarea tenului seara si in timpul alocat alegerii vestimentatiei. Are un simt critic foarte dezvoltat in aceasta privinta, te analizeaza din cap pana in picioare, iar daca nu esti chic ...ai incurcat-o.... Ce sa mai..., sa fim sanatosi si le-om invata noi simtul masurii:)

Madalina Leu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Madalina, asta-mi aduce aminte de fii-mea asta vara cind se hotarise sa ma scoata la cumparaturi cu scopul declarat de a-mi improspata garderoba. Cica am haine frumoase, dar nu sint cool
Macar a fost politicoasa fata si nu mi-a zis-o drept in fata ca sint depasita
Si vroia sa-mi cumpar tricouasuri scurte, pantofi roz cu toc de 10cm, si altele la fel. Pacatele mele, ca daca as mai avea abdomenul de la douajde ani, mi-as pune si cercel in buric! .
A trebuit sa-i explic ce si cum cred eu ca-mi vine bine si sa-i promit ca-mi cumpar bluza aia verde neon, mulata si cu gaurele cind mai slabesc vreo 10 kile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Rosa, sambata am sarbatorit onomastica baiatului meu (il cheama Gabriel). Btw La Multi Ani!!! pentru cine sarbatoreste azi Arh. Mihail si Gavriil. Si in toiul sindrofiei, s-a gandit matza mea sa faca "parada modei"in fata unei prietene de a ei. Fata ce sa faca A privit si a asteptat sa isi faca zapauga damblaua Eu am aflat asta cand eram la masa si am vazut ca era altfel imbracata . Si inca ceva... cand am intrat pe Forum zilele trecute a vazut primul mesaj scris de mine aici Stiti ce a facut?! A zambit... Deci constiente sunt, asa ca noi sa fim sanatoase si le rezolvam pe toate


Madalina Leu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Sa vedeti voi ce ma intreaba ieri fii-mea de nici 5 ani:

Mami pot sa ma "pilez" (adica epilez)??? Am crezut ca lesin.
Zic: tu, ce "pilat" iti trebuie ca nici nu ai iesit bine din gauace ???.
Vrea sa se demachieze, imi ia laptele demachiant, parfumurile, rujurile, fardurile, ce mai tot arsenalul. Doamne

unde oi ajunge??>?




April & Andrada

Mergi la inceput