Ca si vitamina D

Ca si vitamina D | Autor: Ana71

Link direct la acest mesaj

Voi dati copiilor vostri mai maricei (al meu are 4 ani si 8 luni) suplimente de calciu si vitamina D in lunile reci (septembrie - aprilie). Daca da, ce doze? Eu anul trecut i-am dat timp de cateva saptamani niste multivitamine care includea si Ca si D2)si pediatrul mi-a spus ca nu mai e nevoie de alt supliment de calciu.
El are Ca la limita inferioara, dar pediatrul mi-a zis ca nu crede ca e nevoie de supliment. Totusi, nu prea stiu ce sa fac, mai ales ca are si un pic coastele evazate...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Ana,
Eu ii dau fetitei mele (4 ani si 9 luni), la recomandarea pediatrei, in fiecare luna Ca+D3 (eu iau de la firma SEDICO - sunt niste pliculete cu un praf efervescent). Daca doza este cu 500 mg de Ca, ii dau unul pe zi. Daca este cu 1000 mg, ii dau un pliculet la 2 zile. Ii dau in fiecare luna (septembrie-aprilie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Dar la 6 ani? Mai au nevoie de Vigantol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

NU cred ca la 6 ani mai are succes VIGANTOL-ul.
Rebecca are 5 ani si 9 luni si i-a pastilute de calciu lactic de 500.
Cura de calciu este de 10 zile,in fiecare zi i-a cate o jumatate de pastila, 3X/zi,in a-VI-a zi de CA ma duc sa-i faca injectie cu vitamina D,dupa care mai i-a 4 zile CA.
Fac pauza o luna si jumatate dupa care iar repet figura.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona73 spune:

Vit D se da in fiecare zi timp de 10 zile?Sau doar Ca?

SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Doar calciul lactic se da 10 zile,DAR in a 6 a zi se face injectia cu vitamina D.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Medicul pediatru a zis ca la 6 ani Ca+Vigantol se administreaza 10 zile pe luna in toate lunile cu "r"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Si la noi pediatrul a spus la fel:Ca -10 zile pe luna,din septembrie pana in aprilie, Vigantol 4 picaturi pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Eu ii dau baietelului meu de 5 ani si jumatate un produs numit Cal-Mag. Reprezinta Calciu-Magneziu + vitamina D3 care ajuta la fixarea calciului. Se poate lua si vitamina C naturala in paralel. Produsul e natural, obtinut din coaja de ou, fara dolomita sau faina de oase, care ar putea determina o depunere haotica a Ca prin alte parti. Mie mi l-a recomandat dr. pediatru. E scump, costa in jur de 9EUR si are 60 de capsule. Ii dau in fiecare zi cate o pastila toamna, deci timp de 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Draga SAMY pentru sanatatea copilului nimic nu este scump,mai ales ca este natural!

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona73 spune:

SAMY,ce cantitate de D3 este pe capsula?
Baietelul meu are 6 ani si eu am inceput sa-i dau Ca-700mg si D3-400iu/zi.
Dupa ce am citit ce scrieti voi aici,mi-e teama ca ii dau D3-ul aiurea.Voi ce spuneti?

SIMONA

Mergi la inceput