Petre Tutea- citate

Petre Tutea- citate | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

1. Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat
omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul.

2. Am avut revelatia că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe
adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă
adevărul este unul singur, fiind transcendent în esentă, sediul lui nu e nici în stiintă,
nici în filozofie, nici în artă. Si cînd un filozof, un om de stiintă sau un artist sînt
religiosi, atunci ei nu se mai disting de o babă murdară pe picioare care se roagă
Maicii Domnului.

3. Acum, mai la bătrînete, pot să spun că fără Dumnezeu si fără nemurire nu există
adevăr.

4. O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică,
fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel
e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.

5. Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un
necredincios, nu există nici o legătură. ăla e mort, sufleteste mort, iar celălalt e viu
si între un viu si un mort nu există nici o legătură. Credinciosul crestin e viu.

6. Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă.

7. Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba.

8. Eu nu detest burghezia. Eu m-am lămurit că un om care vrea să fie bogat nu
este un păcătos. Spunea odată un preot bătrîn: Circulă o zicală că banul e ochiul
dracului. Eu nu-l concep ca ochiul dracului, eu îl concep ca pe o scară dublă.
Dacă-l posezi, indiferent în ce cantităti, si te misti în sus binefăcător pe scară, nu
mai e ochiul dracului. Iar dacă cobori, atunci te duci cu el în infern, prin vicii, prin
lăcomie si prin toate imperfectiile legate de orgoliu si de pofta de stăpîn.

9. Nu pot evita neplăcerile bătrînetii si nu mă pot supăra pe Dumnezeu că m-a tinut
pînă aproape la nouăzeci de ani. Însă bătrînii au o supapă foarte înteleaptă: au
dreptul la nerusinare. O nerusinare nelimitată. Cînd mă gîndesc la suferintele
bătrînetii, îmi dau seama că în natura asta oarbă cel mai mare geniu este geniul
mortii. Faptul că murim, de cele mai multe ori la timp, este un semn al dragostei lui
Dumnezeu pentru noi.

10. Eu sînt iudeocentric în cultura Europei, căci dacă scoti Biblia din Europa, atunci
Shakespeare devine un glumet tragic. Fără Biblie, europenii, chiar si laureatii
premiului Nobel, dormeau în crăci. Stiinta si filozofia greacă sînt foarte folositoare,
dar nu sînt mîntuitoare. Prima carte mîntuitoare si consolatoare pe continent -
suverană - e Biblia.

11. Există o carte a unui savant american care încearcă să motiveze stiintific Biblia.
Asta e o prostie. Biblia are nevoie de stiintă cum am eu nevoie de Securitate.


O lista luunga de citate din Petre Tutea puteti gasi la pagina:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/


Un an nou cu multe bucurii !

Elena&Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liv spune:

Elena, foarte frumos! . Eu l-am "cunoscut" pe Petre Tutea dupa revolutia din decembrie, am vazut niste interviuri cu el nu cu mult inainte sa moara si tare mult mi-a placut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Si eu sunt o mare admiratoare a lui Petre Tutea....era un exemplu viu al unui om cu adevarat religios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale spune:

JURNAL CU PETRE TUTEA - citate

....
— Cum ati fĺcut trecerea de la ateism la credintĺ?
— Nu am fost ateu ca atare, nu am avut curajul ĺsta, însĺ existĺ douĺ cĺi: calea omului si calea Domnului. Cea a omului e bĺtĺtoritĺ de filozofie, stiinte si tehnicĺ. Pe calea Domnului, omul este însotit de rugĺciune. Iar eu am mers multĺ vreme doar pe calea omului.

....
— Ati avut momente cînd prezenta lui Dumnezeu în viata dumneavoastrĺ a fost evidentĺ?
— Ar fi o mare îndrĺznealĺ sĺ afirm prezenta lui Dumnezeu în viata mea, dar si o mare bucurie sĺ spun cĺ am simtit aceastĺ prezentĺ.


— Credinta e un mod pur de a gîndi?
— Întrebat fiind cum întelege gîndirea, în formĺ purĺ sau în exemple, Nae Ionescu a rĺspuns: exemplele au fost lĺsate de Dumnezeu pe pĺmînt pentru a fi sesizate senzorial si de prosti!


— Nu mĺ tem de moarte. Mĺ tem de însingurare. Eu, care am fost prezent la toate tragediile si victoriile acestei tĺri, mĺ simt ca un par în mijlocul furtunii. Singura nĺdejde este cĺ, om cum sînt, Dumnezeu mĺ iubeste si asa…


http://www.miscarea-legionara.com/Jurnal-Tutea.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

SUPER!
"Religia transformă poporul într-o masă de oameni culti."
Parintele Rafil Noica (fiul al marelui filosof român Constantin Noica) spune ca un om cult nu poate fi dacat un om religios.

Mergi la inceput