Cancer la 7 ani

Cancer la 7 ani | Autor: casandra

Link direct la acest mesaj

Fetita unei colege dragi de ale mele, in varsta de 7 ani, are cancer. Parintii au aflat ieri, fetita a avut febra timp de 5 saptamani, initial s-a banuit ca e un virus, dar pentru ca febra nu i-a trecut de nici un fel i s-au facut analize mai speciale si cancerul a fost depistat. Colega mea nu a venit la servici. Cum e posibil ca un copil de 7 ani sa aiba cancer? Noi suntem in Montreal. Cum as putea sa o ajut? Ce sfat sa ii dau?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Prea multe sfaturi nu ai ce sa-i dai, doar sa-i tii moralul ridicat si sa nu o lasi sa-si piarda speranta. Totul e in mainile doctorilor si in mainile lui D-zeu. Copii fac si ei cancer. Sant destule cazuri in spitalele de copii. Acum cativa ani am vazut un film din seria Hallmark, dupa un fapt real cu un baietel din UK care a facut cancer la creier si nimeni nu vroia sa-l opereze. Mama lui a inceput sa solicite cat mai multe card-uri (felicitari) pentru baietel cand era in spital, si intreaga congregatie se ruga pentru el. A fost operat aici in State si e bine sanatos si acuma. Tot filmul este despre batalia lui cu boala si despre mama care nu si-a pierdut speranta in a-si revedea copilul sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Of Doamne, ce poti sa faci. Poti sa o sustii moral si sa-i spui sa lase medicii sa-si faca treaba. Poate e doar o tumoare benigna, poate daca a fost depistat in timp are toate sansele de vindecare. Fi alaturi de ea asa cum poti tu. Multa sanatate.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Depinde ce cancer are, depinde de doctori, depinde de posibilitatile spitalului.

Este cumplit pentru un copil o asemenea povara. Poti sa-i ajuti prin usurindu-i putin de grijile casei, sa se poata ocupa mai mult de copilut. Trebuie foarte multa alergatura pentru informatii.

Daca ar fii fost la NY as fii putut sa iau legatura cu cineva la Memorial Sloan Kettering dar nu stiu nici un doctor la Montreal.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cumplit!
Sa lupte pana la capat! Exista atatea cazuri vindecate! Sa nu-si piarda speranta!
Doamne, saracii parinti!

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Fetita e mai bine, doctorii au spus ca a indeplinit conditiile sa iasa din spital. Ia tratamentul de acasa, se duc de 2 ori pe saptamana la spital. Deocamdata, trebuie sa aiba mare grija sa nu ia vreun virus sau sa faca vreo infectie, pentru ca sistemul imunitar e slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Doamne Doamne...

............................

cred ca nimic nu e mai dureros decat un copil bolnav... pentru ca e curat, penrtu ca nu merita... pentru ca e tot ce au pus parintii mai bun in el

si la noi la bloc a avut loc un accident, o fetita de 12 ani a fost lovita de o masina... sta de 2 luni in spital cu fractura de craniu... inconstienta...

chiar nu ai ce sa spui in astfel de cazuri... poate doar sa te rogi pentru copiii... Dumnezeu face minuni

....................

multa sanatate!
cum o cheama pe fetita?

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Da, asa e, sa ne rugam pentru ea si pentru copilasi.
O cheama Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Doamne, protejeaz-o pe Lili, este doar o fetita care cu siguranta iubeste viata si care vrea sa ajunga mare!
Parintilor multa putere si sa nu se lase īnfrānti de durere!

Multe rugaciuni venite din suflet!- asta vom face cu totii.

Cāt de neputincios te simti īn fata mortii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu ma rog pentru toti copiii bolnavi din lumea asta. Au suflete atat de curate, nu merita sa fie chinuiti de boli necrutatoare. Sa dea Dumnezeu ca Lili sa se vindece!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

sanatate multa la lili,paintilor..multa puterea
de a lupta!
tine-ne la curent cu tot ce se intampla si informeaza parintii
ca o mare familie este cu gandul la ei!

Mergi la inceput