Povestea mea!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Aissa,ce vrei sa spui exact ??

" De prezentat parintilor, te-a prezentat pana la urma? Tare ciudati oameni trebuie sa fie si aia ca nu il pun ei sa faca acest lucru macar.."


Pai cum,el e copil de gradinita sa-i "spuna" parintii ce
sa faca??

Am impresia ca asta e viata lui privata si el e SINGURUL care poate lua decizii.

Dupa parerea mea ar fi INDECENT sa-i dea si cel mai mic sfat...situatia e atit de complicata si nu se stie niciodata cum va evolua in viitor.

Nu mai e un teenager neexperimentat (as mai intelege) slava Domnului, a trecut deja printr-o casatorie si nu cred ca e cazul ca parintii sa-l preseze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

Buna Lorellay ... ce mai faci ? Ma gandeam... ce ciudata e viata ... tu esti gravida, o sa ai un copil ... dar tot nu esti fericita ...

Eu sunt casatorita, ma inteleg cu sotul bine dar nu putem avea copii (am pierdut 2 sarcini) ... si sunt neimplinita ... dar eu nu mi-am pierdut speranta ... asa ca nici tu nu ar trebui sa renunti sa speri ...



" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_g spune:

Buna Lorellay,
Nu ai mai scris de ceva vreme, asa incat nu stiu daca ceea ce as face eu intr-o asemenea situatie corespunde starii de fapt din acest moment.( Doamne, ce exprimare..."stufoasa" am gasit!)
Oricum, eu una nu as pleca ... cel putin nu inca ... Dupa cate am inteles in disputa voastra de la distanta, binenteles ca ma refer la tine si la ex-sotia, tu ai atuurile in mana. Gandeste-te putin :
- tu stai cu el;
- tu ai parte de lucrurile marunte din fiecare zi pe care le fac oamenii ce alcatuiesc un cuplu ;
- tu ii porti copilul pe care si dansul il doreste, primul lui copil.
A cam trecut vremea printului calare pe un cal inaripat si a printesei vesnic fericite... Din pacate visul asta mi-a fost cel mai greu sa mi-l scot din cap, de undeva din subconstient,unde gasise sa se cuibareasca. Nimic pe lumea asta nu vine de-a gata, intr-o forma sau alta trebuie sa lupti pentru ceea ce-ti doresti,la unii e mai greu , la altii mai usor, dar niciodata pe gratis...
Asa ca nu vad de ce te-ai da deoparte si ai lasa mai multe spatii de atac celeilalte. Mai bine fa cumva si mergeti impreuna la ecograf ,este impresionant pentru majoritatea barbatilor!
Nu mai plange, bucura-te cu tot sufletul de minunea ce-ti este dat sa traiesti si nu pemite nimanui sa-ti intunece gandurile! Tu si copilul tau formati sfera magica de care nu au voie sa se apropie decat cei cu ganduri bune,si de acum in colo asta va fi "treaba" ta de mamica, sa te asiguri ca de ingerasul tau se vor apropia numai cei ce sunt in stare sa-l iubeasca.
Fruntea sus, trebuie sa fi puternica, pentru ca vei fi mamica.
Te pupam cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Lorellay, ce mai faci, cum te mai simti. Asteptam vesti.

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Salut!
Acum sunt mai bine! Deocamdata!
De cand nu v-am mai scris am tinut-o tot aiurea:ba ne certam si eu plangeam si sufeream apoi ne impacam si ma intorceam la el, tot ca sa fie bine pentru copil. Situatia nu era mai roz decat va povestisem. Doar ca azi ziceam ca e bine seara nu mai era sau invers.Treceam de la o stare extrema la alta dar nu ma tineau mult nici una.
Parintilor mei nu le puteam spune cat sufar ca sa nu ii supar.
Dar... vineri a venit mama la mine.Si i-am spus tot.Adica pe langa ce stiati voi mai sunt multe: ca nu am fost virgina cand m-a cunoscut,ca de ce nu pot sa stau in genunchi sa sterg pe jos, ca ce e asa greu sa fii insarcinata, ca fara el nu as avea nimic,ca sa nu port fusta scurta, sa nu imi fac unghiile cu culori inchise.Si mai sunt de genul asata...Si nu numai ca i-am spus mamei dar sambata l-am invitat la mine si am dus discutia in asa fel incat sa auda mama ce suflet are.Si a vazut!
Bineinteles ca au fost niste discutii care unui om normal ii provoaca scarba, dar el insista aiurea.A plecat sambata seara nu prea suparat ca si cum totul era ok.Inainte de culcare i-am trimis un mesaj frumos de noapte buna. El nimic.Duminica dimineata la 7 m-a trimis mesaj sa ii spun cati barbati au fost in viata mea?Va ganditi ce ganduri o fi avut el noaptea. Nu daca imi era mie bine sau bebelui, ci cati au fost!
Si ca sa fie totul bine mi-a spus ca daca eu ma indpartez de el, nu isi recunoaste copilul si nici nu il intereseaza de el numai ca sa suferim noi.Peste asta nu pot trece! Totul pana la copil!
Acum sunt linistita.Mai am ceva lucruri la el dar sper sa mi le recuperez cat mai repede sa nu il mai vad.Am zis ca in februari cand vine bebe o sa il caut sa il mai intreb o data daca isi recunoaste copilul in acte si ii da numele lui. Si daca tot nu vrea, asta este.
Nu spun ca o sa imi fie usor dar daca el asa vrea!Sa nu credeti ca o sa ii interzic vreodata sa isi vada copilul!Nu cred ca am dreptul asta, dar ma doare tare rau ca nu il mai vrea.
Voi ce ziceti?
Lorellay

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Nu sunt eu omul ala super experimentat care sa dea sfaturi dar eu zic ca nu te merita nici pe tine nici pe copilul tau. Te felicit si te admir ca il pui pe copil pe primul plan. Eu in locul tau l-as uita pe tatal copilului. NU MERITA!

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

buna lorellay,

imi pare bine ca ai scris din nou ... ce sa spun ... voi va certati, voi va impacati, cum o fi ... numai sa-i fie bine bebelui ...

apropo in cate luni esti ?

... la acea intebare stupida pe care ti-a pus-o ... dupa parerea mea nu se merita sa raspunzi ... pentru cineva care isi face astfel de griji ... cam tarziu s-a trezit ....

Mai fetelor eu cand aud un barbat punand o astfel de intrebare ... ma bufneste rasul ... ce naiba ei nu stiu ca raspunsul e

"tu esti a doilea ... dragul meu"

dupa mine ... faptul ca ai pus-o pe mama ta fata-n fata cu el ... e o mare greseala ... vezi tu ... daca tu poti ierta (ca asa-i in dragoste) ... parintii nu uita niciodata ...

... Nu fusta scurta, Nu unghii colorate ... draga mea de ce l-a lasat cealalta ?





" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sunt in 5 luni jumate.
Si acum chiar e GATA cu relatia noastra.
Cu mama...cam ai dreptate.Dar macar asa stiu ca nu mai dau inapoi.Bine oricum nu o sa ne mai fie niciodata.
Si eu am o relatie deosebita cu parintii mei.Iar lui ii este ciuda pe asta.
Lorellay

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Lorellay,

Te citesc de la inceput si mi se stringe sufletul vazind cit te mai chinuie.

Incearca sa te gindesti lucid cum ar fi mai bine pentru copilasul tau si pentru tine, caci partenerul tau are un comportament manisfest de copil razgiat.

Pe de alta parte, eu sunt sigura ca ai facut bine si ai pus-o pe mamica ta la curent. Parintii te vor iubi oricum, si cu un copil si mai mult, crede-ma. Faptul ca ai avut o discutie clara cu el de fata cu mama ta cred ca a fost bine si s-au limpezit lucrurile.

Fruntea sus si ai mare grija de minunea pe care o porti.

Cu drag.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

lorellay ... ce-ar fi sa ne povestesti tu cum a fost ultima data la doctor, cum da bebe din picioruse, cum te simti, ce simptome ai ... hai mamico treci pe locul 1 ...





" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput