Povestea mea!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Originally posted by Maruta

lorellay ... ce-ar fi sa ne povestesti tu cum a fost ultima data la doctor, cum da bebe din picioruse, cum te simti, ce simptome ai ... hai mamico treci pe locul 1 ...





" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu



Da da da!!! Si eu vreau sa aflu! Si poate ne spui si daca te-ai gandit la vreun nume pentru bebe.

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Salutari!
Sunt bine!Sau oricum spre bine!
Ieri m-a cautat.In genunchi, lacrimi, pareri de rau.
Iar seara m-am intalnit cu mama lui.M-am mirat tare mult ca i-am spus ca vreau sa ii cunosc mama si nu a facut ca alta data sa se tot codeasca.A zis bine si asa a fost.
E o femie de treaba. A spus ca ii pare tare rau ca s-a ajuns aici si spera sa luam hotararea corecta pentru toti 3.Nu a incercat sa ma influentze.
Lucrurile au ramas cam in aer.Adica eu stau la mine acasa ( tot cu chirie) si el la el.Mai cate un sms sau vine dimineata si ma duce la servici.Dar nu ma pot apropia de el. Nu inca.
Oricum la el nu ma intorc. O sa il caut cand se naste piticutul si o sa il mai intreb o data daca il vrea.Daca nici atunci nu se hotaraste, asta e.
Am fost la medic acum o saptamana.Si ma duc sapt viitoare iar.Nu mi-a fost prea bine.Si nici acum nu imi e.Am fost racita si pe langa asta am burtica tare.Fac un tratament cu NoSpa si ceva ovule dar tot tare este.Nu am facut inca ecograf pentru ca ginecologul a spus sa mai asteptam vreo 2 sapt o luna sa nu fac doar de dragul de a face ecograf.nu stiu ce este baiat sau fetita.Eu imi doresc tare mult fetita. Am si visat ca nascusem si o chema Maria Miruna. Si mama spune ca asta inseamna ca sigur o sa fie baiat.daca o sa fie baiat nu stiu cum o sa il cheme.
Va multumesc mult ca sunteti langa mine.
E cineva din Craiova si are timp de iesit la plimbare?
Lorellay


Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_g spune:

Lorellay,
Nu stiu cata incredere ai tu in medicul tau dar pot sa-ti spun ca in cazul meu (sarcina dusa cu tratament si repaus la pat)mi s-a urmarit saptamanal echografic evolutia fetitei, are acum aproape 6 ani si este sanatoasa, desteapta, draguta(cea mai frumoasa)...asa ca nu ai de ce sa ai temeri apropo de aceasta investigatie...Poate ca ai nevoie de un doctor mai deschis la minte si cu aparatura performanta care sa-ti dea incredere.
Numai tu sti daca l-ai mai dori pe dansul langa tine, daca mai este cale de intoarcere, insa daca mai simti asa cum descriai la inceput si vezi ca ai cu cine, du-l cu tine cand iti faci echografia, sunt momente unice...
Te pup,si tine-ne la curent, chiar daca nu s-a mai intamplat nimic important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

iubita ... da bebe misca ... NU ?

si sa sti ca are dreptate cristina ... eco se face de la 5 sapt. de cand bebe se poate vedea la Tv si poate fi vedeta ...

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Si eu am facut destul de des ecografii, iar cand vedeam cum misca acolo mi se umplea sufletul de speranta si bucurie.Si mai ales stiam ca este bine.Alege un medic bun si ai incredere in el.

L., nu dispera, nu esti singura intr-o situatie ciudata, daca esti tu sanatoasa si copilul o sa fie bine, iar un suflet de om curat sigur te asteapta undeva fara sa te intrebe de cate ori ...inainte de el. Nu sunt o feminista, dar cazul tau este unul in care femeia este mult mai puternica si rationala decat barbatul.



Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

am si eu o veste buna sa-ti dau ... ieri am fost la doctor si ...

de la

Maruta 3+ sapt. DPN 19 iunie 2005

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Off,Lorellay

Ti-am urmarit povestea pana la sfarsit.Ma intristez pentru tine caci si eu sunt intr-o situatie grea si vezi tu viata e grea,putini au norocul sa se considere norocosi din punctul asta de vedere.
Ma bucur ca acum esti mai bine desi sunt convinsa ca inca mai plangi uneori.Nu faci bine acum fiind insarcinata!Gandeste-te doar la bebelus,el nu are nici o vina si mai ales nu iuta ca iti simte starea.Cand vei vedea minumea crescuta in tine ai sa regreti ca i-ai facut rau fara sa vrei asa ca...nu mai plange!
Pentru restul e greu de judecat,dar te asigur ca stiu ce esti capabil sa faci din iubire,peste cate poti sa treci,cat de multi poti sa renunti la tine,cat de "oarba" si neputincioasa te face fiindca si eu ma lupt cu sentimentele astea.
In ceea ce-l priveste pe tatal copilului tau nu reusesc sa-l inteleg cum nu reusesc sa-linteleg nici pe al meu sot.Nu stiu de cand va cunoasteti dar nu uita ca ei nu sunt ca noi:sunt de pe alta planeta(oricat de amuzant ti s-ar parea).Uneori reactioneza ciudat si spun cuvinte in care nici ei nu cred.Sunt cu mult mai slabi decat noi si fac fata cu greu situatiilor critice.De cele mai multe ori fug de raspundere fiindca nu stiu ce sa faca,le e teama,sunt slabi,dar sunt si ingrozitori de mandri di de aici atitudinea indiferenta in situatii in care noi femeile am plange in hohote.Cea mai buna aparare e atacul pentru multi dintre ei.
Nu vreau sa intelegi ca ai iau aparaea,nici de cum,te inteleg mai bine decat crezi.
Si la noi eu as putea spune ca eu am grabit lucrurile pt casatorie,dar asta nu inseamna ca el nu vroia,dar nu avea curajul(nu si-ar fi inchipuit niciodata ca s-ar insura).Cum spunea cineva aici au zburat visele cu cererile in casatorie din filme.El e un tip tare dificil,chiar imposibil dar din iubire am lasat mult de la mine si nu stiu daca am facut bine.
Te admir ca ai avut taria sa pleci,eu nu avut-o si nu stiu daca am facut bine.
Situatia mea de acum e critica:dupa 2 ani de casatorie(ieri) el ma ignora total de mai bine de 2 saptamani.Ne-am certat ca de multe alte ori insa el a luat-o altfel si intelege ca trebuie sa reactioneze asa.Nu numai ca nu ma vede in ochi dar si cu propria fiica de aproape 9 luni se coporta la fel:o ignora pur si simplu ,se chinuieste sa treaca pe langa ea ca si cum nu ar exista!!!!Deci vezi...cum e mai bine?!Nu as fi zis niciodata ca el nu isi iubeste enorm fiica si nici acum nu cred,dar ce se comporta asa?Asta ziceam uneori barbatii se comporta ciudat.
Desi de curand mi-a spus ca ma uraste(nu stiu de ce) si nu vrea sa-mi adresesze nici un cuvant prefera sa ne stie in casa.Daca ar vrea sa divorteze daca nu m-ar mai putea suferi ar face-o fiindac e un tip tare egoist.
Nu vreau sa te ingreunez cu povestea mea am vrut doar sa vezi ca viata e neasteptata si complicata.Daca si al tau s-ar fi casatorit cu tine si dupa 1 an,2 s-ar fi intors la cealalta?Sau poate se va intorace la tine cand nici nu te astepti.Eu cred cu tarie ca atunci cand isi va vedea copilul nu va mai vrea sa-l paraseasca.Dar tu?Va trebui sa faca asta si pentru tine.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau sau poate nici nu sunt in masura,eu insami ma lupt pentru a-i pastra tatal copilului meu desi multi ar spune sa fug vazand cu ochii din situatia asta.
Cealalta insa il vrea acum fiindca stie ca tu ai un avantaj in fata ei...un copil...al lui si asta inseamna mult.Daca inca o mai iubeste pe ea nu poti sa faci nimic,daca e inca nehotarit se va intoarce la tine.Nu e nimic gresit ca ti-ai dorit un copil cu omul iubit mai ales ca si el a participat cu voia lui,inteleg?Mai ales ca un copil e intotdeauna un dar de la Dumnezeu.
Depinde de noi sa-i facea o viata cat mai fericita si mai ales sa-i iubim!
Cam atat,sper ca totul va fi bine!
Pupici pe burtici pentru bebelas si ai grija de el.

Pitica si Gogosica



pitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Chiar asa...cum se simte BB?Face tumbe?
Dragul de el...
Maruta,sa fie intr-un ceas bun,felicitari!!!

Pitica si Gogosica

pitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Maruta felicitari!
Lucrurile nu s-au schimbat mai deloc.
Aaaa... mama lui vrea sa cumpere ea patutul pentru bebe si carucior.Si foarte bine ar face pentru ca eu nu mi le permit.
Si el acum spune ca "fosta" nu mai are loc in povestea asta.Dar tot nehotarat este: acum zice ca ii e frica, de faptul ca daca il parasesc atunci cand crste bb.Ce tampenie!Ce motive copilaresti!Ce aiureli!Nu stiu de unde i-a venit ideea asta!dar ma doare
Nu m-am intors la el si nici nu o sa o fac prea curand.Oricum nu pana se naste copilul.
Si el imi spune ca poate copilul o sa il faca sa fie cu noi! Sa fim o familie!Dar poate inseamna si DA si NU!Nu mai vreau sa imi fac sperante!Daca o sa fie NU?Daca nu isi va iubi copilul!
Ne-am certat intr-o zi si m-a amenintat ca o sa imi ia copilul.I-am spus ca il calc in picioare indifernt de cati bani si cata putere are!Ce s-a mai suparat!
Sunt 2 saptamani de cand nu mai mancam impreuna, nu mai dormim impreuna ne vedem doar seara cand isi termina treaba trece pe la mine 10 minute.De fapt cobor eu la scara blocului.
Dar mi-e aiurea asa.Si cred ca si el sufera! Dar el a vrut asa!
Lorellay


Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sa va zic o poveste care mi-a placut foarte mult si care o sa i-o fac "pritenului" meu cadou!



TIMPUL nu are răbdare întotdeauna!
Se spune despre unul dintre președinții SUA că a învățat despre nevoia de a lua decizii rapide la o vârstă tânără. Era un tânăr dintr-o familie săracă și, la un anumit moment, pantofii pe car îi avea s-au rupt. O mătușă binevoitoare i-a cerut unui pantofar să-i facă o pereche de pantofi. Acesta l-a întrebat pe tânăr :
- Vrei pantofi cu tocul rotund sau cu tocul pătrat ?
Tânărul s-a gândit un timp îndelungat, iar în final a răspuns :
- Nu știu! Apoi a adăugat: Știi, am să mă mai gândesc și am să-ți spun mâine.
Atunci, pantofarul i-a sugerat politicos:
- Fii bun și de îndată ce ai luat o decizie spune-mi și mie ce ai hotărât.
Câteva zile mai târziu, cei doi se întâlnesc întâmplător pe stradă, iar pantofarul îl întreabă dacă s-a decis asupra pantofilor.
- Nu, încă nu mă pot decide. Nu-mi dau seama cum ar arăta.
Liniștit, cizmarul îi răspunde:
- Pantofii vor fi gata mâine. Să vii după ei!
Într-adevăr, a doua zi, tânărul (viitorul președinte) s-a dus după pantofi. Erau gata și erau cu totul speciali: unul avea tocul rotund, iar celălalt, pătrat.
La fel de liniștit, pantofarul i-a oferit o lecție de neuitat:
- Știi, privind zilnic la acești pantofi, vei învăța o lecție foarte valoroasă: dacă nu vei lua singur deciziile care te privesc, le vor lua alții pentru tine.
Cât timp vă este necesar pentru a lua o decizie mai mică sau mai mare? Deciziile care privesc sănătatea cuiva, viața, viața prezentă și mai ales cea viitoare fac parte din categoria deciziilor importante. Pantofii se pot schimba, dar viața nu!
Este momentul să alegi. Dacă vrei să fii sănătos, dacă vrei să-ți fie bine, acceptă schimbarea! Dacă ești sănătos, vei rămâne așa mai mult timp. Boala te va ocoli sau tu o vei ocoli pe ea. Dacă ești bolnav, poate că mai poți face ceva. Fă-o acum! Poate te gândești să mai aștepți un an sau mai mult… E un lucru bun, pentru că fiecare gând pe care dorim să-l punem în practică trebuie să aibă și un termen de dus la îndeplinire. Dar nu uita o socoteală simplă: fiecare an amânat este un an mai puțin. Și de la o vârstă înainte, fiecare an contează!
Nu lăsa pe anul viitor ceea ce poți face mai curând! Hotărârile care te privesc trebuie să le iei singur. Hotărăște-te. Restul sunt detalii tehnice!



Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput