M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Scuze, revin cu o precizare - expresia "parintii adevarati" mi se pare deplasata. In cazul nostru, al fetelor de la acest topic si al altora ca noi care nu sunt inscrise aici, nu poti pune semnul egalitatii, adica "parinti naturali=parinti adevarati" pentru ca mi se pare complet fals.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ai mare dreptate Adivio. Am mai spus mai demult intr-o postare, ca dupa parerea mea, calitatea de parinte nu se obtine automat odata cu aducerea pe lume a unui sufletel ci aceasta presupune mult mai mult, sa-i fi aproape clipa de clipa, sa te bucuri alaturi de el de fiecare realizare a lui si sa fi umarul pe care se sprijina in cazul unui esec.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ma bucur pentru tine Aissa...a fost la fel de usor ca la mine!!
Ce m-a surprins este ca fiecare bordei cu obiceiul lui...adica noi vom da testul psihologic si vom intra in comisie in marte urmatoare testului!! Noi speram ca pe 21 sa intram in comisie...vom vedea...planurile de acasa!?
Mie imi este teama sa caut inainte puiul mic...in primul rand nici n-am unde...nici nu cunosc pe nimeni nicaieri si nici n-am atestat!!
Mai bine asteptam si cand va trebui sa vina va veni si momentul mult asteptat!
Deocamdata mi se pare saptamana asta lunga taaareeee... ce sa fac daca am avut bafta de psiholog in concediu?!
In ce priveste emisiunea respectiva... mi se pare mai mult decat josnica si vulgara...in general vorbesc (nu numai cea de ieri)...noi am decis de mult sa nu mai urmarim toate tampeniile la televizor...ganditi-va ca acolo sunt cautati oameni cu cele mai senzationale povesti, sunt exceptii....si plus de asta stiti voi vorba aia romaneasca: exceptia intareste regula!!!
Asa ca draga Anca lasa-i pe toti deoparte cu problemele tale....si fii sigura ca daca iti va fi scris sa ti se intample ceva , se va intampla...asa ca degeaba te sperii de povesti SF!!! Oricum eu ramas la ideea mea cand veti simti cu adevarat ca vreti sa adoptati...veti merge inainte fara a asculta asemenea grozavii!!

Pupicei
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

quote:
Originally posted by claudia_a
Asa ca draga Anca lasa-i pe toti deoparte cu problemele tale....si fii sigura ca daca iti va fi scris sa ti se intample ceva , se va intampla...asa ca degeaba te sperii de povesti SF!!! Oricum eu ramas la ideea mea cand veti simti cu adevarat ca vreti sa adoptati...veti merge inainte fara a asculta asemenea grozavii!!

Pupicei
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!



Scuza-ma am vrut sa zic "..... problemele lor!" Sa nu se inteleaga altceva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da, Claudia, intr-adevar fiecare DPC are obiseiurile sale, asa mi-a zis si asistenta sociala. Cand eu am intrebat care este urmatoarea etapa, testul psihologic, ea a zis nu, eu nu am venit cu psiholog dupa mine, asta e. Atat ca vezi, noua ne-a zis ca are nevoie cam de o luna si o saptamana de cand am depus cererea (25.08) ca sa ne bage in comisie, ca trebuie sa ne faca 2-3 rapoarte de vizita. Acum iti dai seama ca eu turbez gandindu-ma ca mai am 3 saptamani de asteptat si dansa ne-a incurajat sa ne cautam copil si ne-a zis ca daca gasim unul care are situatia clara ne baga mai repede in comisie. Nici eu nu stiu de unde sa incep si cu cine sa vb pt. ca neavand atestatul nu prea am, teoretic, cum sa intru sa vad copii. Practic, am inteles ca se poate. Trebuie doar sa gasesc o persoana cu care sa vb. Asistenta ne-a zis ca ea atesteaza familia, ea nu se poate implica prea mult in gasierea copilului si am inteles ca dupa ce avem atestatul facem cereri la toate DPC-urile sa ne prezinte copii adoptabili. Asta mi se pare cam aiurea si din acest motiv vreau sa ne gasim noi o relatie ca sa pot sa caut eu. Ce sa stau dupa ei cand bb meu ma asteapta?

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyucsd spune:

Buna fetelor si multa bafta va doresc tuturor care incearca si isi doresc sa devina mamici cu orice pret. Am citit toate mesajele printre lacrimi, si povestea fiecareia imi da curaj ca nu sint singura in lupta de a deveni mamica. Am o mare dilema si nu stiu efectiv cu cine as putea sa discut care cunoaste toate detaliile despre adoptie pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate. Eu am dubla cetatenie, romana si americana iar sotul meu este american, si dupa ani de zile de disperari si incercari de a avea copilasul nostru...n-am avut nici un succes.Am incercat si in vitro de doua ori, dar fara nici un rezultat. Amindoi ne dorim copii mai mult ca orice pe lume, de aceea ne-am hotarit sa adoptam un copil din Romania. Daca cineva ne-ar poate da un sfat sau indruma intr-o anumita directie, ar fii minunat. Orice idee este apreciata din tot sufletul. Eu am plecat din 1990 din tara si nu stiu absolut nimic despre legile din tara sau demersurile necesare pentru a adopta. Daca cineva stie sau ne poate spune unde sa ma interesez, sau cu cine as putea vorbi...va multumesc tuturor si bafta in continuare tuturor.
roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Dragele mele
Acesta se vrea a fi un mesaj cu urari. Urmeaza sa fiu plecata pana pe 30 Sept. la Conferinta Lamaze din Florida.
De aceea vreau sa va rog din suflet sa aveti grija de voi in perioada cat sunt eu plecata si astept cu nerabdare sa ma intorc si sa va gasesc cu copilasii in brate si dand sfaturi unei noi serii de incepatoare in ale adoptiei. Dumnezeu le aranjeaza pe toate exact asa cum trebuie si exact la momentul la care trebuie. Nici mai devreme si nici mai tarziu!!! Deci curaj, rabdare, noroc si de indata ce v-ati intalnit puiutul nu va temeti!!! Daca el este al vostru veti sti instantaneu. Si, cu siguranta veti fi niste mame nemaipomenite.
Va iubesc pe toate, si pe cele care vor veni si aveti grija de topicul nostru sa nu se piarda pana ma intorc eu pentru ca vreau sa am foarte multe de citit!!!
Oana si Eric

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bine-ai venit Roxy,
Din pacate vestile nu sunt deloc bune. Nu conteaza faptul ca ti-ai pastrat si cetatenia romana, din punct de vedere al statului roman esti asimilat cetatenilor straini, iar strainii nu mai pot adopta copii din Romania.Au fost ceva scandaluri legate de acest subiect, cert e ca din 2001 au fost interzise adoptiile internationale. Si nici sperante ca acestea vor fi reluate prea curand nu sunt.
toate bune,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Oana draga, drum bun si sa te intorci sanatoasa!!! Abia astept sa ne povestesti cum e in Florida... si sa faci multa plaja sa vii bronzata! Bebe Eric ce zice? e de acord cu plecarea asta a ta??? Lasa ca va trece timpul repede si abia te asteptam intre noi!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, la tine cum a ramas, cand dai testul psihologic? Si esti stigura ca intri in comisie pe 21 septembrie? Te invidiez, eu mai am cel putin 3 saptamani pana intru in comisie daca e asa cum a zis asistenta sociala ca ma baga dupa o luna si o saptamana.
Sper sa nu amane si mai mult de atat. Eu mi-am intins deja antenute si astept vesti sa vad ce aflu, cu ce persoane pot sa iau legatura sa pot incepe cautarile.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput