M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Multumesc frumos de incurajari Gianni.Si la noi Alexandru avea certificatul de nastere facut in alt oras decat cel in care domiciliem noi si nu a trebuit sa mergem noi acolo, am depus actele in orasul in care locuim.Nu au fost probleme si daca cei de la Starea civila ar fii draguti va pot da si pe loc noul certificat.

Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Perfect , multumesc pt.info Irina.

Liliana , pozele sint super... si copii la fel.

Eu as dori sa-i mai adaug doua prenume , se poate nu-i asa , sa aibe 3 prenume?
Voi le-ati lasat acelasi prenume sau l-ati schimbat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Gianni, cu adaugarea/schimbarea prenumelui e alta poveste. Cand te duci la starea civila sa-i schimbi certificatul spune-le si de asta, prima data iti elibereaza un certificat cu numele nou si prenumele asa cum era in certificatul vechi. apoi iti da un formular completat de ei cu numele voastre, numele copilului cu e si cum va fi, stampilat si te trimite la Monitorul Oficial unde pe baza acestei harti dai un anunt cum ca se schimba numele din....in...
Mai iei cazierele voastre fiscale si judiciare, exemplarul din monitor in care a aparut anuntul, copii legalizate dupa certificate, copie dupa sentinta si din nou la starea civila unde o sa-ti elibereze alt certificat. O mutime de hartogaraie, noi facem asta acum. Bafta

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Buna fetele, ma pot alatura si eu grupului ?
Eu sunt in faza de care pomenea Liliana, adica alegatura dupa lucrusoarele necesare bebelusului nostru pentru ca pe 1 octombrie o vom aduce acasa.
Avem o fetita de 7 luni pe care noi o vom numi Otilia. Sunt foarte fericita, emotionata si, de ce sa nu recunosc putin panicata, oare am sa ma descurc, am sa stiu ce trebuie facut ?
Vreau sa le multumesc si sa ofer multe , multe flori, chiar daca numai virtuale , Lilianei, care la un moment dat m-a "scuturat" putin si m-a adus la realitate, mi-a dat curajul sa continui, Irinei care de asemenea m-a incurajat si sustinut si nu in ultimul rand lui Mihai (m34).
Si celor care acum sunt la inceput de drum le urez sa aiba cat mai mult noroc si multa rabdare, pentru ca merita, dar in primul rand sa se grabeasca, pentru ca dupa cate am inteles daca intra cu dosarul de incredintare anul acesta vor merge dupa legea veche.
Sper sa intelegeti ce am vrut sa spun pentru ca nu prea mai sunt coerenta, imi vine sa deschid geamul si sa strig la toata lumea vestea cea mare.
Sa auzim numai vesti bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bine ai venit Carmen si multumesc, in numele tuturor, pentru incurajari. Felicitari pentru Otilia si sa va bucurati de ea, va invidiez ca mai aveti asa putin. Oricum, pe 1 oct.am si eu hopul, adica Comisia, si sper ca dupa aia sa mi se miste treburile mai repede. Ce n-as da si eu, si sunt sigura ca si Claudia, sa fim acum in toiul pregatirilor pentru a aduce pe bb acasa. Dar o sa ne vina si noua randul si o sa le incurajam pe cele care sunt in urma noastra. Si noi vrem sa intram neaparat anul acesta in incredintare tocmai pentru a prinde legea veche, asa ca mai am cel mult 3 luni de asteptat. Dupa atatia ani, nici nu le voi simti...

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepsica spune:

felicitari tuturor pt. copiii pe care ii aveti si succes celor care au inceput sa mearga pe acest drum... Am si eu o intrebare:ce inseamna legea veche si cea noua? Cea noua va fi mai laborioasa? Deci cine e nehotarit ( stiu eu pe cineva) ar trebui sa se hotareasca? Mersi frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Ceau,fetelor
Acum 3 sapt pe cind cautam pe google legea adoptiei,am descoperit acest site si implicit navigind prin el am aflat si de acest topic.E super abia asteptam sa deschid calculatorul si sa vad ce mai scrieti.Asa ca am hotarit sa intru ,cu voia voastra in acest hai sa yicem club.Sa va spun pe scurt despre mine.Dupa 8 inseminari si 2 FIV,am hotarit in incercarea disperata de a avea un copilas sa recurgem la adoptie.Nu stim absolut nimic despre proceduri ,legi ,doar ceea ce am citit de la voi si de pe net.Joi sau vineri vom cunoaste o asis. sociala recomandata de cineva ,care va incepe sper sa ne introduca in acest proces.Va spun ca nu mai dorm noptile ,imi fac tot felul de scenarii ,ma gindesc cum va fi,ce va fi ,traiesc un sentiment de bucurie ca poate in curind voi fi si eu mami,sentiment dublat in acelasi timp de teama.De aceea ma bucur ca am dat de voi,parca am mai prins curaj de cind va citesc,iar cind am vayut poyele Lilianei si a lui Meme... ce mai fara cuvinte.Tuturor care sunteti deja mamici sa va traiasca odorurile,iar celorlalte multa bafta.Va rog mult de tot sa imi spune+ti care sunt pasii adoptiei ,de unde trebuie sa incepem.Va multunesc anticipat,Minnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Multumesc Aissa pentru primire. Eu urmaresc de la inceput acest subiect dar mi-am propus sa nu scriu pana nu am vesti sigure si iata ca saptamana trecuta ne-am cunoscut copilul.
Am tot citit despre cum va luptati voi cu birocratia pentru a obtine atestatul. La noi a durat o luna si asta din cauza sotului meu care in perioada aceea a avut doua deplasari de cate o saptamana si a tot trebuit sa amanam cu vizita la domiciliu si intalnirea cu pshihologul. Va doresc sa aveti parte de un drum macar la fel de usor ca al nostru si sa fiti convinsi ca acolo undeva este un copil care te asteapta. Si de ce sa nu o spunem si pe cea dreapta celelalte femei asteapta noua luni sa-si vada copilul oare noi nu putem rezista 3-4 luni ?
Si ca sa-i raspund si lui Pepsica : da cei nehotarati ar trebui sa se hotarasca. Noi asa ne-am hotarat, ne doream un copil dar o tot lalaiam si atunci cand am citit legea (prin mai anul asta) ne-am spus ca ori o facem acum ori nu o mai facem.
Hai ca deja m-am intins prea mult, dar dupa atata tacere...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pepsica, legea noua, care va intra in vigoare de la anul, inaspreste conditiile in care este declarat un copil adoptabil si de aceea ne grabim sa intram anul acesta caci va fi mai greu din 2005
Minnie si eu am gasit acest site cautand "pasi adoptie" pe google. Deci:
1. Te duci la DPC (Directia pt.Protectia Copilului) de care apartii (sector/oras)
2. Cei de acolo iti vor da o lista de documente necesare (cazier, copii acte identitate, certificate casatorie, acte casa..., certificat medical, recomandari, adev.salariu). Asa cum ai observat cred, fiecare DPC are obiceiuri proprii, de aceea trebuie sa afli exact de la cei de care apartii ce iti trebuie.
3. Depui cerere de eliberare a atestatului si celelalte documente
4. Ti se face ancheta sociala (vine asistenta care preia dosarul la tine acasa sa vada conditiile de locuit)
5. Dai test psihologic (eu nu am dat - locuiesc in sectorul 5)
6. Intri in comisie pentru elberarea atestatului
7. Cauti bebelus si cu mult noroc il si gasesti pe cel dorit si il iei acasa si il iubestiiii timp de minim 3 luni, perioada in care iti e incredintat spre adoptie
8. Dupa ce trec cele (minim)3 luni, intri in adoptie, moment in care devii si in acte mamica
9. Timp de 2 ani dupa incheierea adoptiei esti supravegheat sa se vada cum va merge
Sper ca am zis ce trebuie, din cate am observat Liliana e mai indreptatita sa dezbata cadrul legal, ea a si trecut prin acesti pasi. Oricum, daca stai pe aici cu noi o sa afli de la toate fetele amanunte.
Mult succes si grabeste-te, oricum dureaza actele si pana iei atestatul si mai sunt 3 luni pana la sfarsitul anului.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am deschis partea a patra. Pofiti va rog, sa ne continuam discutiile:


http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32297


http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput