M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Rozi,din cate stiu eu,copilul abandonat de mama in spital,fara ca aceasta sa mai poata fi identificata, este declarat adoptabil abia dupa 6 luni,timp in care mai sunt asteptate eventuale vizite din partea rudelor.Asa mi-au explicat cei de la dpc.Daca in acest interval nu mai apare nimeni,este in regula si practic el are in certificatul de nastere bara atat in dreptul numelui mamei cat si al tatalui.
In ceea ce privesc analizele si noi am intampinat aceeasi buimaceala din partea policlinicilor la care dadeam telefoane si ne spuneau diverse variante de analize necesare.In final am facut ca analize de sange vdrl si hiv,control plamani si control psihiatric.Toata treaba nu dureaza decat cateva zile.
De asemeni si cazierul poate fi obtinut in regim de urgenta(parca 5 zile) contra unei taxe de 50000lei.
Intr-adevar,dosarul este pus in lucru abia din momentul in care este complet,insa un termen de depunere mai rapid reprezinta un atu in demersurile pe care le veti face in a le accelera pe doamnele de la dpc sa-si inceapa vizitele(telefoane peste telefoane,cu textul ca dosarul este depus de atata vreme...)Nu mai stati prea mult pe ganduri,daca intrati in febra adoptiei aveti nevoie de multa hotarare , tenacitate si convingerea ca veti termina cat mai repede.Pe mine ma cunosteau deja cei de la dpc ca pe un cal breaz.

Va doresc o saptamana frumoasa plina de realizari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mimsi, intr-adevar si psihiatrul l-am facut tot la Malcoci (policlinica Rahova). Culmea e ca tipa era cumva cu cabinet particular acolo pentru ca am platit consultatia direct la ea si asa faceau toti care veneau indiferent de problema (auto, angajare....). Unde stai in Rahova?
Din obiceiurile DPC mai e de mentionat si faza cu testul psihologic, care la sect.5 nu se da si la altele da.
Cazierul se obtine din cate stiu eu, in regim de urgenta, in 24 ore. Si noua ne-a spus ca oricum termenul ne curge din momentul depunerii cererii, indiferent daca am depus celelalte acte. Asa ca poti depune cererea si apoi, pana iti fac vizita acasa iti strangi restul.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

De stat stau la Posta Puishor. Ar trebui sa intreb la policlinica daca-mi pot lua certefecatul de capsor de la orice medic psihiatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna dimineata....sunteti tare active in week...am avut de citit 2 pagini pline !!!
Noi mergem maine la comisie si speram ca de miercuri sa vedem cativa copilashi...spre deosebire de voi asistenta care s-a ocupat de noi ne-a zis ca ne arata toti copii cu situatia clara din judet!!!
Sa speram ca al nostru se afla printre ei!! Abia astept sa treaca zilele astea si sa va dam vestea cea mare!!!
Memesuperbe poze si superba motzata mica Aca ...e o dulce!!!
Aissa mai este putin-putin pana pe 01 octombrie... abia astept sa ne intalnim la subiectul cu sfaturi pentru bebelici...ce lapte trebuie sa cumparam? cat lapte trebuie sa pape? cum doarme noaptea? ce lucrushoare i-am cumparat...wow o sa avem ce discuta de acum incolo...viata noastra se va schimba in totalitate!

Pupicei
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Buna dimineata fetelor,

Meme ,fetita ta este SUPERBA !

Eu am una , doua intrebari...poate cele care au depasit aceasta faza ma pot lamurii: despre ce este vorba...Daca hotarirea judecatoreasca
a ramas definitiva , ma pot duce la Primaria orasului unde baietelul meu este nascut ca sa-i schimb numele?
Este un anumit termen (prevazut de lege) in care trebuie sa rezolv aceste detalii administrative ?
Stie careva , cam cit dureaza eliberarea noului certificat de nastere?
Va multumesc anticipat si va doresc tuturor mult noroc cu copilasii vostri sau in gasirea lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia si eu abia astept sa ne intalnim pe altfel de forumuri, iti dai seama ca numai la asta ma gandesc. Am observat ca ti-ai schimbat si semnatura, eu mai astept pana o sa-mi schimb statutul din aspiranta in mamica, nu vreau sa fortez...
Intr-adevar mai e putin pana pe 1 oct., nu ma mai agit. Adevarul e ca tu ai avut vizita cu o saptamana inaintea mea, si asa e si comisia.
Iti urez mult succesc maine!!! La ce ora te duci? Cand aflam amanunte? Banuiesc ca miercuri, pentru ca am observat ca dai raspunsuri dimineata, si probabil maine nu mai ajungi inapoi la birou. Sa stii ca voi fi cu sufletul alaturi de tine.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Probabil ca maine nu voi ajunge inapoi la servici...insa voi intra putin de acasa ca sa va zic cum a fost si ce urmeaza! Multumesc ca-mi sunteti aproape....se apropie termenul si se strange timpul ... Sper sa decurga ziua de maine fara probleme si sa am vesti cat mai bune!! Va pup si sa aveti parte numai de bine!

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Bine va regasesc pe toate numai cu vesti bune!
MEME felicitari pentru micuta dansatoare a crescut si e tare frumusica.
Claudia succes maine dar ai sa vezi ca totul va fi o chestie de formalitate .De acum urmeaza sa gasesti puiul care te asteapta si ai sa vezi cum iti va schimba pe deplin viata.
Gianni de acum totul urmeaza cursul normal al unui certificat de nastere si nu dureaza ff mult din momentul in care prezinti la starea civila de care apartii actele pe care le cer ei pentru emiterea unui nou certificat de nastere.Nu stiu insa daca este o data limita de depunere a acetlor din moemntul in care ai hotararea judecatoreasca.
Aissanumai bine si tie , chiar nu mai ai mult pana pe intai si treci tu si peste acest hop.

Noi in schimb am inceput sa mergem la cresa iar Alexandru in principiu s-a aratat a fi un mare curajos care nu a plans fff mult.Dar la tot ce face spune : vine mama mea! Vine mama mea!
Sper sa fie totul bine si in continuare si sa nu ne imbolnavim prea des datorita colectivitatii.
Numai bine si pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Multumesc mult Irina,
Probabil Alexandru se incurajeaza singur...sint eu aici , dar mama mea vine si ma ia acasa...Saracutul. Si eu ma tot gindesc cum va reactiona baietelul meu la gradinita , noroc ca este foarte sociabil si desi nu prea merge bine , alearga dupa toti copii pe care-i vede pe strada, e n ebun dupa copii.
Iti urez multa tarie in aceste zile de inceput.

Irina , nu trebuie sa ma duc la Primaria orasului unde copilul meu este nascut? Pot s-o fac si la primaria orasului unde domiciliez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna fetele,
Parca vad peste putin timp un mesaj de genul: mai fetelor nu mai pot, am alergat de-am inebunit dupa toate cele necesare ca-l aducem pe bb acasa." Sa dea Dumnezeu sa fie cat mai curand.
Bine-ai revenit Irina, nu te mai "vazusem" de ceva timp.
Gianni, parca nu stiu sa existe un termen limita in care-i faci certificatul. Daca hotararea e definitiva, ai fost la Tribunal si i-au pus toate stampilele, te duci la primaria unde ai domiciliul cu hotararea, certificatul original al copilului, copii dupa actele voastre de stare civila si dupa buletine si-n mod normal ar trebui sa ti-l dea in cateva minute. Dar iarasi depinde de obiceiuri ca vezi bine ca fiecare vrea altceva de parca regula nu e una pt. toata lumea.
Fetelor, am baiat mare, a inceput sa mearga singurel, am pus si niste poze noi sa vedeti mandretea lui mami.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput