M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Primul(ii) an(i) din viata institutuionalizati? Doamne, dar astia nu sunt normali, distrug viata unor copii si lor li se pare ca fac bine? Pai primul an din viata este practic temelia, este foarte important, nu inteleg ce studii psihologice i-au adus in stadiul asta. Se joaca pur si simplu cu viata unor copii nevinovati carora le-ar fi infinit mai bine intr-un mediu sanatos, o familie dornica sa aiba un sufletel si cu multa dragoste de daruit. Cum e posibil?

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cei din afara considera ca la noi sunt prea repede declarati adoptabili. Ei zic, ca in interesul copilului ar fi sa ramana in familia originala si de aceea trebuie eliminate toate solutiile posibile. Asta zic si eu, e rau pentru copii ca nu pot fi adoptati mai repede, rau si pentru noi ca nu putem adopta asa mici. Asistenta care a fost la noi ne-a spus ca se va ajunge sa dureze si 7-8 ani o adoptie....

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Fetelor,iata ca am reusit sa postez cateva poze din excursia in Spania.Ea este "Aca"(Anca),fetita mea in varsta de 1 an si 4 luni,cea care mi-a schimbat pe deplin viata!

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Aissa, Doamne fereste, nu vreau sa ne contram pe acest subiect, dupa cum ai vazut deja "cate bordeie atatea obiceie". DPC-uri care cer test psihologic, altele care nu cer, unele iau masura plasamentului de urgenta, altele nu si tot asa. Ce s-a modificat in vara asta, a fost abrogata legea abandonului odata cu promulgarea noii legi. Mai mult masura plasamentului de urgenta va exista si in noua lege cu deosebirea ca in termen de 48 de ore DPC-ul va trebui sa sesizeze instanta cu privire la masura luata si-apoi aceasta sa se pronunte.
Cu siguranta ca toata procedura va dura mai mult si datorita faptului ca treaba DPC-urilor se va limita la acordarea atestatelor, in rest toate masurile se vor lua cu incuviintarea instantei, insa 7-8 ani imi pare totusi exagerat. Obligatoriu se vor infiinta Tribunale de minori pt. ca alfel ar incarca si mai mult instantele actuale. Si mai sigur ca cel putin la inceput, in primele luni lucrurile se vor desfasura f. greoi si din cauza lipsei practicii. Va exista in continuare si varianta cu declaratia mamei numai ca va putea fi data la 60 de zile in loc de 45 si ceea ce e cea mai mare tampenie, ca desi a dat declaratia sau a fost decazuta din drepturile parintesti( practic n-ar mai avea nici un drept asupra copilului) se pare ca va fi citata la instanta pt. inca un acord. Legea asta se pare ca e facuta din bucati luate din legislatia europeana, bucati care n-au fost bine puse cap la cap si dupa parerea mea nu va fi de loc de natura sa incurajeze adoptia nationala.
Asa ca miscati-va repede fetelor.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Meme, felicitari pentru A(n)ca. M-am delectat cu pozele voastre, sunt superbe, ce sa mai...
Liliana, intr-adevar la fiecare DPC e alt obicei. Si mie mi se pare exagerat sa dureze 7-8 ani, asa mi-a zis asistenta. Ideea era ca, intr-adevar va trebui citata mama in instanta chiar daca si-a dat consimtamantul. Si aici va aparea pb, ca cica si asa abea vin sa-si dea acordul in scris, dar cand le-or chema in instanta nici atat, si se vor da termene peste termene si de aici durata mare...
Aceasta lege e si motivul pt care ma grabesc, pentru ca vreau sa intru pe legea veche, desi tipa de la DPC cu care am vb vineri mi-a zis ca inca nu s-au infiintat tribunalele pt minori si ca s-ar putea sa nu inceapa chiar de la 1 ian. Acum, eu i-am pus o intrebare si nu a stiut ce sa ne raspunda. Asistenta care a fost la noi ne-a zis ca si daca primim incredintarea pe 30 dec., ni se aplica legea veche. Ma refer la faptul ca cele (minim) 3 luni de incredintare vor expira anul viitor, si deci adoptia se va incheia in 2005. Am intrebat-o si pe asta, vineri, cum e, daca intru in incredintare in dec., de ex, ce lege mi se aplica la adoptie si a zis ca inca nu stie. Oricum, eu ma zbat sa gasesc bb cat mai repede...

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Eu cred ca ar fi normal sa se termine pe aceeasi lege pe care a inceput, adica pe vechea procedura. Si eu sunt un pic cam panicata din motiv de schimbare a legii, asa ca saptamana asta voi depune cererea cu actele pe care le pot aduna, urmand ca dupa aceea sa completez dosarul. Macar sa prind inregistrarea dosarului din septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Meme, grozava fata ai! Prima poza, in care e cu papusa, e tare reusita! Sa fiti fericiti!
Mimsi, la sect 3 mi-au zis ca degeaba depun cererea si cateva acte mai devreme, pana nu depun TOATE actele, "nu se pune", adica nu se misca nimic din partea lor.
Liliana, si daca "mama" fuge din spital inainte de declararea nasterii, cat dureaza pana copilul e declarat adoptabil?
Oana, eu personal te astept cu nerabdare sa te intorci! "Prietenii stiu de ce"

Deocamdata, ma "amuz" la policlinica (am ajuns la Titan, dupa sfatul Oanei, desi nu am nici o "treaba" cu policlinica asta), incercand sa aflu ce analize trebuie sa fac . E ceva de groaza, nimeni nu "stie" nimic (adica nu vrea sa spuna!). Da' lasa ca-i dovedim noi!

Pupici muuuuulti tuturor!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, pentru analize, du-te la DPC de care apartii si iti spun ei la ce policlinica trebuie sa iti faci analizele (cel putin asa a fost la mine). Te duci la acea policlinica, la secretariat, si intrebi acolo ce iti trebuie. Noi am facut doar vizita la psihiatru, la care am facut cate o cerere de eliberare a unui certificat medical (de mana scrisa) pe care aceasta ne-a scris ca nu avem buba la cpa in momentul controlului. Cu aceasta cerere ne-am dus la secretariat, am platit taxa si ne-a dat certificatele. Stiu insa ca nu peste tot e la fel, de aceea trebuie sa te duci la Policlinica de cartier.

http://community.webshots.com/user/aissa1973

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Aissa, in mod normal, procedura inceputa pe legea veche,adica asta, ar trebui sa se finalizeze la fel, pe aceasta lege.
Noua lege trebuie sa se aplice de la 1 ian. indiferent de aparitia sau nu a Tribunalelor de minori, daca nu mai apare vreo dispozitie care sa amane si cum am mai spus sunt sigura ca la inceput va fi mare bulibaseala. Intradevar cea mai mare idiotenie e cu citarea ei in instanta indiferent de acordul dat sau ca a fost decazuta din drepturi. E o anomalie tocmai pt. ca juridic vorbind ea nu mai are drepturi asupra copilului. Sa vedeti probleme, ca astea cand or sa afle ca e vorba de adoptie, parca vad c-or sa devina brusc interesate. Si iarasi in mod normal, daca nu vin, sunt citate la adresele furnizate de politie, apoi ar trebui citate in mica publicitate si prin afisare la usa instantei si abia dupa ce toata aceasta procedura ar fi facuta, instanta s-ar putea pronunta. Cum va fi efectiv, vom vedea.
Rozi, daca aia fuge din spital inainte de declararea nasterii si nimeni n-are habar cine e, copilul are certificat cu linie pe ambele ramuri si-atunci devine adoptabil pt. ca n-au cui sa ceara consimtamant sau pe cine sa mai citeze.
Uite, alt obicei cu certificatele, eu am dus de la medicul de familie certificat cu timbru si facusem VDRL,HIV si examen pulmonar. Ca suntem zdraveni la cap, nu ne-au cerut.
va pup,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Rozi, eu sunt in sectorul 5 care este si d-na de la DPC mi-a spus ca pot depune actele fara caziere si cert medical, care dureaza mai mult. Aissa, cautatul la cap s-a rezolvat tot la policlinica Rahova?

Mergi la inceput