M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Deci inteleg ca avem doua sanse de a petrece Revelionul in 3 :

- ori gasim acum, pana la sfarsitul anului, un copilash de peste 1 an, declarat adoptabil;
- ori luam in plasament de urgenta un bebelush mai mic, dar care nu are situatia clara, cu riscul de a se razgandi mama lui si sa-l ia inapoi.

Inteleg bine?

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, mi-e teama ca numai prima varianta e buna. De exemplu, la sectorul 5 unde locuiesc eu, nu accepta varianta plasamentului de urgenta. Nu stiu exact de ce, dar am inteles ca singurul director de DPC care este anchetat penal este cel de aici pentru un astfel de caz. Oricum, azi cand am vb cu tipa de care spuneam, i-am spus acest lucru si ea a zis ca nici nu se mai pune problema de plasament de urgenta, ca ea nu ne va prezenta decat copii adoptabili. Sincera sa fiu nici nu vreau altfel. Trebuie sa tii cont ca, in cazul ca iei bb in plasament de urgenta este anuntata mama naturala despre identitatea ta si chiar daca nu se razgandeste, stie cine esti si unde stai si poate sa te caute cand nu te astepti. Eu una am si asa destule temeri, nu as putea trai cu gandul asta. De aceea eu nu vreau sa intru in asa ceva. Gandeste-te ca il iei acasa pentru 3 luni, il tii, te atasezi, si vine "mama" si zice "da-l inapoi". Nu iti dai seama ca o iei razna Ar fi un soc prea mare si pentru voi si pentru copil....

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Mie asistenta mi-a zis sa-mi caut singura! Ca ei nu au in evidenta decat copii mai mari de un an si jumatate!

Si eu as vreau un bebe mic...

Io ma duc sa mai citesc o data de la episodul 1!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Cred ca aceasta este ultima mea sansa de internet pana la revenirea in tara.
Rozi - in afara de sansele enumerate de tine mai este una: copilas de 45 de zile cu consimtamantul semnat. Asa a fost Eric. A trebuit sa mai stea inca 2 saptamani la centru, dupa care ne-a fost dat in plasament de urgenta 15 zile, iar pe 26 august s-a facut incredintarea in vederea adoptiei.
Bafta multa tuturor viitoarelor mamici si va pup de multe ori,
Oana

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, asa cum am mai zis, si mie mi-a zis asistenta ca ea ne atesta pe noi ca familie si nu se poate implica prea mult in gasirea copilului. E adevarat ca inca nu am intrat in amanunte privind listele de copii. O sa vad atunci cand o sa am atestatul in mana. Atunci o sa facem cereri la toate DPC sa ne prezinte copilasi adoptabili. Si eu vreau un bb mic, dar vom vedea dupa comisie ce o sa gasim.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Fetelor, incercati direct in maternitati prin asistentele medicale. Veti fi surprinse ce amabile sunt pentru o mica atentie. Mai exista si varianta centrelor de plasament din judetele limitrofe Bucurestiului, unde fondurile sunt mici. Un exemplu este fostul centru de plasament pentru adoptii internationale din Tirgoviste, unde sunt(erau) numai bebelusi pina in 6 luni.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc adivio. intrebarea e ce statut au cei din maternitati, adica daca au consimtamantul dat. cand o sa am atestatul o sa ma misc mai liber, asa peste tot ma intreaba de el.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Emilia, scuze ca nu ti-am raspuns, citisem dar in acelasi timp am crezut ca si tu ai vazut si celelalte subiecte legate de aceasta tema. Era unul care se referea exact la acest lucru, adoptiile internationale. Cand vorbeam de presiuni ma gandeam la cele facute de statele ce au interes ca adoptiile internationale sa fie deblocate. Stiu ca presiuni mari se faceau din partea SUA iar in Europa Italia, Spania si Franta au de asemenea multe cereri ce ar putea fi astfel satisfacute. Nu cunosc pana acum sa fi fost facute petitii de persoane private, nici macar de asociatii internationale care activeaza in acest domeniu. Asa ca, din pacate nu prea stiu care ar fi o alta solutie in cazul celor in situatia voastra.
Fetele, din cate am mai aflat eu, acum la fiecare maternitate trebuie sa fie cate un asistent al Directiei care sa solutioneze intr-un fel sau altul situatia acestor copii. Mai exact, ele trebuie sa le urmareasca si sa le consilieze pe gravidele care doresc sa-si abandoneze copiii, sa le prezinte variantele si in final daca acestea isi mentin decizia, Directia hotaraste cu privire la masura. Plasamentul de urgenta nu e deloc o masura ilegala, dupa cum am mai spus.
In legatura cu situatia juridica clara, se afla in aceasta situatie:
-copiii a caror identitate nu a fost stabilita(ea fuge din spital inainte de declararea nasterii) si au in certificat linie mama, linie tata.
-copiii in cazul carora exista consimtamant in forma autentica, dupa trecerea celor 75 zile(minim)
-copiii ai caror parinti au fost decazuti din drepturile parintesti.
Intrucat legea abandonului a fost abrogata odata cu promulgarea noii legi s-ar putea sa existe copii sub 1 an care sa nu aibe situatia clara intrucat la acea data(in cazul lor) nu se intruneau conditiile pt. declararea abandonului. Dupa 1 ian., cand o sa existe practica si pe legea noua, se va reglementa cumva si situatia acestora.
Aissa pe 2 iti spun sigur ca au copii cu situatia clara, am intrebat eu dar sunt sigura ca si la alte sectoare.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Bine v-am regasit!Iata ca ne-am intors dintr-o superba vacanta in Spania,in care am putut "tropai" impreuna cu Anca ca in vremurile in care eram singurei.Asa am realizat ce fata mare avem deja.Nu stiu cat a gustat ea din ceea ce am vazut ,dar sunt convinsa ca s-a simtit foarte bine,a dansat si a cantat de fiecare data cand a avut ocazia,la hotel in serile cu spectacole,prin toate pietele in care cantau artisti neintelesi,ba chiar si in avion ori in tren cand se punea muzica de atmosfera.
Ma bucur sa constat ca ati avansat in demersurile de a deveni mamici si sper ca in curand sa fiti si voi la fel de fericite ca mine.Nu va puteti da seama cat de mandra am putut fi de fiecare data cand cineva intorcea capul dupa fata mea,cand se conversa cu ea sau cand o admira in "spectacolele" ad-hoc pe care le datea.
Cele care cautati un bebe imi puteti trimite un PM si voi incerca sa va ajut,in masura in care voi putea.Nu disperati,exista destui copii adoptabili.Nici eu nu am vrut sa risc si sa cunosc copii cu situatie neclara, pe Anca am cunoscut-o cand avea aproape 9 luni.Poate ca am pierdut primele luni din evolutia ei,dar nu regret nimic,am trait la intensitate maxima fiecare clipa din momentul in care am devenit mamica ei.
Va promit ca va voi arata in curand poze noi cu fetita mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Liliana, nu vreau sa combat pe subiect ca nu stiu nici eu prea bine. Cert e ca noua asistenta ne-a spus ca ei nu accepta plasament de urgenta. Si ieri, tipa la care am fost (nu stiu exact ce functie are, dar e ceva directoare la un (o) DPC din Bucuresti), mi-a zis ca nici nu se mai pune problema de plasament de urgenta ca a cazut acea legislatie. Din cate am inteles e ceva ce s-a schimbat in aceasta vara.
In ce priveste presiunile din exterior la care spera Emilia, nu prea cred ca au mari sanse. Din pacate pentru noi cele ce vrem sa adoptam, modificarile de legislatie care intra in vigoare de la anul vin tocmai ca urmare a unor presiuni din afara, e adevarat ca se refera la modul si timpul in care e declarat un copil adoptabil. Ma gandesc, daca om intra in UE poate vor deschide adoptiile in exterior, dar, conform noii legi, copiii adoptabili vor avea varste mult mai mari decat acum. Nu va ma exista posibilitatea sa il declare adoptabil sub un an. Va trebui chemata mama in instanta, chiar daca a dat consimtamantul, va fi consiliata, vor fi intrebate rudele pana la nu stiu ce grad daca nu vor copilul.... va fi foarte greu. Toti cei cu care am vorbit spun ca nu stiu ce se va intampla cu copiii, pentru ca vor fi condamnati sa petreaca primul(ii) an(i) de viata institutionalizati.
Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput