Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Felicitari lui Moni-cea curajoasa si viteaza. Bravo ei.
Anamaria, Cristina, nu-i o regula cu plinsul asta. Acum un an Tudor avea doi ani si n-am avut nici pe sfert din problemele pe care le avem acuma, la trei ani. Si e aceeasi gradinita, cam aceiasi copii si doamne...Pe de alta parte, sint copii care nu pling nici la doi ani si nici la trei.
Maria, la noi nu se pune problema de cafele si tigari dimineata, dar cind ii vad pe pusti cum stau ca la armata pe scaunele si o tanti le vorbeste...nu stiu, n-ar trebui mai multa animatie si haz la orele astea? Au, totusi, doar trei ani. Am, asa, sentimentul ca sint "luati la metru". Aproape nu ma mai mir ca Tudor n-are chef de gradinita...Practic lui nu-i place decit atunci cind au ies curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Ei da, ziua cea mare (prima zi de camin) a trecut pentru noi neasteptat de bine. Flacaul meu (3 ani si 2 sapt.) a fost ieri un adevarat leu! In ciuda faptului ca in jurul lui era jale mare, majoritatea copiilor fiind disperati la gandul ca trebuie sa ramana acolo, s-a tinut tare si nu a lasat nici o lacrima sa-i iasa din ochisori. Ne-au primit doamnele educatoare, am predat saculetul cu pijama si ceva lenjerie de schimb, s-a asezat cuminte la o masuta si mi-a spus "du-te mami la servici" La ora 16 doamna mi-a spus ca a fost cel mai cuminte puiut, a mancat tot, a ajutat-o sa stranga masa, s-a dus singur la culcare si nu a scartiit deloc dupa mami.
Am fost impresionata de curatenia din camin, la grupul sanitar totul e nou, gresia, faianta, chiuvetele si WC-urile de pitici, in patuturi se vedea lenjeria de pat f.dragut colorata, cu personaje din Disney.
Acasa, flacaul meu mi-a povestit ca fetitele pling (ce rusine)dar baieteii cuminti sunt "barbati".
Nici nu am crezut ca va fi atat de bine, avand experienta anterioara cu surioara lui (acum 12 ani) care mi-a plins 3(!!!) ani in fiecare dimineata!
Bafta la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Toma nu mai plange, de cateva zile dar a adoptat o alta tehnica de santaj (credem noi). Nu prea vrea sa manance la gradinita.
In rest, toate bune.


vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Vesti bune si de la noi. Tudor (3 ani pe 15 septembrie 2004) s-a comportat foarte bine, nu a plans deloc, a mancat singur la pranz, dupa care l-am luat acasa. Astazi m-am uitat in sala de clasa, faceau trenuletul, baietelul din spatele lui Tudor se tinea cu manutele de camasuta lui si bocea de mama facului, dar Tudor mi-a zambit smechereste, nu parea nelinistit. Inca nu imi vine sa cred ca totul poate fi asa usor, suntem abia la inceput, nu pot spune hop...In schimb, ieri a venit acasa cu un cucui la tampla si nu stiu ce s-a intamplat, trebuie sa le intreb pe doamnele de acolo. Toate cele bune, Ioana si Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea76 spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Toma nu mai plange, de cateva zile dar a adoptat o alta tehnica de santaj (credem noi). Nu prea vrea sa manance la gradinita.
In rest, toate bune.


vlad



Si cu David se intampla acelasi lucru. Nu vrea sub nici o forma sa manance.
In rest e foarte incantat. Daca saptamana trecuta era un calvar, cu plansete de cand se trezea, azi nu am vrut sa-l duc pentru ca a facut o indigestie (nu de la gradinita), dar a plans ca el vrea la copii si mi-a adus chiar si pantofii ca sa plecam.

Andreea & David (07.07.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Buna la toti,mamici si pitici.
Pai eu vin sa ma laud un picut,Andreea a fost ieri prima zi la gradinita,dar o stia din vara ca mai fusese in vizita si se jucase putin dar fara copii.Ieri dimineata s-a trezit la 6.30 cu gandul la gradinita si pana la 7.45 cand am iesit pe usa intreba intruna cand plecam.Pe drum si in metrou nerabdatoare de nu va mai spun si cand am ajuns acolo a inceput sa vorbesca cu dra.educatoare si cu,copii.Nu va mai spun ca de o saptamana ii spuneam de 50 de ori pe zi ca o sa mergem la gradi si nu a mai comentat nimic.NU A PLANS DELOC!A mancat singurica,A DORMIT(ea nu dormea la pranz,dar a adormit f.greu) si a plans un pic cand s-a trezit.In rest toate bune si frumoase.Azi dimineta era la fel de incantata si abia daca am putut sa fur un pupic de la ea.Sper sa nu se schimbe situatia si sa ajunga intr-o zi sa spuna ca nu mai vrea.Doamne ajuta.Asa ca suntem tare mandri de pitica noastra(3 ani si 10 luni).Bafta la toti si sa auzim numai de bine.
Pupici Lacramioara si "scolarita" Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

La noi azi - a doua zi e bine! Sandica incantata abia astepta sa ajunga la gradinita. Eu insa sunt cam speriata! in grupa in loc de 20 de copii sunt 35!!!! Nu toti copii au paturi ca sa doarma la pranz! Eu sunt cam ingrozita. Un singur lucru ma linisteste - Sandicai ii place. Sa vedem ce se mai intampla in zilele urmatoare..

Cristina & Sandica

floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Jurnal de gradinitza..ziua a patra:
Dupa ce ieri dimineata m-a bocit in toate mijloacele de transport cu care am ajuns la gradinitza astazi am hotarit sa mergem pe jos,adica eu pe jos si el in brate.A inceput cu plinsetul de cind s-a trezit ca el nu merge la gradinitza si m-a bocit pina la gradi,unde l-am lasat in bratele educatoarei si am plecat.Am incercat pe drum sa-i spun ca domnisoara plinge dupa el si pe cine mai tine ea in brate si mi-a raspuns:pe alt copil,eu nu mai deau a teviciu meu(eu nu mai vreau la serviciul meu) .Cind am ajuns aproape de poarta gradinitzei tipetele s-au intetit si am fost nevoita sa-l pacalesc(desi am spus ca nu voi face asta niciodata)spunindu-i ce voi veni un pic mai tirziu sa-l iau.Din cite inteleg eu din manifestarile lui cea mai mare problema o are cu dormitul la prinz acolo,fiindca nu mai este mami sau tati linga el.Am incercat si eu sa-l ademenesc cu fel si fel de jucarii,creioane colorate si altele,dar degeaba si cu cit stau mai mult cu atita ii fac mai rau , desi ma doare sufletul ca fug de linga el si ma simt vinovata.
Dupa amiaza incerc sa stau cit mai mult afara cu el,ca sa-i consum toata energia.
De mincat maninca bine,domnisoara mi-a spus ca a mincat ambele feluri fara piine(l-a hranit ea) si desertul,struguri. Ieri era la baie asista pe infirmiera la schimbatul unui baietel care facuse pe el.
Partea cea mai rea nu e plinsul,sint crizele de isterie pe care le face cind nu vrea ceva , da cu picioarele isi da cu minutza peste fata si pina acum nu a facut asa.
Acum citeva minute am sunat-o pe educatoare si mi-a spus ca nu mai plinge,aproape a incet imediat dupa ce am plecat eu .
O mamica disperata.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cristina,imi pare rau ca nu s-a adaptat micutul...o sa vezi ca o sa vinea si bine!

Eu am o alta intrebare pt voi!Voi inafara de flori ati m-ai dus ceva la educatoare?Eu am impresea ca trebuie sa duc si o atentie!

CAFEA?


Ieri educatoarea de dupaamiaza era f revoltata ca fata mea s-a trezit prima,si-a scos pijamaua de pe ea...a luat peria de par...a nu stiu cui..s-a dus la oglinda si a inceput sa se aranjeze chipurile...i-a spus sa se imbrace ?!?si ea a aruncat papucii...cand am ajuns eu papucii erau aruncati in toate partile!Educatoarea era revoltata pe ea!

Voi ce spuneti?



Gabi si Moni(aproape 3 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Re palmyrah2002
Eu zic ca e un semn bun ca nu mai plange dupa ce pleci. Putini copii se adapteaza din prima. Sandica mea nu plange dar stiu ca atat la cresa cat si acum la gradinita nu vrea sa vorbeasca. E un fel de protest. Fii tare si nu ceda! (Eu zic... care boceam la coltul cresei???). Seara cand il iei zi-i ca ai venit cum ai promis! Si mai zi-i ca ai ales pentru el o gradinita in care va fi iubit si daca ai sti ca se poarta rau cu el nu l-ai lasa...nu stiu... zic si eu. Succes si sper sa treaca repede perioada de acomodare

Cristina & Sandica

floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput