Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Mamici si tatici de pitici, la noi nu se fac nici un fel de analize la inscrierea in gradinite! In plus, copiii vin si bolnavi la gradi( cu sticluta de antibiotic la educatoare) atunci cand mami si tati lucreaza si nu mai au pe altcineva! Asa ca ne asteptam sa inceapa sezonul de boli si imunizari!

Pupici tuturor si zile frumoase fara plansete!

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze noi la http://pg.photos.yahoo.com/ph/c_bogdan2001/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Teodora,multumesc pt.raspuns.Aseara am fost la medicul de familie si mi-a spus ca nu se mai face in cabinetele medicale ci doar la spitalul de TBC(pe undeva pe Viilor) si pot sa-l fac cand vreau eu.Asa ca o sa mergem in octombrie sa-l faca si Andreea.
Pupici,Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Da, nici noua nu ne-au cerut analize... au cerut doar fisa medicala, avizul valabil 24 ore si adeverinta de salariati.
Dupa 5 zile de gradinita: Alexandru continua sa zica din ora in ora (cand vine acasa + noaptea se trezeste): NU mai vreau la gradinita! S-a terminat cu gradinita!
Totusi, ceva schimbari: nu mai plange asa mult dimineata, este doar marait, se duce mult mai usor in clasa si apoi imi spune "pa, mami" :)
Sa speram ca acomodarea asta este spre final...
Sper sa depasitit si voi repede acest moment.
Week-end placut, pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cu inima brusc usurata si mare mindrie ne inscriem si noi pe lista celor care aproape c-au depasit hop-ul. Asadar si prin urmare, dupa 2 1/2 (doua si jumatate) saptamini de la reluarea gradinitei, Tudor nu mai plinge dimineata. In schimb ieri a plins la plecare, ca mai avea treaba si nu vroia sa plece, ca n-am decit sa ma duc sa-mi caut alt copil, el mai vrea un pic la gradi!!!! ...

Nora, cam asa se intimpla si la noi. Unii copii sint tinuti acasa numai cind au febra si se simt efectiv rau. Eu am preferat sa-l tin acasa (si, implicit, sa lipsesc de la serviciu) exact atit cit m-a sfatuit medicul, la fiecare problema care a avut-o. Pentru o conjuctivita a stat acasa o saptamina, desi copilul deja a doua zi dupa inceperea tratamentului se simtea perfect, pentru otita, la fel...Din pacate, nu toti parintii procedeaza asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Mda. M-am cam grabit cu bucuria. De luni (deci 3 saptamini de gradi, deja), Tudor s-a reapucat de protestat dimineata. Nu mai plinge rau-rau de tot, dar e evident ca nu-i place. Stau si ma intreb, oare cei de la gradinita nu pot organiza "orele" intr-un mod suficient de atractiv, ca sa-i "vrajeasca" un pic pe copilasi? La voi cum decurg activitatile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Astazi - prima zi de gradinita si la noi. Sandica a fost un ingerash s-a dus frumos si s-a asezat la masauta cu jucarii. nE-a spus pa! si a inceput sa se joace. Dar....erau copii care plangeau, educatoarea nu stia cum sa-i tina ca vroiau sa iasa din grupa, parinti panicati! etc etc o mare zapaceala ! Educatoarea stresata si ocupata cu prinderea copiilor care incercau sa scape din grupa nici macar nu a intrebat cu o cheama....hmmm sa vedem cum va fi.. Mi-amintesc cu drag de prima zi la cresa unde educatoarea ne-a invitat sa luam loc, a deschis un caiet in care a trecut numele si ne-a intrebat cum o numim acasa, ce nu-i place si ce tabieturi are. A luat-o de manuta a zis ca o cheama Doamna Geta si ca ele se vor intelege bine! Si aici nici macar nu s-a uitat la Sandica, i-a aratat masuta si i-a zis ca poate lua loc ......

Cristina & Sandica

floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

La noi exact ca la tine...
Mai se smiorcaie putin dimineata dar ii trece repede...
Iar ca program atractiv dimineata...:))...la noi...cafeaua si tigarea..ingrijitoarelor...si din cand in cand a educatoarelor...
Asta este...:)


quote:
Originally posted by iileana

Mda. M-am cam grabit cu bucuria. De luni (deci 3 saptamini de gradi, deja), Tudor s-a reapucat de protestat dimineata. Nu mai plinge rau-rau de tot, dar e evident ca nu-i place. Stau si ma intreb, oare cei de la gradinita nu pot organiza "orele" intr-un mod suficient de atractiv, ca sa-i "vrajeasca" un pic pe copilasi? La voi cum decurg activitatile?



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Vai ce nevoie aveam de voi!
Am scris si la copiii nascuti in 2001,povesti din primele zile!

Doamne ce greu e,nu-mi imaginam.
In prima zi a fost binisor pina si-a dat seama ca plecam si au inceput plinsetele,dar cind l-am luat acasa la 3 si jumatate era bine mersi si-a luat desertul mi-a zis ce a mincat,in schimb seara a inceput rugator:te og nu ma du a gadaitza!Nu a dormit decit jumate de ora,iar seara la 9 a cazut lat.
Marti dimineata,circul de pe lume la gradinitza nu vroia sa-l dezbrac,cu chiu cu vai am reusit sa plec,in schimb la 15,30 cind l-am luat iar bine mersi,a dormit 2 ore(s-a asezat domnisoara linga el in patut) si a papat fiindca l-a hranit domnitoaa (domnisoara edcuatoare).
Miercuri,a treia zi,cea mai grea de pina acum,tipete de acasa si pina la gradinitza,in schimb atunci cind a iesit domnisoara educatoare si i-a intins bratele s-a dus la ea,fara a protesta ,dar tot miorlaia:Chitinutza mea nu ma asa(lasa),nu peca,mamica mea...
Am zbughit-o la baie fiindca m-a podidit plinsul si cind sa plec am ascultat la usa si se auzea stins(nu mai urla)Chitinutza mea,unde eti?
Nu va spun ca luni si marti 8 ore am stat numai cu ochii pe ceas,asteptind ora 15,30,astazi dupa ce am plins bine,m-am linisit si parca nu mai sint asa de stresata.

Si la Mihnea la gradi sint copii care nu pling,dar am inteles ca au fost la cresa de mici si sint obisnuiti.
Partea proasta este ca nu prea au jucarii,i-am cumparat scaunel(nu ma deranjeza)iar "lectiile" incep abia de pe 1 octombrie cu optionale de engleza,gimnastica,etc.

Am gasit un articol interesant in care noi parintii sintem sfatuiti sa rezistam psihic cit mai mult,pentru aceste plinsete sint normale,fiind o schimbare majora in viata lor si sa nu cedam,decit daca dupa perioada normala de adaptare(minim 2 saptamini - maxim 1 luna)ei nu comunica,nu ne povestesc ce fac la gradi,sau isi schimba total comportamentul fata de noi.
Asa incit string din dinti si astept sa vad ce va fi.
DOAMNE AJUTA !
Astept sfaturi pentru dimineata,ce sa-i spun ca sa nu mai plinga cind plecam la gradi!
Va pup dulce de tot !
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Ooof, si eu sunt in a treia zi de gradinita. Andrei plânge inauntru si eu ma smiorcai pe-afara... Da' ce plânsete pe el, astazi chiar eram tentata sa-i strâng catrafusele si sa-l iau acasa, dar m-am tinut tare!
Si nu inteleg. L-am dus in vreo doua zile, asa de obisnuinta, si nu am avut nici un fel de probleme. A stat cumintel si s-a jucat vreo 2 ore fara sa cârâie. Iar acum, când il duc mai e cum e, dar când dau sa plec se agata de mine si striga din toti rarunchii. Inca n-as vrea sa renunt, mai ales ca vad ca unii sunt cu "experienta" mai mare in plânsete, dar imi este o mila de el de mi se rupe sufletul.
Zicea cineva ca nu-i plânge copilutul de doi ani si doua luni (nu mai sunt instare sa-i gasesc postarea) - sa-mi zica si mie cum a reusit performanta, ca merita o medalie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

De luni am inceput si noi gradinita.NU AM PLANS!DELOC!Cand am plecat i-am spus ca ma duc sa platesc si apoi ma uit pe geam la ea,dupa care vin sa o iau.Nu i-am spus nici "pa"dupa indicatiile cumnatamii...a fost perfect!A inceput sa se joace cu jucariile si a uitat de mine.La ora 16.00 am mers sa o iau si nu vroia sa plece de acolo pt ca se juca cu niste jucarii fff interesante.A doua zi cand am dus-o a fost tot bine pana la urma.La inceput se tinea de pantalonii mei ca sa nu plec dar curand a renuntat si a inceput sa se joace.S-a bucurat cand am venit sa o luam la 16.00.Ii place la gradi.Cu dormitul e mai greu.E ultima caree adoarme.De papapt educatoarea imi zice ca papa dar nu stiu ce sa cred.Acasa nu prea papa...ea imi spune ca papa.
In prima zi i-a fost frica sa faca pipi la WC.Ea acasa are reductor pe WC.a doua zi i-am dus uin reductor si sper sa nu-i mai fie teama la WC.
Astazi 15 sept s-a umplut grupa.Erau o gramada de plangacioso acolo.Dimineata aproape ca-i venea si ei sa planga.A luat-o educatoarea cu jucarelele si a uitat de plans.Era o jale acolo dimineata.

Va spun maine ce a mai fost azi!




Gabi si Moni(aproape 3 ani).

Mergi la inceput