Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Mai, parintilor (asa zice Matei),
dupa cite vad io, cre' ca plingem mai mult noi decit copiii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Azi...a fost mai bine...:))...
a carait putin..dar s-a linistit...sper ca din ce in ce sa fie mai bine...

Multa bafta in continuare...si sa auzim numai povesti amuzante de la gradi...

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami si george spune:

quote:
Originally posted by teo1970

Mai, parintilor (asa zice Matei),
dupa cite vad io, cre' ca plingem mai mult noi decit copiii !




ai dreptate Teo sau are dreptate Matei.Ce-ti-e si cu parintii astia...cred ca George si Matei sunt singurii care nu plang...dar lui George ii place sa fie sef de pluton si acasa nu poate ,toti sunt"mari"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Buna dimineata,lume mare si mica.
Vad eu bine ca sunt ceva probleme cu gradi si cand ma gandesc ca de pe 15 o luam si noi de coada mai ca-mi vine sa plang de emotii si frica(ma tem ca o sa faca Andrea un scandal de ma inmoi toata si sper sa nu cedez).Eu de 1 luna incerc sa o pregatesc pe Andreea,mai ales ca ea a fost si a stat o zi la gradinita(ce-i drept nu erau copii si nu a fost prea incantata ca piticii lipseau),dar cand ii vorbesc si ii spun ce frumos este acolo incepe sa faca ca trenul."Nu ma duc si nu ma duc,ce nu intelegi? Nu-mi plac nici jucariile,nici leaganul,nici casuta eu vreau cu tine acasa".Si cand o aud ma lasa nervii si ma gandesc daca ei chiar nu ii place ce ma fac?
Fetelor aveti dreptate ca uneori mai mult plangem noi(griji),dar ce sa fac?A si mai e o problemuta,pe Andreea va trebui sa o las din prima zi la program prelungit(17.00)pt. ca nu mai am cu cine s-o las acasa.
Pupici la mamici si pitici.
Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Buna dimineata, dragilor. Astazi este a 4-a zi de gradinita. Daca de dimineata Alexandru plangea ca NU mai vrea la gradinita, ca el sta acasa cu tati si se joaca, sa ma duc eu la gradinita... cand am ajuns la gradi s-a dus singur in clasa (doar ca n-a vrut sa salute doamna si copii) si apoi a zis catre mine (dar plangand putin): mami, tu du-te la servici! Asa ca ce sa zic, am facut progrese.
Lacramioara, nu-ti mai face atatea griji, o sa fie bine. Vezi si tu ca nu este ala asa de negru in final :)
Si sa stii ca si noi l-am lasat din prima zi la program prelungit (ma rog, primele dupa 2 zile l-am luat la 16, ieri si astazi la 16,30). Iar de Luni il invatam pe tatal meu sa-l ia... si sa fie ora 17.
Aici la gradi ii scot zilnic afara, ieri i-au dus si intr-un parc (au fost 2 educatoare, grupa mica + grupa mare).
Cam atat, sper sa in maxim 1 sapt. sa venim la voi numai cu vesti bune.
Pupici, servici usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Mamici am si eu nevoie de ajutorul vostru.Unde se face IDR ca am vorbit cu asistenta si mi-a spus ca nu se face la cabinet.Este obligatoriu?Eu in fisa de inscriere pt. gradinita am vazut scris si IDR de aceea va intreb.

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by lacramioara t

Mamici am si eu nevoie de ajutorul vostru.Unde se face IDR ca am vorbit cu asistenta si mi-a spus ca nu se face la cabinet.Este obligatoriu?Eu in fisa de inscriere pt. gradinita am vazut scris si IDR de aceea va intreb.

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Lacramioara.



Lacramioara,
noua o sa ni-l faca chiar pediatra, acasa si o sa-l "citesc" eu dupa 72 ore (o sa masor cu linia).
Desi unul din copii a mers deja la gradinita, am aminat pt. luna oct. IDR-u' (da' l-am trecut ca facut si iesit, desigur, negativ )
Parerea mea e sa mergeti la dispensarul de care apartineti (unde e inscris puiul).

adica nu cred ca nu se face la cabinet - IDRu' il poate face orice cadru medical (ni-l faceau pe vremuri la scoala si ne masurau dup-aia cu linia, nu stiu daca-ti amintesti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

quote:
Originally posted by lacramioara t

Mamici am si eu nevoie de ajutorul vostru.Unde se face IDR ca am vorbit cu asistenta si mi-a spus ca nu se face la cabinet.Este obligatoriu?Eu in fisa de inscriere pt. gradinita am vazut scris si IDR de aceea va intreb.

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Lacramioara.



La Brasov nu am putut face IDR-ul la medicul de familie sau la policlinicile particulare ci doar la Spitalul de copii ( urmand ca citirea sa o faca medicul de familie) sau la spitalul TBC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Nu vreau sa zic "hop pana ..." dar ce credeti ca a raspuns Toma, ieri (catre diverse persoane), cand era intrebat cum e le gradi ? Bine !
Iar azi nu a mai plans deloc cand l-am lasat acolo.
Doamne ajuta !

vlad - un tatic cu sufletul mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_c spune:

Dupa 6 zile de gradinita, din care 3 cu putin plans dimineata, dupa inca doua cu "nu, nu mai vei la gadinita", azi s-a intamplat o minune: Raducu (2 ani si 2 luni) a zambit educatoarei si a intins mainile spre ea si s-a dus la ea in brate fara sa mai bazaie dupa noi.
E drept ca de la 1 septembrie ii tot spun ca mami si tati se duc la servici si ca gradinita e serviciul lui. Apoi mami vine si-l ia acasa, mergem prin parc, ne dam in gargarite, etc.. Mai primim si-un cadou.. Apoi il intreb daca mai mergem si miine si-mi raspunde "DA, DA".

Sper ca am depasit faza cu acceptarea gradinitei.

Mergi la inceput