Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami si george spune:

pentru TATA LU TOMA
incurajeaza-l si totul va fi bine.vorbeste-i in fiecare zi despre avantajele gradinitei:multi copii,jocuri, cine mananca mai repede etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami si george spune:

quote:
Originally posted by gabid

Ieri am fost la gardinita si am aflat cu stupoare ca sunt 32 de copii in grupa.Va dati seama cum se pot ocupa de toti 32?Nu stiu unde vor incape toti pt ca patuturi sunt mai putine.Am l;uat lista de rechizite...nu sunt prea multe dar nici caiete speciale nu erau...probabil ca le vor lua prin gradinita.Directoarea(pe care o cunosc)mi-a spus sa nu-mi fac griji pt ca o parte vor renunta dupa 3 zile...o parte vor lipsi cu saptamanile...si daca nu va fi asa?
Am aflat de la cumnata mea ca nu e bine sa-ispui nici "la revedere" si nici "pa"pt ca va incepe sa planga.E bine sa-i spui cxa mergi pana jos...sau afara.Nepotelul meu nu a plans deloc pana i-a spus "pa"si atunci tine-te!nu cred ca este in ordine sa fie mai multi copii decat patuturi .daca vin toti?trebuie sa te mai interesezi.poate cauti o alta gradinita.cu cat sunt mai putini in grupa cu atat se ocupa mai bine de ei.oricum este lege data cu privire la nr maxim de copii pt.o grupa.pa
Cica e bine sa le explicam ca asa cum merge mami la servici,serviciul lor e la gradinita.Sper sa inteleaga si sa nu planga prea tare.E tare usor sa vorbesti din exterior...
Voi ce fel de papucei ati luat pt gradinita?




Gabi si Moni de 2 ani si 10 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami si george spune:

quote:
Originally posted by gabid

Ieri am fost la gardinita si am aflat cu stupoare ca sunt 32 de copii in grupa.Va dati seama cum se pot ocupa de toti 32?Nu stiu unde vor incape toti pt ca patuturi sunt mai putine.Am l;uat lista de rechizite...nu sunt prea multe dar nici caiete speciale nu erau...probabil ca le vor lua prin gradinita.Directoarea(pe care o cunosc)mi-a spus sa nu-mi fac griji pt ca o parte vor renunta dupa 3 zile...o parte vor lipsi cu saptamanile...si daca nu va fi asa?
Am aflat de la cumnata mea ca nu e bine sa-ispui nici "la revedere" si nici "pa"pt ca va incepe sa planga.E bine sa-i spui cxa mergi pana jos...sau afara.Nepotelul meu nu a plans deloc pana i-a spus "pa"si atunci tine-te!
Cica e bine sa le explicam ca asa cum merge mami la servici,serviciul lor e la gradinita.Sper sa inteleaga si sa nu planga prea tare.E tare usor sa vorbesti din exterior...
Voi ce fel de papucei ati luat pt gradinita?




Gabi si Moni de 2 ani si 10 luni.

am inserat gresit raspunsul anterior dar sper sa-l citesti.eu am cumparat papuci din panza , fara siret , dar total inchisi ca sa nu-i piarda din picioare.pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Azi...la gradinita..aceleasi plansete...:((...
Sper sa-i fi trecut repede..azi nu mai am cum sa verific pt ca sunt deja la birou...si simt ca mor...

Mai am o mare problema...sunt 33 de copii in grupa...
mie una mi se par enorm de multi...iar explicatia educatoarei este ca..avand in vedere anii trecuti...sunt multi copii care nu mai vin, multi care se retrag pe parcurs..de ramane grupa la 20-25 copii...

Abia astept sa primesc ceva vesti de acolo...sa vad ce a facut azi...

Sper sa-si revina cat mai repede de alea 2 sapt. ca simt ca ma lasa inima...serios...

va pup si multa bafta...



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Ieri a inceput si Alexandru gradinita, grupa mica (2 ani si 11 luni).
Ieri a fost ok... a cerut singur sa intre in clasa cu copii, iar eu cu sotul am disparut (la sugestia educatoarei).
A stat acolo de la 8,30 la 16. A papat la pranz tot, a dormit (nu-mi vine sa cred :) ).
Astazi in schimb nu mai vroia sa mearga la gradi, vroia la scoala :))
L-am convins in final ca trebuie sa mergem la gradinita, dar i-am zis ca stam putin si eu cu tati.
Cand am ajuns la gradinita, tocmai ce iesea din clasa o fetita micuta, care plangea dupa mami a ei :((((
Cand a vazut-o pe micuta, s-a pus pe plans si Alexandru... si nu imi dadea drumul de la mana.
In final a fost luat de educatoare in brate, doar ca el continua sa strige dupa mine :((( (Mami, nu pleca... mami, vino la mine).
Am simtit ca pica cerul pe mine, cu greu am rezistat la plansetele lui (si acum cand scriu, plang)>
Nu am parasit numaidecat gradinita, am stat inca 10 min... s-a dus sotul si a dat tarcoale pe langa usa clasei, se potolise din plans dupa 5 min. (probabil s-a luat cu joaca cu ceilalti micuti).
Acum asteptam sa vina ora 15,30 si sa plec dupa el.
Ne-au spus ca ii putem lua dujpa ce se trezesc, adica dupa 15,30...
Propbabil ca abia de Luni il las pana la 17... dar sapt. asta la 16 il luam.
Cam atat despre noi, sper ca maine sa vin cu vesti mai bune.
Pupici... si sper ca trecem repede cu totii de aceste momente greute pentru micuti, dar si pentru noi.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Buna dimineata, colegi de suferinta.

Pe scurt: OF, OF, OF...
Pe larg: Noi avem deja doua saptamini de gradi (ca sa nu mai pun la socoteala tot anul trecut!) si...tot plingem dimineata. De cu seara ma intreaba "si noi cind ne trezim unde mergem?" "La gradi..." raspund eu resemnata. "Bine, o sa pling." imi spune el calm. Si se tine de cuvint! Eu una nu mai pricep nimic. Toamna trecuta avea doi ani si nu am avut probleme in halul asta. Acum e ditamai galiganul, 3 ani, si uite ce patim...
P.S. Apropo de Alexandru, care vrea deja la scoala. Tudor al meu a mers la gradi din ultima saptamina din august, cind era inca gradinita de vara. In 1 septembrie incepea gradinita pur-si-simplu. Pe pilot automat fiind, am intrat cu el tot in sala de clasa dinainte, atita numai ca se schimbase locatia grupelor si Tudor s-a trezit intre copii de vreo 6 ani. A iesit urlind "eu nu vreau la facultate!!!". De, el stie ca ordinea e gradi, scoala, liceu, facultate, dar nu-mi imaginam ca el crede ca toate aceste etape se desfasoara sub acelasi acoperis...In mintea lui, copiii de 6 ani erau deja la facultate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Si noi am inceput gradinita de luni, deci azi este a doua zi.
Agitatia a inceput de vineri, de atunci a inceput Ruty sa ne intrebe din ce in ce mai nervoasa : "Cand merg la gadiita ?".
Luni dimineata mami, tati , Ruty , plus bonus bunica, plecam spre gradinita.
Acolo nebunie mare: parinti agitati, copii care urla, se dadea cu aspiratorul ( oare toata vara n-au avut timp ?)....
Ne gasim cu greu clasa, cu toate ca daca ne luam dupa urlete era tare usor.( pentru ca la zi la grupa mica erau 47 de copii la o singura educatoare, am inscris-o la saptamanal unde sunt 16 copii la 3 educatoare. Nu avem intentia s-o lasam vreodata mai mult de 6-7 ore, si-s mai multi copii in situatia aceasta, dar sunt si unii, saracii, care vor mai fi luati doar vinerea, si de aici urletele de care vorbeam ).
Ruty n-a avut nici o problema, s-a incaltat singura in papuceii de gradinita si a intrat in clasa, de unde nu a mai fost chip s-o scoatem nici ca sa-i aratam care este dulapiorul ei.
Dupa-amiaza, cand am luat-o bucurie mare, ne-a pupat de ne-a rupt, ne-a facut declaratii de dragoste,ne-a povestit cum le-a cantat "doamna", pe ansamblu era super incantata.
Totusi azi dimineata nu a mai vrut la gradinita. Motivul :"Eu nu vreau sa fiu puiu' lu' doamna, eu vreau sa fiu puiu' tau".
Dupa ce i-am explicat ca orice s-ar intampla ea e fetita mea, s-a relaxat si a mers bucuroasa la gradinita.
Acum abia astept sa ma duc s-o iau.
Alexxia


Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste

http://www.foreverliving.ro/distr/Bunea085-463/

http://community.webshots.com/user/aalexxia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:



a 5-a zi de gradi... dar nu plangem!!!!, iar eu

Da, MariaM se pare ca sunt in aceeasi grupa, eu am tot incercat sa ma uit pe lista sa vad daca sunt in aceeasi grupa, dar cand ajung acolo... uit. In primele 2 zile am plans de am zguduit gradi.. iar dupa m-am tot grabit sa ma duc la geam sa le fac cu mana.. ca doar asa ma lasa sa plec si ele nu mai plang!
Dar chiar m-am uitat la poza lui Vladut sapt. trecuta, sperand sa-l recunosc pe acolo, si chiar unul din baietei imi semana, dar nu stiu sigur daca era el.. pt. ca si joi si vineri era deja acolo cand ajungeam noi si plangea saracutu' si striga intr-una ca vrea la mami (sper totusi sa nu fii fost el). Dar ieri si azi parca a fost mai bine, nu prea mai plangeau copii pe acolo...
M-am bucurat ca i-a scos ieri pe afara, dar fimele nu pareau incantate, desi lor le place afara (ca sapt. trecuta nu i-a scos, si nu-mi convenea)

succese!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

:((...din pacate...al meu este...
Partea buna....este ca ii trece repede cu plansu'....se ia cu copii si ii trece...
Da...imi pare si mie bine ca-i scoate afara...si imi pare bine ca le-au scos leaganele de acolo...erau tare periculoase...

in schimb..nu-mi place deloc de educatoarea tanara...nu are deloc rabdare...si nici ingrijitoarea de pe schimbul ei...

dar sa vedem...ce-o fi in continoare...


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BFL spune:


La noi totul e!
Astazi cand s-a dus Buna dupa el era deja.Daca merge tot il lasam sa si acolo.
Multe succese!!

Mergi la inceput