Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Cristina, Mihnea e o enciclopedie vie, ne arata cum stiu copii sa ne manipuleze si sa ne sperie Oricum sunt sigura ca ii este bine la gradinita, altfel nu s-ar duce in bratele educatoarei.
Sandica e si ea bine, mi-a zis ca are o educatoare care ii place si una care e rea si striga, dar ea e cuminte si la ea nu striga. M-am intristat nespus, dar pe de alta parte ma bucur ca aceasta situatie nu prea placuta n-o afecteaza pe Sandica in mod direct. Sper sa fie mai bine mai incolo. .

O alta experienta neplacuta cu gradinitza a fost cand am sunat luni la pranz sa le zic ca dupa Sandica va veni bona ei. Surpriza auzi ce-mi zice educatoarea (aia rea care striga): 'Da dupa Sandica au fost pe la 12 si nu mai e, a plecat'. A cazut cerul peste mine, am inceput sa-i zic ca nu avea cine sa vina la 12, sa-i povestesc cum arata Sandica etc etc. La care educatoarea: 'scuze nu stiam ca si pe ea o cheama Alexandra, inca nu i-am invatata pe toti'. Nu zic ca am stat ca pe ace pana m-a sunat bona sa-mi confirme ca Sandica e bine.
Sper sa revin cu veshti mai placute data viitoare.
cu drag,


Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Si Ilinca a mers cuminte la gradi la inceput, iar dupa vreo trei zile a inceput sa bazaie ca nu mai vrea (plansete dimineata si tot tacamul). Au mai trecut catva zile bune pana am aflat care era problema: noua ei prietena Alexandra i-a spus ca nu mai vrea sa fie prietena ei!!Ca are alta prietena!!! Asa ceva nu i s-a mai intamplat pana atunci maimutzicii mele, dar din fericire i s-a reparat inimioara zdrobita destul de repede (s-a impacat la loc cu Alexandra si s-a mai imprietenit si cu alti copii), asa ca plansetele au incetat.
Cred ca experienta cu pricina i-a prins foarte bine, chiar daca pe moment mi s-a rupt si mie sufletul de grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Multumesc pentru incurajari. Nu au aparut mari imbunatatiri. Inca mai plange dimineata cand il duc. Si el imi zice ca o educatoare ii place si una nu, insa le tot incurca, asa ca nu inteleg exact pe care o place. Cred ca si el a fost impresionat in mod neplacut de catre unii copii care sunt "rai". In cea de-a doua zi cand a plans( prima oara ) se pare ca nu stiu ce copil i-a facut buba. Ce e drept ca dupa 2 zile de gradinita copilul meu invatase sa muste!!!!
Voua va povestesc copii ce fac la gradinita? Eu de la Dragos nu reusesc sa aflu prea multe. In general povestile lui sunt un fel de insiruire de cuvinte care aparent nu au nici o legatura, insa daca stii intamplarea iti dai seama ca el povesteste. La gradinita insa nu stiu ce se intampla.
Voi stiti cumva care este "programa" pentru grupa mica de gradinita? Se poate obtine de undeva? De pe net?

Mult succes voua si puiutilor vostrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magrad spune:

Suntem si noi incepatori in ale gradinitei. Sabina a implinit luni 3 ani si de ziua ei a fost prima oara la gradi. Astazi e a treia zi. Pana acum a fost bine, nu a plans decat putin luni inainte de culcare la pranz...e foarte incantata si dimineata abia asteapta sa ajunga acolo. Dar nu ne bucuram prea tare inca...din cate am citit pe aici se poate modifica situatia. Aseara a adormit la 21.00-record pentru ea, care adormea pe la 22.30-23.
Pentru palmyrah: eu luni am dus bomboane de ciocolata ff bune pentru servit copiii(am considerat ca e mai practic pentru servit juniorii-nu de alta ma injurau si educatoarea si parintii dupa aceea pentru patatul hainutelor), le-am lasat educatoarei sa le dea cand crede ea de cuviinta. Le-a dat dupa micul dejun, au stat copiii in semicerc si i-au cantat "Muti ani taiaca" si a fost super-incantata, chiar daca era deja a treia zi consecutiva de sarbatorire(noi am inceput de sambata.)
Voi mai reveni cu noutati...
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Draga Cristina,
La Multi Ani!! pentru Mihnea cel viteaz..sa creasca mare si sanatos...
asta in avans de la mine..special pt el..:))
Si ca sfat:

Cand am vrut sa-i duc la gradi tort , educatoarea mi-a spus ca nu accepta asa ceva..pt ca nu raspund daca doamne fereste se intoxica, ca unii copii sunt mai sensibili..si altele...nu ca tortul care il duceam era stricat..dar nu vroia sa riste...pur si simplu...

as aca le-am luat niste Maxi-Mix..si 2 pungi marisoae de Sugus...si nu a mai comentat nimic...
Daca la gradinita voastra accepta...eu zic sa te duci tu cu tortul acolo..imediat dupa ce se scoala...inaintea de gustarea de dupa somn (cel putin asa este la noi)....si sa taie tortul cu tine acolo...


te pup....

quote:
Originally posted by palmyrah2002

Dragele mele,sfatuiti-ma va rog cum e mai bine sa procedez de ziua lui Mihnea.
Sa duc tortul de dimineata si sa-l las acolo pina la 4(ca sa pot pregati si eu acasa ceva pentru musafiri)sau sa merg si eu la prinz cind ii va servi cu tort si sa-l iau acasa inainte de nani?
Cristina si Mihnea




Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Cristina, vad ca se anunta mare petrecere mare!. La noi la cresa puteai veni cu tort, dar noi preferam sa ducem pateuri, fursecuri, bombonici si suc. Luam si lumanari d-alea lungi 10 cm si subtiri de 2 mm, pe care D-na educatoare le indesa frumos in pateuri. Mi-era cam frica de torturi, ca daca e sa fie ceva imi aprind singura paie in cap. Pupici si Felicitari in primul rand tie si La multi ani! lui Mihnea

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Buna dimineata
Ieri nu am scris nimic pt. ca eram asa de suparata si doar am citit ce ati scris voi.M-am bucurat sa vad ca piticii fac progrese si totul e bine.Andreea a plans ieri si o tinea una si buna ca vrea la mamaie.A trebuit sa stau putin cu ea in clasa dupa care s-a mai linistit.In schimb astazi era linistita si f.incantata ca i-am schimbat putin hainutele de interior(avea rochita)si dupa ce am imbracat-o a inceput sa se laude si a uitat de mine.Mi-a spus chiar si la revedere dupa care a fugit in clasa.Ea nu vrea la gradi pt. ca in grupa este singura fetita si nu mai vrea sa se joace cu baietii.

Acum va las ca am putina treaba dar mai revin.
Pupici la toata lumea.
Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Astazi dimineata - cateva lacrimi si tristetze. Dar m-am bucurat ca in loc de 35 de copii am numarat doar 15. Dupa masa de pranz raman la gradinita doar 8-10 copii. Oarecum bine ca nu mai e aglomeratia din primele 2 zile. Ieri seara Sandica mi-a povestit ca la gradinita e foarte bine! Mi-a mai zis ca ea nu spune poezii, nu canta si nu danseaza pentru ca e foarte rusinoasa, dar stie toate cantecelele si toate poeziile. In fiecare seara imi zice ca inca nu si-a facut prieteni dar isi face maine. Uffff....sunt cam stresata. Sper sa trecem cat mai repede de perioada de acomodare.

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Si Andreea imi apune la fel ca nu spune poezii pt. ca nu-i placa, dar stie sa cante.Iar aseara in metrou si acasa un adevarat recital:In casuta din padure,Podul de piatra,Ursul doarme si viseaza si Melc codobelc.La un moment dat nu se mai oprea si canta continuu "Ursul doarme si viseaza".
Si sa vi vazut aseara cand ne canta,se suise pe o masuta din sufragerie si noi pe canapea in fata ei.Nu avea fata nici o treaba,canta de mama focului.Toti sunt niste scumpi.

Pupici,Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Lacramioara, Dar la gradinita Andreea canta? Sau recitalul e numai pentru voi acasa? La noi, din pacate, recitalurile se tin doar acasa. M-am alarmat ca Sandica a inceput sa zica ca e rusinoasa. E intr-adevar timida dar am evitat sa accentuam asta. Si acum a inceput si ea.. sunt rusinoasa, sunt timida. Mi-e frica sa nu inceapa sa creada in asta.

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput