La 4 ani sport sau muzica?

La 4 ani sport sau muzica? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca la inceput vom avea timp pentru amindoua, el are o inclinatie catre muzica (zic eu!!, dar eu vreau sa faca un sport, sa capete putina incredere in el si putere, sa fie intr-o echipa, sa se miste putin...
Cum e mai bine?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Parerea mea, da-l la un sport, mai ales ca e baietel si apoi, cind incepe scoala, pe la 6 ani poti sa-l dai si la muzica. le poate face pe amindoua, fara probleme cred...
La ce instrument te-ai gindit?

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by marimar

Parerea mea, da-l la un sport, mai ales ca e baietel si apoi, cind incepe scoala, pe la 6 ani poti sa-l dai si la muzica. le poate face pe amindoua, fara probleme cred...
La ce instrument te-ai gindit?

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia


Sunt de aceeasi parere cu tine .

Apropo de ceai .Vorbesti serios?Pacat ca nu am stiut din timp.Tare as fi vrut sa nasc mai repede.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Io zic sa-l dai la muzica..daca-i place. Sport oricum banuiesc ca face toata ziua prin casa si pe afara. Si mai cred ca este inca mititel pentru sport. Mai tarzior nitel..o sa-l dai si la sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

La muzica ma gindeam sa-l dau la inceput la un curs de initiere in care sa practice mai multe intrumente. Mai apoi la pian daca are inclinatie.
La sport ma gindeam la karate ca-l poate face si iarna.
Multumesc fetele, ma mai gindesc,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Draga Andrada,

eu zic sa-l lasi pe el sa "adulmece" cite un pic si la muzica si la sport si apoi sa hotarasca ce-i place mai mult.
Sa-l dai la o ora- doua de proba,inainte de a-l inscrie undeva anume!
Parintii de obicei vor multe pentru copii lor,dar in cele mai multe cazuri, ambitiile parintilor sunt mai mari decit talentul copilului!
Eu am facut o mica gafa,de aia vorbesc din proprie experienta.
Inainte de a fi mamica,am jucat ani de zile handbal intr-o echipa.Bun.Intr-o buna zi acum vreo 5 luni,l-am luat pe Dari de minuta si l-am dus la antrenament la handbal evident:-)
Fara drept de replica,eu fiind sigura ca mi-a mostenit "talentul"
Dupa vreo 2 -3 saptamini,ma i-a antrenoarea mai deoparte si-mi spune,ca pe Darian nu-l intereseaza absolut deloc acest sport.Nu-i place si gata :-)
Mi-a propus asadar, sa mai astept un an si sa incerc din nou,poate poate :-))))

Cum ti-ai dat seama ca Marcu are inclinatie catre muzica ?
Eu inca nu am aflat inclinatiile lui Darian,dar tare mi-ar "place",sa-l dau la vioara





"Intreaga suferinta din lume, apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume, apare din dorinta de a-i face fericiti pe ceilalti."

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Lui Marcu ii place sa cinte, retine usor melodiile de la prima auzire (chiar si cele fara cuvinte ca o simfonie de pilda). La doi ani recunostea deja pe carte 45 de instrumente muzicale si le putea grupa pe familii( alamuri instrumente de suflat...etc). Recunoaste citeva instrumente muzicale dupa sunet. Cind se joaca la pian citeodata recunosc acorduri din melodii celebre, habar n-am insa daca e intimplare sau nu. Corect spus, nu stiu daca are talent dar are interes
Si nu stiu daca cum spuneai astea nu sint normale pentru virsta lui, sau daca pus in situatia sa se concentreze si sa depuna efort organizat, nu s-ar plictisi.
Poate cite o ora la fiecare de incercare ne-ar ajuta sa vedem ce si cum. E o idee buna, multumesc Alba
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Noua ne-a spus profesoara de pian ca un copil este pregatit atunci cind este in stare sa se concentreze pentru 30 de minute, sa stie fara gres mina dreapta de mina stinga si sa stie sa numere pina la 10.

Nick a inceput pianul la 4 ani jumate. Merge o data pe saptamina si a inceput cu o jumatate de ora dar mai face si cite 45 de min ocazional. Clasele sint one-on one (doar el cu profesoara, nu in grup).

La 4 ani il dadusem si la Tae Kwon Do si am mers de 2-3 ori pe saptamina (de 3 ori in vacante decit cind mergea la scoala). Devenise foarte obositor pentru el cu scoala pentru ca efortul fizic este deosebit: 60 de minute de alergat, invatat formele (exercitiile lungi in care arata maiestria capatata), faceau cite 50 de abdomene, 10-15 flotari, etc. Mi s-a parut foarte mult (el a avansat intr-un an jumate 5 centuri) si l-am retras pina cind va vrea din nou sa mearga.

Acum am gasit o sala de gimnastica (condusa de o romanca) si merg amindoi o data pe saptamina. Accentul se pune pe indeminare si flexibilitate si le place tare mult.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si eu zic ca la muzica e mai bine, daca are fund de stat pe scaun.daca are prea multa energie poate ca mai bine la sport.
Copilul tau sigur e talentat, ii va folosi extraordinar sa faca muzica.Da-l la muzica!!!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi
Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Lui Marcu ii place sa cinte, retine usor melodiile de la prima auzire (chiar si cele fara cuvinte ca o simfonie de pilda). La doi ani recunostea deja pe carte 45 de instrumente muzicale si le putea grupa pe familii( alamuri instrumente de suflat...etc). Recunoaste citeva instrumente muzicale dupa sunet.



de ce mai stai pe ganduri?

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

da-l la un sport pe muzica - de ex la dansuri


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput