cum scot copilul din tara?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Eu am fost in aceeasi situatie anul trecut, in decembrie. De la serviciul Pasapoarte mi s-a spus ca e mai simplu ca sotul sa mearga la consulat sau ambasada in tara in care este (era in Franta) si sa dea o declaratie in fata consulului sau ambasadorului ca e de acord ca "minorului ..bla, bla...sa i se faca pasaport si sa poata parasi teritoriul tarii insotit de mama". Ambasadorul sau consulul reprezinta autoritatea romana in afara si daca sotul tau este intr-un oras mare in care este ambasada sau consulatul, sau undeva in apropiere, se poate rezolva rapid. Mie mi-a convenit aceasta solutie, intrucat eram din Iasi si nu stiam cat dureaza la Bucuresti chestia cu apostila.
Dupa ce a obtinut declaratia, mi-a trimis-o prin fax si initial am folosit faxul la pasapoarte, pana a venit originalul prin posta.
Ai grija sa iti faci o copie legalizata dupa declaratia asta sau dupa cea cu apostila, intrucat originalul ramane la serv. Pasapoarte si se poate trezi vreun vames mai zelos ca nu ai declaratia sotului la tine si nu te lasa sa iesi din tara.
Apoi te inscrii in audienta ca totul sa se miste mai repede si gata... Bineinteles ca am depus pe langa memoriu la dl. comandant si rezervarea pt bilete, data de agentia de turism.
Mult succes si nervi de otel,
Gabriela si baietii

PS. Daca mai vrei sa ma intrebi ceva, cu cea mai mare placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirescu spune:

nu e intr-un oras mare,stiam de chestia asta cu consulul
da,bine ca mi-ai zis de copie ca nu stii de ce zarghiti dau la granita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

A, are dreptate GabrielaG, cu memoriul in dinti te duci in audienta la comandant si asa poti obtine un termen scurt, urgent.In plus, in Iorga exista un ghiseu special pt. copii pana-n 7 ani si batrani peste nu stiu cat. Noi am fost la sfarsitul lui iunie si am avut doar vreo 3 persoane in fata. Iti trece copilul in pasaport doar daca ai pasaport de tip nou, altfel trebuie sa-ti si schimbi pasaportul, alti bani, alta distractie.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Nici sotul meu nu avea consulatul in orasul in care era, dar a mers intr-o zi vrea 400 km si a rezolvat. Bineinteles ca a sunat inainte si culmea e ca "autoritatea romana", habar n-avea de chestia asta. L-a programat intr-o zi si a rezolvat in jumatate de ora. Mie chiar de la pasapoarte mi-a spus un tip care e cel mai apropiat oras cu consulat.
Mult succes.

Nu aveam pasaport de tip nou si au gasit ei ca varianta cea mai simpla ar fi sa-mi faca mie pasaport nou si sa treaca copilul in el.

Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Referitor la declaratia pt. pasaport, daca sotul tau e in Paderborn, vezi ca circula autocarele de Touring pe acolo, sa sune la Hamburg si sa intrebe cind. Mai repede nu ajunge nici DHL in tara, parca miercuri si simbata, nu sunt sigura, statie gara principala. Si sa dea la sofer. Ridici de la biroul toring in Bucuresti, sediu sa intrebe, ei fac si servicii de posta, totul e legal si foarte rapid.
Germania Hamburg-Tel./Fax (040)72698456 u. (040)63608386
Cu consulat sau ambasada, de aici numai la Bonn si sunt vreo 300-400 km parca, cam greu sa rezolve.
narcisa

Mergi la inceput