Concediul de risc maternal

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Hai sa va bucur putin!!Am vorbit zilele trecute la Casa de pensii unde mi s-a spus ca formularele de concediu medical de tip nou s-au epuizat imediat si ca se va merge in paralel cu cele de tip vechi.
Cu ce sa probeze medicul ca nu si-a procurat formulare de tip nou daca acestea nici macar nu se gasesc...))..???????
Multumiri celor care au atata grija sa fie bine si mai ales ordine in tara asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

hai ca asta-i tare de tot Alexia. Numai la noi se putea intampla asa ceva.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk spune:

am si eu o intrebare
pentru cine a citit O 96, normele de aplicare si L 25/2004 nu reusesc sa inteleg o problema
tot taraboiul cu anunt in scris unitatea angajatoare,atest starea mea,unitatea anunta ITM pentru expertizarea locului de munca este valabil pentru orice gravida?
pe mine personal ma intereseaza dispensa de la art. 15 cea de 16 ore lunare necesare gravidei pentru analize care nu se pot face decat in timpul prgramului de lucru..............
adica pt ce sa mai fac toata expertiza?daca se constata ca nu reprezinta pericol locul meu de munca nu am dreptul la dispensa?

ajutati-ma si pe mine please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Tot taraboiul este valabil ptr orice gravida iubita chiar daca locul de munca nu prezinta risc. Iar cele 16 ore ptr a merge la consultatii si analize se dau oricarei gravide trebuie doar sa aduci un act doveditor de la medicul de specialitate ca analiza sau controlul se face in orele cand esti tu la servici(asta in cazul in care seful e capsoman si nu intelege de bunavoie situatia).

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk spune:

bine bine aduc eu act doveditor dar e de ajuns?
si de ce sa inteleaga seful ca nu intelege...........
sa iti explic io fac naveta la servici iar ca sa imi faca analize tre sa fug ca o nebuna .........ia sange.........ia rezultate........mergi la medic de familie.......ia reteta ........du-te la farmacie.........normal ca vreau o zi libera si daca legea imi permite de ce sa nu mi-o dea?
asadar.........tu ai inteles ca orice gravida care aduce acte doveditoare ca analizele se fac dimineata(de parca nu ar sti toata lumea asta)poate cere 2 zile libere pe luna?
in situatia asta unitatea tre sa mai sesizeze itm pt expertizare?

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Raluca iubita faci o confuzie. Asta nu inseamna ca poti sa iti iei in fiecare luna 2 zile libere ptr analize. Analizele se fac dimineta dar nu le faci in fiecare luna, iar la control la medic poti sa mergi si dupa masa daca e sa ai un sef de sef, nu? Deci dupa ce anunti in scris angajatorul de starea ta si aduci o hartiuta de la medicul de specialitate sau de familie ca esti insarcinata si in cat, apoi e treaba angajatorului sa anunte ITM si sa se faca expertiza. de fapt expertiza asta este taiat frunze la caini, doar daca nu lucrezi intr-adevar ntr-un mediu nasol(toxic etc). Cand tu ceri sa mergi la analize ITM nu are nici o treaba, totul tine de angajator, legea spune ca trebuie sa faci o cerere(ca doar lipsesti de la servici nu si trebuie o motivatie), dar asta nu inseamna ca poti sa iti iei in fiecare luna 2 zile libere. De asta ti-am spus daca seful e cumsecade te lasa el si te intelege daca e batut in cap ii dai in cap cu legea care iti da voie. Anuntarea angajatorului de starea ta e buna ptr ca nu se poate atinge de tine la modul ca nu te poate da afara etc asa cum spune legea. Acum e OK?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk spune:

Monica vad ca esti singura care pari interesata de problema mea.....
de ce spui ca nu as avea dreptul la 16 ore lunar?art 15 prevede clar ''dispensa de maximum 16 ore pe luna,fara diminuarea orelor salariale''
insist la 16 ore fiinca eu chiar imi fac analize lunar datorita unor probleme.........mentinerea sarcinii........si nu vreau medical
personal eu am inteles din lege ca fiind insarcinata daca anexez la cerere buletinul de analize si trimirea medicului de familie pot avea liber
sefa mea a inteles ca tre sa instiinteze naparat itm iar cand ei termina poate sa imi dea liber dar cred ca ii este greu sa faca toate demersurile
in fine e ciudata legea......ar trebui sa fie valabila oricarei gravide si fara atata tevatura
dar ca de obicei romania e campioana la scos legi pe banda si care pe deasupra sunt si greu de aplicat
asta e
mersi mult oricum
te pup
poate mai discutam si pe alt subiecte
raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Raluk,
Tu iti faci griji pentru tine sau pentru sefa ta ca trebuie sa anunte ITM-ul? Ce treaba are ITM cu tine ca sefa sa nu-ti dea invoire pt analize? Ei verifica locul tau de munca, nu pe tine.

Si inca ceva!
Legea se aplica tuturor gravidelor si daca aceasta lege este ciudata (asa cum spui) ca va protejeaza, atunci..scuze, studiaz-o mai cu atentie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Raluca c'est la vie din pacate si asta este tara in care traim buna rea.....asta e. Sefa ta nu are prea multe hartii de facut si bataie de cap sa sti in anuntarea ITM. Eu ma ocup chiar de problema gravidelor unde lucrez asa ca sunt aici sau trimiti PM.

Cool nu fi suparacios, femeile insarcinate sunt mai speciale datorita starii lor si trebuie sa ai rabdare cu ele.Sti si tu ca nu intotdeauna legile noastre sunt nemaipomenite.....

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk spune:

mersi cool pentru toate
sunteti tari
eu sunt putin revoltata pt ca lucrez zilnic cu legi si intradevar interpretarea lor depinde de la o persoana la alta
ai perfecta dreptate
nu sunt suparacioasa
doar vroiam si alte pareri
ca io ma bat cu morile de vant
si e greu cand te lupti in van
ti se pare logicca tot ce au facut prin noile legi e in avantajul mamelor?atunci pentru ce atatea intrebari inclusiv cu L 577 si noua indemnizatie de care nu beneficiezi decat ''daca''.......etc.........cam toate legile includ un daca
si nu e corect
sunt atatea femei care au ramas cu indemnizatia veche fiinca nu a u facut referire si la ele in lege......
iar cu dispensa de ce sa ma milogesc la sefa?stiti sefa am si eu nevoie.........nu frate..........
scuze pentru inversunare ............de cand stiu ca voi fi mamica as bate pe toat lumea care imi sta in cale.......dar nu e si cazul vostru celor care intrati in discutii cu mine.....

Mergi la inceput