“Mami, când se va termina acest cosmar

“Mami, când se va termina acest cosmar | Autor: pitzi

Link direct la acest mesaj

Sunt tatăl unui copil de 8 ani. În aprilie anul curent, a suferit de meningita meningococica grava care i-a schimbat totalmente viata, dar si pe a noastra Ca urmare a bolii, un copil absolut normal, plin de viaa este acum condamnat la liniste absoluta ca urmare a bolii el pierzându-si auzul.
nu se poate juca cu ceilalti copii, nu mai poate merge cu bicicleta, neauzind zgomotul autovehiculelor. Nu poate iesi singur pe strada pentru ca nu aude zgomotul masinilor, lătratul căinilor,
Este bine ca citeste cursiv, scrisul fiind singurul mod de comunicare.
Cosmarul, deoarece acest cuvânt a fost folosit de copil intrebând la nici o luna de la prima internare, “Mami, când se va termina acest cosmar, deci cosmarul nostru a inceput in data de 22.04.2004, când copilul acuzând dureri puternice de cap si spate, a fost dus de urgenta de la Spitalul de copii din Carei, unde dupa examinare sumara a fost imediat transferat la Spitalul de boli infectioase. S-a stabilit diagnosticul de meningita meningococica Ca urmare a tratamentului starea lui s-a ameliorat, din punct de vedere bacteriologic, dar cu multiple sechele post meningita, probleme de echilibru, de mers, hipoacuzie profunda Dupa luni intregi de analize, tratamente, la diferite clinici si spitale din tara si din Ungaria, s-au rezolvat problemele de echilibru si de mers. În schimb problema hipoacuziei nu s-a rezolvat.
Ultima speranta este efectuarea unui implant cohlear. Aceasta operatie este singurul mod de reabilitare.
Dar datorita costului ridicat al implantului, aceasta ultima speranta pare mult prea indepartata
Daca stie cineva cum se pot face rost de 20000 euro,in doua luni, rog sa ma; contacteze


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sperantza nu moare spune:

tare rau imi pare sa aud ca un copilas traieste un cosmar
si tare greu de raspuns intrebarii tale, cred ca ar trebui sa incepeti sa faceti demersuri pe langa firme mari, care in general au in buget prevazute niste fonduri pentru sponsorizari, incercati si la banci etc nu stiti de unde poate sari iepurele, as incerca chiar sa contactez toate persoanele influente care invart banii cu lopata, trebuie sa iasa ceva, incercati prin presa, eliminati toate posibilitatile

timpul este foarte scurt, dar efortul merita din plin. multa sanatate

cu Dumnezeu inainte

Sperantza nu moare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:

Regret nespus cele intamplate, este cu adevarat un cosmar pentru copil si un rau de nesuportat pentru parinti.
Sotul meu a murit de leucemie, am demarat si noi idea cu sponzorizarile, umblat pe la firme , banci si cunoscuti, dar nu se poate rezolva intr-un timp asa de scurt. 2 luni este putin.
Daca sunteti catolici, o idee, incercati la caritas, functioneaza in cadrul bisericii romano-catolice si ei au in general fonduri sau reletiile necesare de a trimite bolnavul prin reteaua lor pentru tratament/operatie. Copii au prioritate.
Alta sugestie, incercati la Serviciul de Ajutor Maltez pentru Romania. Sediul central se afla la Cluj, dar exista filiala in Carei. Mergeti acolo in audienta, fiind amandoua niste societati umanitatre intern ationale poate ca aveti sanse.
O idee ar fi si cu PRP-TV-ul local, care ar putea da pe post situati copilului si poate vor fi sensibilizati cei de la Bucuresti.
Nu stiu cum asi reactiona in situatia dumneavoastra dar in ultima instanta m-as gandi sa vand apartamentul ( poate ar ajunge banii, nu cunosc pretul pietii la dumneavoastra ) stiu ca pare o solutie extrema si imi cer scuze pentru asta, dar este solutia cea mai rapida posibil si nici nu depindeti de nimeni.
Cu gandul va sunt alaturi stiu ca nu ajunge si imi pare rau ca nu am alte posibilitati sa va ajut.
Cerul sa fie cu voi si sa va netezeasca calea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Achamot spune:

Date de contact:
Pócsi Iosif

445100, Carei,

str. Dobrogeanu Gherea Nr. 36

Jud. Satu Mare

Tel: 0261-861703

e-mail: pjoska@hotmail.com




O,Tempora!O,mores!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marittamarina spune:

Pitzi,

Ce mai face baiatul tau? Cum se mai simte?
Ai adunat ceva bani?
Mai da-ne de veste, ce demersuri ai mai facut, poate gasim o solutie...!!

Doamne Ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Achamot spune:

Din pagina care ma duce aici pare-se ca Pitzi a mai postat un mesaj.
Eu nu reusesc totusi sa il vad!
:(

O,Tempora!O,mores!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Doamne, ajuta-l pe acest baietel sa auda din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzi spune:

Buna tuturor
Am noutati, vesti bune, chiar daca partiale.
Am reusit in sfirsit sa sincronizam cele patru fundatii care mi-au raspuns la cerere, 2 din Germania, 2 din Ungaria.
Luni, pe 1 noiemb. plecam cu Daniel la Szeged, in Ungaria, operatia fiind programata pe 1 sau 2 noiembrie.
Dupa operatie urmeaza o perioada de 1 luna de pauza dupa care va trebui sa mergem, din 2 în 2 sapt. pentru reglaje, timp de cam un an.

Va multumesc tuturor care s-au interesat de noi, si ne-au ajutat, precum si celor sunt cu gindul la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Ma bucur din tot sufletul ca in acest colt de forum, plin de durere si lacrimi, mai apare si cite o veste buna.
Dumnezeu sa-l ajute pe baietelul tau sa recupereze tot ce a pierdut!
Rugati-va le El neincetat sa va sprijine copilul si sa va indrume pasii pentru ca Sufletelul tau sa fie bine.

Eu ii multumesc Domnului pentru ajutorul pe care vi l-a dat pina acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Pitzi, intr-adevar mare bucurie ne-ai adus cu vestile astea. Cred ca ai facut eforturi fantastice sa rezolvi ce ai rezolvat, dar uite ca se poate, sper sa fie o raza de speranta pentru toate cazurile de aici si de oriunde, ca uite, se poate.

Multa multa sanatate si putere in continuare, sa va bucurati cu totii de sunetele acestei lumi si de tot ce ne ofera viata frumos

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Pitzi, ma bucur enorm! Sanatate multa puiului tau!

Claudia

Mergi la inceput