Mamici de Constanta(13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lizuca eu patesc invers cu David cand e vorba de bunicile lui. Cand vin in vizita, se agata de mine si nu vrea deloc sa se duca la ele...cred ca nu prea le simpatizeaza. Parca e o maimuta, cel mai ciudat este ca David e foarte lipicios, prietenos si s-ar duce la toata lumea in brate...dar are 2 belele (bunicile)!!!!
Eu cred ca nu ar trebui sa iti faci grji, poate ar trebui sa o chemi pe bona la tine acasa, si sa faci treaba in prezenta lor...poate se simte nebagata in seama si data la o parte, in timp ce tu cine stie ce minunatii faci acasa, pe ea o trimiti cu o vecina...si cand vine acasa e suparata pe tine ca ai facut ceva fara ea!
Crixia, am fost azi prin oras, nu am gasit milumil 3, bunica nu a gasit-o pe prietena ei, trebuie sa mai insist azi, ca ea uita de la mana pana la gura.
Roxa in parcul Tabacariei cand vii cu pitiku? Mai ales daca e asa cuminte si doarme mai mereu?
Sinzi si DAvid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Nu, Oana draga, nu stiu cum e cu MP-urile. O singura data am citit ce mi-a scris Rox, dar asta pentru ca m-a anuntat computadorul, si a trebuit doar sa-i raspund ca da, vreau sa-mi citesc MP-ul. Acu' am dat in stinga pe Mesaje Private si nu s-a intimplat nimic. Eu mi-s cam incuiata la "subtilitati"de-astea, nu stiu sa smecheresc prea mult, nici poze nu stiu sa pun (bine, n-am nici camera din-aia desteapta,imi trebuie si scanner etc).
Bonei ii dau un milion jumate plus alte atentii - comestibile sau nu -E o tipa f.de incredere, are grija de ALisia chiar mai mult decit am eu si se iubesc foooooarte tare (s-au placut de la prima vedere, in conditiile in care fiica-mea nu vroia sa stea nici o secunda cu nimeni altcineva).
Sinzi, ai inteles gresit, acum eu lucrez, n-am cum sa stau cu ele in casa, doar pe vremuri, pina la un an jumate, cind am inceput munca, o lasam citeva ore in timp ce trebaluiam prin casa.

gabi & alisia (22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Hi, si noi la apel!
Gabi, subscriu la ce ti-au spus fetele: adu-o pe dadaca acasa pt. ca Alisia sa nu se simta neglijata si instrainata(alta casa?). Si mai mult nu te sfatuiesc cu cresa. Prietena mea si-a dat primul copil la cresa de la 1 an si acum(are 10 ani) il are numai bolnavicios, plus ca daca se ducea inopinat il gasea ud flesca cum se juca la chiuveta cu apa, sau neschimbat desi facuse pe el. Nu zic ca toate cresele or fi la fel, dar daca ai posibilitatea sa alegi pastreaza bona- e mai indicata din toate p.d.v. si am inteles ca e si la indemana(vecina)
Of, Oana tare mi-e mila de tine cand o sa te intalnesti cu Paul. Sa vezi ce fata va face...Si tu o sa plangi sigur...ca oricat de tare ai fi copilul te inmoaie!
Va pup ca sunt pe locul secund la calculator de cand e Costin in concediu.

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...si fam.Bugy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ione, terenul este in cartierul Compozitorilor, in spatele Institutului de Marina, noi suntem mai aproape de bab Novac decat de zona Primo. Va fi un cartier de case peste ceva vreme, dar mai avem de asteptat.
Oana, nu stiu sa-ti spun cat va fi, dar stim ca vom face pana se vor termina banii, apoi vom vinde apartamentul pentru finisaje. Nu stii ca socoteala de-acasa cu cea din targ nu se potrivesc. Speram sa nu ne poticnim, de aceea vrem sa o ridicam pana la toamna, caci preturile materialelor cresc.
Sanziana, iti multumesc pentru atentie! Momentan am o cutie care-mi ajunge vreo 10 zile, timp in care sa se rezolve totul.
Roxana, mamico la nici o luna dupa nastere intri in bucatarie ????? Eu eram cheauna rau de tot! Nu pot spune ca n-am intrat, dar de-abia ma tineam pe picioare.
Unde-ti sunt ajutoarele? Ca in primele luni sunt bune pentru menaj si bucatarie, iar mai tarziu sa plimbe copilul ca tu sa-ti faci linistita treaba asa cum vrei tu.
Lizucanu te pot sfatui in privinta Alisiei, dar asa de departe eu sunt pentru colectivitate, cu avantajele si dezavantajele ei. Trebuie sa gasesti un loc de care sa fii multumita. Cunosc o mamica, care isi ducea copilul din KM 4-5 in Flamanda la cresa, ca asa considera ea ca este bine. Nu a avut probleme cu fata niciodata, chiar daca este o cresa de stat.

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Tania, nu ma mai speria atata cu revederea cu cupilu' ca nu vreau sa cred asa ceva!!! Recunosc ca sunt putin curioasa cum va reactiona dupa o luna de despartire, dar sper ca isi va aduce aminte de mine. Doar sunt "mami" a lui!!!
Gabi, mai intra o data la mesaje, nu intotdeauna iti apare fereastra aia mica prin care te intreaba daca vrei sa il citesti, daca intre timp se incarca pagina atunci nu iti apare, ci vezi direct in stanga la rubrica mesaje "1 mesaj nou". In fine, eu iti trimisesem mai demult un mesaj inainte de a ne intalni noi la Roxana prin care te intrebam daca vrei sa vii si tu. Daca vrei iti mai trimit unul de proba sa vedem daca il vezi.ok?
Crix, spor la construit, si da ar fi bine sa mai aveti niste vecini, eu una n-as suporta izolarea. Imi spui la sfarsit cat a fost toata distractia, ok?

Oana si Paul (03.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello si de la noi.
azi e cam rau cu coliceii...si culmea, eu am mincat azi piine prajita si iaurt...cine sa ii mai inteleaga?
Oana, am fost la Tica chirurgul pediatru (cel batran cum se zice), mai e Tica ginecologul si nevasta-sa, endocrinolog - familie mare....
Crix eu gatesc de saptamina trecuta ca nu am avut stare. mama a stat cu pitikus cit am gatit eu (ardei umpluti, nu mare scofala Oana). in rest ma ajuta ea la multe....nu o las eu sa faca cite ar vrea ea! pai daca ma simt bine...ce rost are sa o alerg, cind mai are si casa plina de musafiri?
Sanzi, dupa cum iti spuneam ajung cam greu in tabacarie ca e departe de mine, doar in week end cind suntem cu tati si cu masina, altfel mergem in parc la teatru sau pina pe malul marii, la irish.
va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cred ca a mers schimbarea si la mine!
Mai Dady, se vede ca esti o mamica cu experienta, ne inveti si pe noi astea mai micute lucruri noi! Saru'mana!!!!!!

Alexia si Cristina
CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Sa va traduc ilustratiile: Alexia este un mic porcusor uneori si ca un vampir, din lipsa de dinti, iar eu alergata cu masina si zapacita de trebile casei.


Alexia si Cristina
CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Salutare si de la noi pe ziua de azi!
Crixia,
Oana, la Patrick te miri de ce este capabil in clipa urmatoare; duminica trecuta, vroiam sa mergem cu el aici in oras ca erau venite multe carusele(un fel de bilci), Vivi urma sa ramana la bunici din cauza caldurii; l-am imbracat si l-am lasat la el in camera sa ne echipam si noi; in nici 5 minute pina am fost noi gata baietelul nostru a gasit el pe undeva un tub de pudra si a inprastiat-o prin toata camera, plus ca arata de nu se poate in cap pe haine, pe obraji plin de pudra, ca un iepuras; n-am mai plecat nicaieri, la bagat taica-su in cada si eu am curatat vreo jumatate de ora dupa el, covoare patuturi etc. De butonat nu mai spun, ce intilneste in cale, aa si pe atomic se uita si-i place la nebunie sa danseze si sa cinte, bineinteles pe limba lui. De vorbit vorbeste asa cam vreo 30-40 cuvinte, poate, in total pe amandoua limbile; dar pricepe ambele limbi si le distinge, cel putin asa cred. In schimb e smecher, foarte nazdravan; zilele trecute facuse kaka, si cum nu-i place sa-l schimb, zice; eu pipi, baby kaka, aduica Vivi facuse, el numai pipi. Vine la toaleta si-mi arata ca acolo se face kaka, dar daca-l pun, sta si nu face nimic; la olita a mai facut de citeva ori dar si alea cu chiu cu vai, dupa nu stiu cite sute de incercari; ii explic de fiecare data cind il schimb sa spuna, ca trebuie sa faca, degeaba. Ultima faza e ca sare dimineata peste surioara ei in patutul ei si se culcuseste linga ea; azi dimineata o inghesuise de tot pe o parte de nici nu putea sa tipe; trebuie neaparat sa cumparam un babyphon cu kamera, sa vad si sa aud ce se intimpla din dormitor; i-am pus barele din nou la patutul lui, sa vedem ce face in noaptea asta; inauntru sare si isi da drumul de sus ca o felina, sunt curioasa daca si iese din patut, si toate aste pe intuneric. As putea scrie romane cu draciile lui, il mai si articulez, citeodata, cind reuseste sa ma scoata din sarite, eu ii dau la fund si el ride si face numai in contra. Este foarte sociabil, se duce dupa copii, pleaca cu oricine, doar cu faza cu mincatul ma termina: numai ce vrea el, fooarte simandicos, nu orice...si daca nu cunoaste nu-ti maninca sub nici o forma; am incercat sa-l las si nemincat, degeaba.
Eu zic sa nu-ti faci probleme cu revederea cu Paul, e deja mare, anul trecut eu am stat cu el 2 luni si jumatate in Constanta fara taica-su, si cind a venit, avea un an, facea ca avionul si striga intr-una papa, papa......si-i arata lu taica-su cum a aterizat el cu avionul...da vreo saptamana nici ca se mai despartea de el, ii era frica ca pleaca si-l lasa acolo. N-ai nici un motiv, crede-ma.
July , nu stiu cit am reusit sa ma odihnesc, dar de gatit si spalat vase nu m-am atins. Vara viitoare va fi cu totul altfel, se ridica piticii mei, merg amandoi, altfel se pune problema.Si sa stii ca, da, imi era dor de voi, mi-a parut foarte rau ca n-am reusit sa ne intilnim. Unde plecati in concediu?

toate cele bune
narcisa x Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanja spune:

Buna fetelor,
July nu vreau sa iau toata casa dar jumatate tot este.Am cumparat cu timpul cate ceva pentru cei de acasa ca acum nu stiu cum sa fac si unde sa le pun ca sa le duc pe toate in Romania.Cel mai mult ocupa spatiu calculatorul cumparat pt. fratele meu si bicicleta pentru nepotica mea plus ca mai am si vrei 2 valize.Dar sper sa reusesc sa plec cu toate
a adormit in sfarsit.Doamne are o asa multa energie in el ca nu imi doarme ziua decat 30 de minute maxim o ora si in rest se joaca toata ziua cat e de lunga.Acum a inceput sa isi tina echilibru fara sa se tina de nimic .Cu mancarea cam avem probleme.Mancare pentru copii nu mai vrea(gris,piure de banane etc.)cu mancare normala mamanca ce manaca si dupa aceea incepe sa isi bage degetele in gurita si sa scoata tot ce are in ea.Cel mai bine ii e la san,inca il alaptez cu toate ca sotul meu imi tot zice ca e timpul sa il intarc.Am facut noi poze acum la 8 luni pe care le avem si sper sa reusesc sa le pun in seara asta daca nu maine.
Acum am plecat sa ma uit la tv ca tot sunt singurica acasa si alceva nu am ce face.
la toate si o seara placuta.


Mergi la inceput