M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Buna la toti/toate,

Am citit aproape toate mesajele in legatura cu adoptia. Nu am trimis nici un mesaj unca pentru ca am vrut sa termin de citit ce s-a scris pina acum.
Sint foarte bucuroasa ca am gasim acest forum. Este a sursa nemaipomenita. Vad ca sint persoane aici foarte stiutoare in legatura cu procesul de adoptie.
Am citit deasemenea toate deciziile de la CRA.
As vrea sa intreb in legatura cu virsta persoanei apte pentru adoptie.
In lege nu este specificat nici o limita despre maximum virstei un cuplu poate sa adopte. Se vorbeste ca familia adoptiva sa fie cel putin 18 ani diferenta fata de copil, dar nu se spune nimic cit de batrin poti sa fii ca sa adoptezi.
Daca cineva (Liliana) poate sa ma lamurasca?

Multumesc mult,
Marinela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rectific: cred ca miercuri depunem cererea! o sa va spun atunci.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bravo Aissa, tinem pumnii stransi, o sa vezi ca totul o sa fie bine, suntem toate alaturi de voi.
Bine-ai venit Marinela. De ce nu ne zici mai multe despre tine? Si sa incerc sa raspund la intrebare, dupa cum bine ai remarcat exista o diferenta minima de varsta intre adoptat si adoptator nu si una maxima. In principiu poti adopta, indiferent de varsta, un bebelus sau un copil mai marisor respectand regula celor minim 18 ani. Din cate stiu eu, in practica, daca de pilda ai 50 de ani, nu ti se refuza direct dreptul de a adopta un bebelus dar esti consiliat in speranta ca-ti vei indrepta gandurile spre un copilas putin mai marisor. Nu stiu in ce masura iti "vine bine" ceea ce ti-am spus, poti pune aceeasi intrebare si celor de la DPC-ul de care apartii, "regulile" astea nescrise pot diferi de la un DPC la altul.
Toate bune iti doresc,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Felicitari Aissa,

sa fie primul pas in procesul de adoptie si sa fie cu noroc.Asteptam in continuare sa ne spui ce ai mai facut.

Buna mselseth
si bine ai venit printre noi.Pot sa-ti spun ca limita maxima nu este pentru adoptie deoarece la noi au aprobat in multe cazuri ca bunicii sa-si adopte nepotii ( iar acestia sigur aveau peste 50 de ani), dar stiu ca asistenta care s-a ocupat de dosarul nostru ne-a spus ca in general in afara varstei mai conteaza si starea de sanatate a persoanei care vrea sa faca adoptia.Oricum succes!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna, noi avem o saptamana de cand am demarat operatiunea bebe...luni vom depune actele...mai avem de adunat cazierul si adeverintele medicale!!! Eu nu mai am rabdare!!! Asta este marea problema.....o sa spuneti: bine ai asteptat 4 ani si acum o luna nu poti?!! Ei nu...nu pot....e cumplit...ma gandesc numai la copilul meu...cum este? unde este? il managaie cineva acuma?? oare ce face? mananca, doarme...? Va trece ingrozitor de greu luna pana la obtinerea atestatului!!
Mi-e teama sa-l caut inainte...pentru ca oricum pana nu avem atestatul nu-l putem lua acasa...si m-as chinui ingrozitor sa stiu ca il las seara sa doarma acolo (unde o fi) sau ca nu-l vad toata ziua...ar fi mult mai rau asa....
Offf...v-am inebunit cu starea mea, dar voi ma intelegeti!
Am incercat sa ma tin ocupata...dar timpul trece foarte incet!
Voi cum v-ati incarcat timpul pana l-ati gasit?
Am incercat sa merg prin magazine si sa caut patut si carucior si tot ce mai trebuie...doar sa le privesc...nu le pot lua inainte..
Dati-mi un sfat, va rog!

Va pup,
Claudia viitoare mamica nerabdatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

wow!
ma bucur sa aud ca unele sunteti la inceput si aveti emotiile prin care am trecut si eu, altele deja sunteti fericite ca il aveti pe puiut acasa, ce mai, felicitari tuturor.claudia, eu pot sa-ti spun ca la dpc de care apartinem (sect.4) nu ne-au dat voie sa vedem copii pana cand nu am avut atestatul. nu pot sa-ti povestesc cate ganduri, cati ochi imi umblau in cap dupa lucrusoare...
o sa treaca repede timpul, ai sa vezi (cand vei privi in urma)!
parca retraiesc alaturi de voi momentele acelea. abia astept sa va aud ca ii tineti in brate.
va pup pe voi si pe copilasii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Claudia

si felicitari.Eu zic ca poti sa cauti de pe acum deoarece daca copilul va fi din sectorul de care apartii poti ca odata cu intrarea in comisie cu cererea de incredintare sper adoptie a copilasului sa intri si cu cererea de obtinere a atesatutului de familie apta pentru adoptie.Asta va depinde si de bunavointa celor de acolo si binenteles ca pana la data intrarii in comisie trebuie sa aveti dosarul complet cu tot ce va cer.Daca nu e gata se poate obtine un plasament a copilului si tot se poate face ceva destul de repede.Insa ar trebui sa stii ca daca il gasesti azi tot va putea dura chiar si o saptamana pana il vei putea lua acasa( depinde totul de zilele cand se tin sedintele comisiei).
Oricum succes si asteptam vesti bune in curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si eu am mari emotii. Asa cum am spus, maine cred ca depunem dosarul desi nu avem inca, nici noi, cazierele si certificatele medicale. Dar alea le voi obtine dupa, numai sa stiu ca e depusa cererea. Azi mi-a scris sefa mea si cea de-a 2-a caracterizare (pe prima o am de la niste prieteni). Am emotii cu ele pentru ca nu stiu exact cat de lungi ar trebui sa fie si cam ce sa contina. Ale mele sunt de cateva fraze, sub o pagina, dar nu am stiut ce sa scriem. Nici noi nu o sa cautam copilasul pana macar vor veni sa ne faca ancheta. Si eu ma gandesc mereu: unde o sa punem patutul (l-am stresat pe sotul meu), mai imi trece cate o idee cand ma gandesc: oare cel ce va fi al meu s-a nascut, pe ce data si tot asa. Timpul mi-l umplu greu, mai ales ca sunt un pic superstitioasa si nu imi place sa imi fac planuri. Dar nu ma pot abtine mereu si tot imi zboara mintea la asta. Acum, macar voi putea numara zilele pana obtin atestatul, voi intrezari o finalitate. Gata, ca iar bat campii. O sa va mai scriu maine dupa ce depune Tony cererea ca sa va zic ce a mai aflat.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Multumesc pentru incurajari. Sper ca totul sa fie bine.
Oana, ti-am vazut pozele cu cel mic.
Imi pare bine ca ai reusit.
Am inteles ca te duci in State in Septembrie.
Unde anume in USA?

Marinela

Mergi la inceput