M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Felicitari pentru decizia luata Aissa,Mimsi dar puteti intre timp sa cautati si copilul pe care in cazul cand nu aveti inca atestatul de familie apta pentru adoptie il puteti lua acasa prin incredintare (nu de alta dar cele 90 de zile se termina prin noiembrie si e mai greu pe urma in preajma sarbatorilor).Succes in continuare si numai vesti bune de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Parca nu imi vine sa incep cautarile pana depun macar cererea. Dupa ce depunem dosarul o sa ne axam pe cautari. Mi se face pielea de gaina numai cand ma gandesc la asta.

Aspiranta la statutul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna ,

te cred ca nu ai curaj dar sincer nu vad ce va poate impiedica in acest proces.Noi din cauza sarbatorilor de iarna am depus numai cererea la Protectia Copilului ca sa treaca termenul legal si intre timp incepusem sa mai ducem din acte.Nu trebuie tot dosarul complet atunci cand depui cererea( sau cel putin asa a fost la noi).Primul lucru pe care l-am facut dupa aceea a fost sa chemam persoana care se ocupa de dosarul nostru acasa sa ne faca vizita obligatorie si sa ii spunem ca vrem pe cat posibil un baietel , cat mai mic si daca se poate sa fie un copil gasit la care sa nu se cunoasca parintii.Si asa au ramas toate la inceputul lunii decembrie acum 2 ani, am zis ca mai vedem noi pe urma.Dar nu a fost asa , ne-au sunat cu cateva zile inainte de sarbatori sa ne spuna ca au un copil gasit( baiat) in spital si pe care trebuie sa-l ia de acolo si sa-l dea in incredintare pana in sarbatori cuiva noua daca vrem ( asta pentru ca el corespundea cererii noastre ) sau daca nu ne convine unui asistent maternal atunci.Asta a fost atunci inceputul: l-am vazut a doua zi (ne-a vrajit cu ochisorii lui mari si am zis il luam)si in 2 zile am facut toate actele pentru dosarul necesar pentru incredintare .Nu aveam analize pentru el , am alergat dupa un medic de familie pentru el deoarece era dupa o bronsiolita facuta in spital si nu era complet refacut, cumpara cam tot ce era necesar pentru el si binenteles si servici intre timp.Am reusit totul intr-un timp record si cu multa bafta pentru ca multe persoane care trebuiau sa semneze adeverinte , ancheta sociala , recomandari etc erau greu de gasit inainte de sarbatori.Am intrat in comisie dupa 2 zile , afost totul in regula si am plecat apoi sa-l luam acasa.De aici sincer a inceput un nou inceput in necunoscut , frumos, plin de noutati dar ne-am descurcat.Nu regretam pasul si ne consideram niste parinti norocosi.
Eu nu pot decat sa va spun ca acel mic sufletel va asteapta ca sa va bucure si ca in rest mersul actelor si toata procedura se va uita in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am emotii mari cand ma gandesc ce ne asteapta. Chestia este ca nu prea stiu de unde sa incep cautarile. Inteleg ca in cazul tau Irina ti-au spus cei de la DPC ca au un copil. De la celelalte fete am inteles ca in ce priveste cautarile suntem pe cont propriu si ar trebui sa imi intind antenele, dar nu prea am cunostinte in acest domeniu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Salutari de la o noua mamica!!!!

De trei zile incerc ba sa imi fac timp sa intru pe forum, ba sa intru pe topic ... Ieri nu reuseam sa accesez nici un topic!!!!

Bebeul meu este in patutul lui de joi dupa-amiaza. a inflorit pur si simplu!! Si nu numai de la o zi la alta, dar chiar din primele doua ore s-a metamorfozat. Incepe sa imi manance sufletul incet-incet, cu lingurita, ca orice copil normal. Si eu si Viorel suntem topiti dupa el. Deci - fetelor care v-ati apucat de treaba - BAFTA MULTA ca merita tot efortul!!!! Este fantastic sa inveti sa fii mamica de la o lingura de om!!!
Pentru ca micul terorist este pe faza promit sa revin cu povestea zilei de joi, 12 august, care a fost cumplit de grea dar s-a terminat cu bine!!!

A-propos de procedura - noi am depus dosarul si cererea pe data de 1 iulie si pe data de 3 august am intrat in comisie si am primit atestatul de famile adoptatoare. Nu mi-a spus nimeni absolut nimic de un termen legal. Mi s-a spus numai ca se tin comisii la sectorul 3 in primele 3 marti ale fiecarei luni si ca dosarul trebuie depus pentru comisie cel tarziu in joia de dinainte de marti cu comisia. Pentru ca psiholoaga de la sectorul 3 a fost concediu am intrat "abia" pe 3 august, altfel s-ar fi solutionat dosarul in urmatoarele 2 saptamani, maxim.
La Adeverinta medicala, ne-am dus la Policlinica Titan, la registratura unde am spus ca vrem o adeverinta pentru adoptie. Am platit 560.000 lei de caciula, am mers ne-a recoltat sange, si am trecut fuguta de la un cabinet la altul pentru o stampila de la psihiatrie si una de la interne. A doua zi am luat rezultatul la analizele de sange si am mers la secretariat cu un doua timbre fiscale, unde ne-a redactat adeverintele. Cam asta a fost tot.

Acum micul "schtroumph" este pe picioarele lui tat-su si studiaza fereastra. Are niste ochisori ... sa-l mananci si nimic altceva!!!!

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ma manca limba sa va spun eu vestea cea mare, uite ca am reusit sa ma abtin, totusi.
Inca odata, felicitari Oana, sa va dea Dumnezeu numai bucurii si zile frumoase alaturi de bb Eric, sa creasca mare si sanatos si s-aveti numai impliniri impreuna.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Si o sa tot mancati din el si nu o sa va mai saturati!Iti spun din proprie experienta.
Va doresc sa fiti o familie fericita ,sa va bucurati din plin unii de ceilalti si sa uitati toate clipele urate prin care ati trecut nu demult.
Si chiar daca deocamdata nu ai "conditie fizica"suficienta,o sa vezi ca in scurt timp te vei acomoda noii posturi si vei putea sa stai mai mult la "taclale" cu noi.
Te asteptam cu vesti proaspete si cu poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Oana,

bine ca s-a terminat totul cu bine , ca esti una din proaspetele mamici si sunt sigura ca de acum bebe va inflorii pe zi ce trece.E varsta cand mereu vezi ceva nou la el si in fiecare moment orice ai face te gandesti oare acum ce mai face.De acum cam totul se va raporta la el si la timpul pe care il vei petrece cu el ,dar va fii bine.Asteptam povestea zilei de 12.08.
Si noi am obtinut atestatul de familie apta pentru adoptie intr-o saptamana ( cred ca cele 90 de zile sunt o conditie maximala ce trebuie indeplinita).Si la noi toate au decurs cam ca la tine Oana si pesemne ca se poate face acest lucru oriunde in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Aissa,lasa emotiile la o parte .Daca vrei sa reusesti cat mai repede iti trebuie mult curaj(ca sa nu-i spun tupeu).Vor fi multe hopuri si va trebui sa le depasesti fara sa clipesti.Trebuie sa ai incredere ca vei deveni repede mamica(ti-am spus,poti apela si la noi).Si nu-ti mai face atatea ganduri si planuri,vei vedea ,lucrurile vor decurge de la sine si il vei avea acasa exact pe copilul tau si pe nimeni altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Felicitari Oana, sa va bucurati de el si sa va fie sanatos. Multumesc tuturor pentru incurajari! O sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

Mergi la inceput