M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Pepsica

si bine ai venit printre noi.Nu este problema prea mare de unde este copilul doar ca stiu ca dureaza un pic mai mult actele, dar important este ca se poate.In al doilea rand chiar daca nu ai atestatul de familie apta pentru adoptie se poate depune cererea si pana completezi dosarul cerut, poti sa ceri un amplasament al copilului iar aici sunt ceva mai putine acte( oricum tot ce faci aici se poate folosii in dosarul de adoptie mai departe).
Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Liliana te felicit din toata inima, ai dovedit inca odata ca ai un suflet mare de tot! Sa iti traiasca finutul!
Sa fie sanatos Eric, Oana si sa va bucurati de el toata viata!

Liliana,

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pepsica, nu e nici o problema daca gasesti copilul in alta parte decat Bucuresti, poate intr-adevar sa dureze ceva mai mult cu actele. Noua chiar ne-a spus doamna de la primarie sa nu ne axam cautarile pe Bucuresti. Eu insa nu am masina si nu prea am cum sa plec asa la plimbare prin tara sa caut un copil. Sper sa gasesc pe aici unul.
In alta ordine de idei, nu mai am stare. Doamna de la DPC care ne-a preluat dosarul a zis ca ne suna azi sa stabilim cand vine in vizita. De cand m-am trezit stau cu ochii pe telefon si nimic pana acum. Sper ca nu ne-a uitat. Vreau sa mai fac un pas, sa mai bifez ceva de pe lista. Offffffffff! Nu mai am rabdare de loc.
Va pup! Tineti-mi pumnii, va rog.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Draga mea Pepsica, intii bine ai venit printre noi.
Noi chiar in provincie am gasit-o pe micuta noastra si ca sa nu se taraganeze dosarul mai mult decit trebuie ne-am facut, temporar, buletinele pe o adresa din localitatea respectiva si astfel dosarul s-a finalizat la judecatoria de acolo. Acum depinde de posibilitatile fiecaruia, noi aveam o casa de vacanta acolo si ne-am putut schimba buletinele imediat, in situatia in care nu se poate se stramuta dosarul la adresa viitorilor parinti. Noi nu aveam dosarul cind am intilnit minunea vietii noastre, dar situatia a fost putin alta fiind abandonata si nedeclarata, asa ca am vazut-o prima data miercuri, joi eram deja indragostita de ea, deja nu mai vroiam sa plec acasa fara ea, iar luni am adus-o acasa in baza unui act de tutela.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Oana si Liliana felicitari. Cred ca afost o slujba inaltzatoare!
Va citesc si imi transmiteti si mie emotia pe care o traiti.
Ce fericire pe voi.
Oare cum sa-mi conving sotu' sa nu mai asteptam? I l-am aratat pe Eric si i s-au umplut ochii de lacrimi. Deci...am o sansa...

Am o intrebare: La adoptie se dau niste date sumare legate de parintii naturali?

Va pup tareeeeee.

Zambeste ...maine poate fi mai rau!
anca...poate intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Aissa draga, te-a sunat tipa cu dosarul? cand vine in vizita? da-ne detalii...
Pe noi ne suna maine sa ne zica ora si joi ne intalnim!! Abia astept!! Sunt tare nerabdatoare!!

Claudia mamica in curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Buna fetelor.Sunt un pic suparata Asa cum v-am spus, vineri cand a sunat-o Tony pe doamna de la DPC sa ii spuna ca avem si actele care ne lipseau, dumneaei a zis ca ne suna luni (adica ieri) sa stabilim cand vine in ancheta, "dar nu mai tarziu de saptamana viitoare". Am stat ieri ca pe ghimpi si nimic, nu a sunat. Dupa certuri cu Tony, care spune ca nu am rabdare deloc (si n-am), l-am convins sa o sune azi. Doamna s-a aratat surprinsa ca am sunat-o ca martea viitoare vine (noi de unde era sa stim?). Chestia e ca Tony are un serviciu la care nu stie azi cum lucreaza maine, cu atat mai mult peste o saptamana. Prin urmare i-a spus doamnei respective ca trebuie sa afle programul, la care ea a zis "atunci miercuri". Chestia e ca Tony o va suna cand va sti el sigur ce program are si daca tipa o sa aiba deja programata vizita in alta parte nu stiu ce o sa facem. Nu stiu ce sa fac, macar sa o vad o data stabilita intalnirea asta. Cam am impresia ca saptamana asta s-a pierdut aiurea.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Anca - depinde de situatia copilului, daca se cunosc parintii sau cel putin mama vei putea stii cite ceva. Daca este copil abandonat nu ai de unde sa afli, poate doar vorbe aruncate pe 'ici pe 'colo de asistente(cam asa a fost la noi).

Aissa - de ce e obligatoriu sa fie si sotul? Sotul meu era plecat in strainatate cind a venit doamna respectiva si nu a fost nici o problema(unde mai pui ca aveam deja fetita acasa).

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu stiu ce sa-ti raspund Adivio. Cred ca la tine a fost alta situatie. Noua nu ne-a spus nimeni ca putem lua copil acasa fara a avea atestatul, in orice caz nu il pot obtine pana nu vine doamna in ancheta acasa, mai am si testul psihologic. Iar despre sot, daca nu era necesar sa fim amandoi cred ca ar fi spis, cu atat mai mult cu cat pe Tony l-a cunoscut deja, eu sunt cea pe care nu a vazut-o. Oricum, o sa reusim sa stabilim aceasta intalnire sapt.viitoare. Vedem noi ce-o mai fi. Stam de atata timp singurei, nu o sa ni se intample nimic inca o luna-doua.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Aissa, hai ca esti fata curajoasa, ce-a fost mult a trecut, hartiile astea se fac si ele si-n curand o sa vina si bb. La ancheta, daca chiar nu e si sotul tau acasa, te-mprietenesti si tu cu asistenta, ideea e ca vina sa vada ce conditii aveti, testul psihologic o sa fie dupa aia si-o sa margeti amandoi.
Eu m-am dus singura la comisie, cand cu David, sotul meu avea o intalnire la care nu putea lipsi sub nici o forma si-am zis ca e plecat din tara, a functionat.
Anca, multumim, slujba de botez oricum mi se pare emotionanta dar de data asta data fiind situatia mi s-a parut si mai si. Arata-i sotului tau toate pozele cu copilasii nostri, o sa vada ca sunt cat se poate de normali si f,f,f,f,f frumosi. S-ar putea sa-i invingi temerile. Stiu ca tu tot esti la aspirante dar poate dupa, Doamne Doamne o sa faca o minune si-o sa aveti si un copil natural desi din experienta iti spun si fetele pot confirma, in momentul in care il ai in brate si acasa sigur nu te vei gandi altfel la el decat ca la copilul tau. Sa-ncepem sa-ti tinem pumnii si tie?
In principiu nu afli prea multe la inceput si de regula nimic despre tata pt. ca el e doar o liniuta in certificat(in majoritatea cazurilor).Avand insa numele mamei si CNP-ul, daca te agiti putin poti afla tot ce te intereseaza. La ce-ti foloseste? Cand l-am vazut prima data pe David, ea era inca in spital si puteam s-o vad, n-am vrut, nu ma intereseaza. Poate ca intr-o zi o sa fie nevoie sa fac asta, pana atunci insa, mai e mult.
pupici tuturor,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput