M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bravo, Claudia si Aissa, primul pas e facut, nu v-a mai ramas prea mult timp de framantari, va tinem pumnii sa vi se-ntample cat mai repede. Totul o sa fie bine.
tuturor,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Aissa cu intarziere iti raspund ... noi am mers la doctorul de familie si am luat in prealabil de acasa (ca stiam de la fetele de aici) ca-mi trebuiesc analize de sange (hiv, hapatita, sifilis) care noi oricum le aveam facute din mai (pentru ca ne pregateam de FIV)...doctorita ne-a cerut analize de HIV si sifilis...si i le-am oferit...ne-a completat adeverinta medicala pentru dosar si gata!!
La noi in Galati nu se cere un certificat medical pentru cele 2 adeverinte (medic familie si psihiatru), ci pur si simplu numai adeverintele astea!! Deci nu ne-a mai trebuit nici timbrul de care auzisem eu aici!
In ce priveste urmarea dupa depunerea dosarului...ar fi vizita acasa a consilierului, apoi programarea la testul psihologic...si abia apoi depunerea dosarului in comisie pentru obtinerea atestatului...nu stiu exact cat sta dosarul in comisie....poate ne ajuta fetele... tipa imi spusese ca dureaza cam 3 saptamani....mie mi se pare cam mult...ca o saptamana a durat pana am facut noi dosarul...saptamana viitoare vine ea la noi, apoi testul psihologic cu medicul care e in concediu ...si deja sunt 2-3 saptamana + inca 3 in comisie...eu mor de asteptare!
Grea e nerabdarea asta...oricum clar ca sarbatorile le vom face in 3!
Voi chiar ziceti sa nu-i dam nimic consilierului care vine in vizita?!! Sigur...eu ma gandeam la un plic cu ceva acolo?!
Cele care ati trecut prin asta ajutati-ne cu info din astea va rugam...

Pupici
Claudia viitoare mamica nerabdatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Claudia,

Noi cu greu am convins-o pe asistenta sociala sa accepte un martisor minuscul din argint si-un buchet de flori. Atat. La vizitele la domiciliu am asteptat-o cu cafea/ceai si cateva prajiturele. La Ploiesti, unde era Dinu, le-am dus un ghiveci cu o floare, pentru ca am observat ca aveau mult-multe flori si ca le ingrijeau ele. Atat. Si astea dupa ce era totul gata, in semn de recunostinta. Nu mi-au lasat nici o clipa impresia ca ar astepta ceva si toate procedurile au durat foarte putin. Cred ca va veti da singuri seama daca e nevoie de "ceva".

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Primul pas! am intentionat astazi sa trec pe la DPC sector 5 sa vad ce-mi spun functionarii de acolo. In prealabil am dat un telefon (asa am aflat ca nu au vinerea program cu publicul), doamna de la telefon era tare dragutza si serviabila, mi-a spus care sunt actele si care dintre ele trebuiesc legalizate. O problema (impropriu spus, dar totusi ma streseaza)ar fi la noi faptul ca apartamentul in care locuim este pe numele socrilor (de locuit, locuim singuri in el) si ne trebuie declaratie notariala de la ei. In principiu n-ar trebui sa-mi fac probleme, dar ma ingrozeste lista de "de ce-uri" si alte intrebari asemenea. Niste discutii interminabile, fara cap si fara coada. sper ca pana la urma sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Mimsi,

Noi locuim intr-un apartament inchiriat si am avut nevoie de aceeasi declaratie notariala. Proprietarii trebuie sa declare ca sunt informati despre intentia voastra de a demara procedurile de adoptie si ca nu vor intrerupe contractul (sau in cazul vostru intelegerea verbala, sau cum i-o zice, stie notarul) pe durata intregului proces. Mult succes!

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da Mimsi, intr-adevar la DPC sector 5 au program numai lunea, martea si miercurea de la 9 la 13 cred. Si noua ni s-au parut serviabile si dragute. In ce priveste apartamentul, nu cred ca socrii vor avea ceva impotriva. Tu ai putea sta si cu chirie si nu ar fi nici o problema, in cazul acela ar fi trebuit sa dai copie dupa contractul de inchiriere. Apartamentul nostru, de exemplu, este cumparat pe numele nostru dar cu credit de la banca si este ipotecat. Sper sa nu fie un inconvenient, desi nu ne-a spus nimic despre asta cand am predat dosarul. cu Dumnezeu innainte, cred ca vom avea succes.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Hai ca pun datele de contact de la DPC Sector 5, poate mai are cineva nevoie de ele!
Telefon 315.94.11
Program cu publicul L - Mi 9-11
joi 13-15

nu stiu daca mi-e teama ca socrii vor avea ceva impotriva, insa mi se pare o responsabilitate extrem de personala si importanta pe care trebuie sa ne-o asumam singuri, fara alte influente, iar parintii sa fie doar informati de hotararea noastra. Oana mm intelege ce vreau sa zic. Consider ca nu trebuie sa cer voie pt. asta, nu trebuie sa dau explicatii, etc. O sa fie bine, sunt sigura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Pentru ca urmaresc de mult acest subiect am sa scriu aici despre bucuria pe care am trait-o ieri. De ieri Maria ne poarta numele de familie. Am mers sa depunem actele pentru noul certificat si dupa 20 de minute am plecat de acolo cu certificatul. Nici spre seara nu-mi venea sa cred ca am terminat. Totul dupa 1 an si 7 luni.
Va doresc la toti cei de aici sa aveti puterea sa ajungeti la capat cat mai curand, sa va strangeti puii in brate, PENTRU CA MERITA. Cu nimic nu poti compara bucuria pe care ti-o ofera un "Mami si tati".
Va doresc numai bine si suntem alaturi de voi in continuare,


& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Daria

si felicitari de reusita.Ce s-a intamplat de a durat asa de mult la voi.Si noi facem indata 2 ani de cand asteptam certificatul final -dar asta pentru ca noi l-am obtinut pe primul relativ repede ( cel in care l-am trecut pe numele nostru) in schimb ne-au pus in tema despre procedura de preschimbare de prenume dupa ce l-am botezat religios altfel decat i s-a spus initial.Sigur vom trece si de asta si bucuria va fi mai mare atunci.Pana atunci sa fiti bucurosi impreuna si Maria sa va bucure sufletele in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mimsi, cand am spus ca nu cred ca socrii nu vor fi de acord ma refeream la a-ti da declaratia, nu la adoptie. Normal ca asta e doar hotararea voastra si nimeni altcineva nu are de ce sa se bage.
Am sunat-o pe doamna care ne-a preluat dosarul si i-am spus ca avem si cazierele si certificatele medicale si a zis ca o sa ne sune luni. Sper sa vina cat mai repede!
De ce dureaza atat de mult actele dupa ce ai copilul acasa. Ca sa il iei trece o luna-doua si ca sa ii faci acte 1 an- doi? Bine, dar cred ca sunt doar formalitati, nu se mai poate sa iti ia copilul innapoi, nu?

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput