probleme bebe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Si eu o saftuiesc sa mearga si la alt medic. Stiu un caz in care mama a fost sfatuita sa faca avort, tot pentru ca era nu stiu ce in legatura cu BB, iar al 2-lea medic i-a spus ca nu are nimic. A riscat si a nascut o fetita superba, care la 2 ani e super isteata si tot ce vrei. Eu as merge si la 5 medici daca e nevoie. Daca toti cad de acord ca trebuie sa intrerupa, s-o faca.
Pe mine m-a emotionat mult si nu ne doresc decat sa avem copii sanatosi!

Va pup!

Anuc si BBL mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

tocmai am vorbit cu alta prietena cu care ea tine legatura , eu oricum nu am curaj sa o sun pt ca ma apuca plansul si nu stiu daca e bine pt ea, am aflat ca s-au hotarat in ultimul moment sa-i faca amniocenteza , nu stiu si nu inteleg de ce nu au facut-o pana acum, si dupa ce primesc rezultatul se vor decide daca intrerup sarcina sau nu, fetita e normala are toate organele dezvoltate, doar ca e micuta pt varsta ei.
Stie cineva in cat timp se dau rezultatele la aminoceteza?
am uitat sa va spun ca ea a avut acum 2 ani o operatie la ovarul drept parca a avut un chist si au operat-o in ultimul moment , la inceput au crezut ca e apendicita, oare de la asta sa se fi intamplat nenorocirea asta?

ADy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Ady, imi pare rau sa aud ca prietena ta are probleme. Sper sa se rezolve si sa se fi panicat degeaba.

Amniocenteza se face in sapt 16-20 si detecteaza anomalii de ordin genetic. Nu are nici o legatura cu operatia pe care a facut-o ea acum 2 ani. Pur si simplu unul din ei e purtator de o gena care poate cauza problema respectiva sau natura a combinat genele lor asa incit sa apara problema. Din cite stiu eu dureaza 3 sapt pina vin rezultatele.

Cred ca e greu pt tine sa vorbesti cu ea dar gindeste-te ca are nevoie de prietenii ei alaturi in clipele astea grele. Incearca macar sa ii explici ca nu e ea vinovata pt ce se intimpla. Cel mai des mama are un sentiment permanent de vina si asta nu ajuta. E foarte posibil ca bebe sa fie ok, numai un pic cam mititel, si atunci ar fi bine daca ea ar fi mai linistita. Ajut-o sa fie optimista, daca poti.

Ma rog pentru ea,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Si eu ma rog pt ea si pt bb!
Si eu sunt de parere ca trebuie sa mai consulte si alti medici, bine ca s-a hotarât cu amniocenteza.
Nu trebuie sa se streseze- îi face rau lu'bb. Daca este o alarma falsa (Doamne, ajuta!) ce va face bb dc ea acum se streseaza?!

Numai bine si pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

astazi a primit rezultatul de la amniocenteza si e totul ok , nu trebuie sa intrerupa sarcina , o sa urmeze un tratament , dar ce mai conteaza bebelina este sanatoasa.... sunt asa fericita....
pupici
Adriana + bb din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Adriana, ma bucur enorm pentru prietena ta, am umarit subiectul cu sufletul la gura.
Am si eu cateva intrebari: dr. Pop Adrian de la eco i-a spus ca trebuie sa intrerupa sarcina, sau ginecologul care ii urmareste sarcina. Si dupa amniocenteza, a mai spus ceva dr. Pop ?

Intreb pentru ca eu imi fac ecografiile la el si mereu vede cate ceva in neregula (in timp unele nu s-au confirmat, dar m-a stresat mult), deja am ajuns sa nu imi mai doresc altceva decat sa nasc odata, sa vad ca bebele meu este bine. Daca mai ai amanunte de la pietena ta, acum, dupa trecerea furtunii, sa le scrii, te rog...


Lali si licuriciul ei 21+
Dr. Anca, Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

in seara asta o sa vorbesc mai multe cu ea si o sa aflu detalii si o sa va spun tot ...

ADy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

acum am reusit sa vorbesc cu ea dar nu prea multe pt ca era la masa...., era foarte fericita ca puiul ei va trai, mi-a zis ca acum si-a mai revenit putin dar isi va reveni cand o va tine pe bebelina in brate, si o cred...
deci ea a fost la dr pop sa-si faca eco 3d si el i-a spus ca trebuie sa faca intrerupere de sarcina pt ca este prea mic bebe si o sa moara , dr puia nu a fost de acord cu asa ceva pt ca fetita era sanatoasa chiar daca era mai mica , asa ca au facut amniocenteza si azi au primit rezultatul si a iesit bine, ea acum tocmai a incheiat luna a 6 a dar fetita arata de luna a 5 a deci cu o luna mai mica dar eu ama uzit ca s-au mai nascut bebelusi mai mici si au trait si au fost sanatosi.
Cand o s aflu mai multe o sa va mai scriu

pupici si sanatate multa la burtici

adriana + bebe din burtica ( DPN 29 aprilie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelursu@k.ro spune:

Adriana, ma bucur mult pentru prietena ta.
Offff, doctorii astia!
Sa dea Dumnezeu sa se bucure de copilasul ei sanatos.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Doamne fereste! Cum sa fi facut intrerupere de sarcina? Bine ca a cerut inca o parere.
In legatura cu amnio, nu stiam ca se poate face si atat de tarziu.
Oricum, sper sa se fi linistit acum.



Crinuta si bb din burtica 22 saptamani

Dr. Nayel, CFR2

Mergi la inceput