Sunteti studente la Spiru Haret?

Sunteti studente la Spiru Haret? | Autor: Anca Wish

Link direct la acest mesaj

Eu m-am inscris anul asta la Spiru din Bucuresti la Relatii Internationale- invatamant la distanta.
Mai este cineva student acolo?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Buna,Anca!
Eu acum am terminat anul 4 ,la zi la Facultatea de Drept a universitatii Spiru Haret. Trebuia sa dau licenta in iulie acum,dar pe motiv ca nu am luat 3 examene,nu am reusit,plus ca timpul era destul de scurt pentru a invata foarte bine toate temele pentru examenul de licenta scris. Asa ca o sa-mi dau examenele in sesiunea din toamna si licenta o dau in februarie 2005.
Daca ai intrebari legate de Spiru Haret,eu te ajut. Detalii despre facultatea ta nu stiu,dar te ajut cu informatii generale despre profesori,conditii, metode de examinare,etc.
Multa bafta si sper ca iti voi fi de ajutor.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Saru'mana, Claudia. Imi pare rau ca nu ai reusit sa-ti dai licentza. Sa fie cu noroc data viitoare.
Inteleg, pentru ca ai facut 4 ani ca ai fost la zi. FF-ul are 5 ani si ID s-a infiintat mai tarziu.
Facultatea de Drept am vazut ca e in aceeasi cladire cu Relatii Internationale, unde sunt eu.
Claudia, am intzeles ca, cursurile se iau de pe site. Nu stiu cum. Iti dau ei vreun cod? Parola..ceva?
Despre profesori nu stiu ce se sa te intreb pentru ca nu ii cunosc. Nici nu stiu la ce da examen, in primul an. Mie mi-e frica de matematica, de mor. In afara de tabla inmultirii, nu mai stiu nimicNici aia cu 9 nu mai imi iese
Spune-mi cam cand sunt sesiunile? Poti sa intri cu restante in anul urmator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Pai sa iti raspund pe rand:
- Facultatea de Drept este la sediul din Aparatorii Patriei ( parca si REI tot acolo)
- Intr-adevar,cursurile se iau de pe site-ul universitatii Spiru Haret. Dupa ce incepe anul universitar, intri pe site-ul lor, si vei gasi acolo tot felul de informatii.Daca o sa dai click pe "Biblioteca virtuala", ti se va deschide pagina cu toate facultatile insirate acolo,iar in dreapta ta este un formular pt obtinere parola.Il completezi,il trimiti pe emailul lor si ei iti vor da prin email o parola pe care o vei folosi pt a avea acces la Avizierul si la Biblioteca Virtuala.
- in legatura cu programarea sesiunii de examene,daca e la fel ca la zi,si daca nu ma insel este la fel, sesiunile sunt in ianuarie-februarie (sesiune de iarna,cand se dau examenele la materiile de semestru sau examene partiale) si in iunie-iulie (sesiunea de vara cand se dau examenele la materiile de an sau examenele din semestrul 1, nepromovate).
- ca sa promovezi anul universitar trebuie sa treci jumatate plus unul din totalul examenelor din acel an. Poti trece linistita cu examene de la un an la altul. Din pacate,eu am un examen din anul 2 pe care nu am reusit sa-l iau inca .
- taxa trebuie platita la timp ca altfel iti adauga penalizari pe fiecare zi.Dar asta cred ca sti deja din contractul semnat cand te-ai inscris.
te pup si astept intrebari daca mai ai.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Claudia, azi (abia azi) am intrat pe siteul Ministerului Invatamantului si am cam intrat in panica. Relatii internationale nu are autorizatie provizorie de functionare decat la forma de invatamant la zi.
Am cam intrat in panica. Daca o fac si nu mi-e recunoscuta diploma?

www.edu.ro

Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

In legatura cu acreditarea facultatii tale chiar nu stiu sa-ti raspund. Am incercat sa intru pe edu.ro, dar computerul meu cred ca are un virus si se blocheaza cand incerc sa deschid fisiere tip pdf cu Acrobat reader-ul. O sa ma uit mai tarziu de acasa. Te-ai uitat si la lista facultatilor acreditate si la lista facultatilor in curs de acreditare?
Incearca sa intrebi la secretariatul facultatii. Da un telefon si intreaba daca Fac. de Relatii Internationale -la distanta este acreditata. Cu siguranta ti se va spune.
Bafta!!

Claudia 23 sapt
DPN 5 dec- Dr. Conteanu, Maternitatea Bucur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu sunt la Spiru Haret, trec anul 3 - sper - pentru ca mai am de dat examene si acum in toamna, la Management financiar contabil- Contabilitate si informatica de gestiune. Sediul nostru e la Politehnica.
Sper sa trec cu bine si de anul asta, mi-e tare greu ca nu am fost deloc pe la cursuri, am nascut in ianuarie, nu am dat nici un examen in iarna,mi-au ramas toate pentru sesiunea din vara , am avut si 3 intr-o zi, foarte greu sa invat cu copill mic, ma rog...asta este...sper sa trec totusi cu bine!!

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

si eu anul acesta la Spiru Relatii Internationale si Studii Europene-Invatamant la Distanta


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Mariagi, suntem colege. Sper sa tinem legatura.
Ai vazut? Facultatea noastra nu e acreditata. Eu am intrat un pic in panica ieri si am sunat acolo. M-au cam balmajit.

Tu stii ceva de asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Fetelor, ce ziceti sa-mi dati un sfat?

Eu am 33 de ani, doi copii, am terminat Politehnica in 94, licenta, tot ok.
Ideea este : merita sa mai fac altceva? (ca ingineria nu renteaza azi)
Ce deschidere iti da spre exemplu REI sau Studii Europene? Este reala aceasta deschidere sau doar o alta hartie? (posed diploma de limba engleza, de calculator, si altele) Un master ar fi mai scurt ca perioada de timp, dar cat de eficient?

Multumesc anticipat,
Rodica

Mergi la inceput