Cum trebuie luate anticonceptionalele?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Io cred ca daca-i dai sa manance o iahnie de fasole facuta de tine atunci poate sa nu mai foloseasca prezervativ, tu potzi sa renuntzi la contraceptive, nu ramai gravida fii pe pace!
Iti promit!
Daca nu stii retzeta da-mi PM iti spun eu cum se pregateste iahnia!

Alina.

quote:
Originally posted by ana_maria222

in concediu plecam marti si anticonceptionalele le iau de luni..ma gandesc ca intr-o saptamana isi fac efectul...va rog mult de tot, am nevoie de un sfat...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Ana maria vezi ca mai trebuie sa fie si alte metode contraceptive inafara de pilule de luat oral si prezervativ; stiu ca erau niste ovule de se puneau cu vreo jumatate de ora inainte de contactul sexual.
Nu te apuca sa iei pilule din astea in mjlocul ciclului menstrual, nici nu e sigur ca au vreun efect ba din contra sa nu-ti faca mai rau. Mergi la farmacie si spune-i farmacistei sa te indrume.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

LOL asta dupa toate postarile la topicul asta a fost tare!
Io cred ca ovulele o incomodeaza la pasarica plus ca daca face greseala si nu le pune unde trebuie?
Daca jumate de ora nu e 30 de minute ci 90?
LOL.
Merg la culcare ca am ras destul pe ziua de azi!

.




quote:
Originally posted by Oana_B

Ana maria vezi ca mai trebuie sa fie si alte metode contraceptive inafara de pilule de luat oral si prezervativ; stiu ca erau niste ovule de se puneau cu vreo jumatate de ora inainte de contactul sexual.
Nu te apuca sa iei pilule din astea in mjlocul ciclului menstrual, nici nu e sigur ca au vreun efect ba din contra sa nu-ti faca mai rau. Mergi la farmacie si spune-i farmacistei sa te indrume.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

'Ai mah slajke ca io am vorbit serios, pe bune:)) Ce-ai cu mesaju' meu?
Poate ca fata intr-adevar habar n-are, daca ne gandim la fiecare mesaj ca poa'sa fie troll dam in paranoia. Hai sa dam putin credit, sa nu atacam pana nu ne ataca nimeni..mai pacifist de-atat nu se poate:)))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Draga Ana,

M-am lamurit cu tine, aveam niste indoieli..Daca ai luat prima pilula pe 2 august si zici ca trebuie sa-ti vina ciclul pe 18-20 asta inseamna ca nu ai fost DELOC protejata la momentul ovulatiei care poate deja s-a produs sau este pe cale.Nu are rost sa speri ca isi vor face intr-o saptamana efectul, crede-ma.Anticonceptionalele nu fac parte din categoria vaccinurilor antigripale, functioneaza pe cu totul alte principii si tine de o cultura minima ca cineva sa stie asta sau macar sa se informeze.
In continuare, Domnul cu mila.Daca ati avut contact sexual ai toate sansele sa fi ramas deja.Sfatul meu este sa nu te mai ingrijorezi pentru perioada concediului. Daca totusi iti va veni menstruatia iar problema prietenului tau este intr-adevar atat de fara leac, fa bine si ia prima pastila in prima zi a ciclului, ca sa fii protejata pentru ciclul urmator.De ce zici ca vrei sa le intrerupi dupa concediul de vis?

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Spuneti-mi si mie, in afara de Ana, ce persoana care stie deja sa citeasca si are nevoie de contraceptie, ia anticonceptionale dupa ureche si nu la sfatul medicului si dupa lectura prospectului?
Hello, e Romania anului 2004 si in toata tara exista centre de planificare familiala unde consultatiile si contraceptivele sunt GRATUITE sau au reduceri consistente la pret!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Fetelor, pastila de a doua zi de cate ori poti sa o iei? Si la ce interval? Se poate 3-4 zile la rand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:


Mah fato, tu iti batzi joc aici de oameni?
Pe ce clasa esti? A 3-a? Daca nu, atunci du-te dragutza la un nenea doctorul sa-tzi explice, cumpara o revista de adolescentzi, peste tot, pe toate zidurile se gasesc informatzii de-astea, geme presa si televizorul de ele, la dirigentzie nu va vine veci un doctor sa va informeze?

De cand sunt n-am mai vazut atata prostie, asta daca nu cumva (mai mult ca sigur) nu iti batzi joc de fetele bine intentzionate de pe forum.


quote:
Originally posted by ana_maria222

Fetelor, pastila de a doua zi de cate ori poti sa o iei? Si la ce interval? Se poate 3-4 zile la rand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Scumpa mea Ana_Maria222, la tine a doua zi a trecut de mult!! Roaga-te sa iti vina menstruatia cand trebuie si dupa aia ia ca lumea anticonceptionalele. Si du-te odata la cabinetul ala, studenta cum zici ca esti (sau chiar eleva!!)ai parte de toata contraceptia gratuita si mura-n-gura.

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput