Vitamine - pofta de mancare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Baietelul meu are 3.5 ani si greutatea de 13 kg.
Si noi avem probleme mari cu mancarea dar nici nu vreau sa-l fortez.Ii dau vitamine , propolis, helmiflores.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Si eu ma stresez ingrozitor ca Alex nu vrea sa manince.La 1 an si 3 luni cit are acum, cintareste aprox. 9.400 kg. Poate n-ar fi asa o problema, dar in afara laptelui cu cereale sau simplu, nu maninca aproape nimic. E de ajuns sa vada sucul de fructe si incepe scandalul. Mai mic, il mai pacaleam in somn cu putin suc, dar acum nu mai reusesc. Soingurul fruct ce-l maninca este banana, dar amestecata cu lapte in blender. Zilnic ne chinuim sa-l determinam sa manince piure de legume cu carne, dar in afara de citeva lingurite nu reusim mai mult. Simt ca imi crapa capul de nervi la fiecare masa de prinz.
pentru ca nu accepta legume si fructe, am incercat cu vitamine, - Vidaylin, Pikovit, Vitamina B complex, siropuri naturiste, dar nici pe acelea nu pot sa i le dau pentru ca refuza orice e lichid si are gust de fructe. Iar daca il fortez, le vomita. Doar Vidaylin a mai luat, e singurul ce nu are gust de fructe, dar n-am observat vreo schimbare.
Daca totusi ar minca cit de putine fructe si legume nu cred ca e asa mare problema. Conteaza mai mult ce maninca decit cit de mult maninca.
Sper sa reusesti cu mincarica!
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Era un sub.cu greva foamei...ar trebui sa va inspirati de acolo!

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Si eu stiam ca Peritolul are ca efect cresterea poftei de mancare, dar nu se da pentru asta.
Am auzit, nu am incercat, ca MultiSanostol creste pofta de mancare.

franqois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Peritolul nu se foloseste pentru pofta de mancare. Dar dac l-a recomandat medicul poate ca stie el ce stie.
Eu ia-m dat vitamine lui Adi la recomandarea medicului, dar nu am avut nici un rezultat. Dimpotriva manca si mai putin pentru ca isi lua necesarul din ele.
Pikovitul il accepta mai usor copii ca este mai bun la gust.
Merge si Vidayline... dar este tare rau la gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Trei produse mari si late i-am dat eu: Carotenoid Complex, Formula IV si Ca-Mag cu vitamina D3 acum un an de zile. Cura de trei luni de vitamine naturale. Am fost foarte multumita. Am inceput deja si anul acesta ca sa-l pregatesc si de gradinita. Mie mi le-a recomandat medicul pediatru. Pikovitul sau alte produse nu mi-au folosit, in plus sunt chimice. Alimentatia e oricum proasta si lipsita in nutrienti, eu zic ca niste suplimenti naturali sunt bineveniti. Am uitat sa spun ca nu sunt produse romanesti, din pacate. Acest lucru le face sa fie mai scumpe. Sunt aduse din Franta si Marea Britanie.
Va pupic, Samy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

Multa bataie de cap cu copii,si eu sit "disperata" cu mincatul am incercat o mie de variante,insa cea naturista a dat rezultate.Orice produs pe baza de propolis este binevenit pt. pofta de mincare.La copii peste 3ani si pedepsele sint benefice.Bafta tuturor nu va dati cu capul,va trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

ne spuneti si noua cum se administreaza tinctura de propolis/

se poate da unui copil de un an? daca da, ce cantitate?

va multumim si va pupam

Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput