BLACK LIST BONE BUCURESTI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Draga RAMONA, e salutara initiativa ta. Te rog, continua lista, cred ca ne va fi de folos tuturor. Cine nu vrea sa tina cont de ea, sa o ignore pur si simplu!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Buna Ramona,
m-am oripilat vazand ca cele mai negre banuieli legate de bona mea s-au adeverit si anume ca e alcoolica.
Eu zic ca ar trebui continuata lista.
In plus mai am niste curiozitati legate de bone, dupa cum vezi ma intereseaza din ce in ce mai tare subiectul, ai spus ca din 500 persoane, 200 au fost declarate inapte din start. Restul au mai trecut ceva teste? Cate au ramas la final? Din cele care au ramas s-au dovedit multe a fi OK?
Poate ar trebui sa discutam pe privat despre toate astea, insa ma gandesc ca sunt multe mamici interesate de subiect.
Cu respect,
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonadima spune:

NORMALITATEA ESTE GREU DE GASIT!!!!TRAIM INTR-O SOCIETATE BOLNAVA!!!CA SA AI O BONA BUNA ITI TREBUIE FLER, SA STII UNDE SA O CAUTI, CUM SI CIND. SI TREBUIE SA STII CE VREI. Parerea mea. Lista va continua. Cine e inscrisa aici e "neagra rau de tot..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandine spune:

Asa ca peste tot, sunt convinsa ca sunt si bone foarte bune , cat si bone foarte rele. Daca veti avea curiozitatea sa va plimbati in parcul Herastrau, in zona Roata Mare, veti vedea probabil foarte multe perechi bone-copii. Multe dintre ele sunt mai mult decat OK, dar exista un grup de bone ,4-5, pe care daca le veti observa , veti ramane oripilate de modul cum vorbesc despre angajatorii lor. De asemenea, modul in care se adreseaza copiilor lasa mult de dorit. Sunt mama unei fetite de 1 an si 9 luni, am avut o bona de cand fetita avea 2 luni, pe care am concediat-o tocmai din cauza modului agresiv in care vorbea cu fetita mea. Din pacate, nu am fost suficient de vigilenta si am aflat toate acestea de abia acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonadima spune:

Zilele trecute am vazut doua "bone" trecute de 60 de ani in parcul IOR, zona Potcoava, daca stiti. Era fiecare cu cite un pusti. Ele citeau presa, copii iesisera din parc, iar la un moment dat, mai tirziu putin, una dintre ele a aplicat si o corectie baiatului de vreo 4-5 anisori pe care teoretic il avea sub supraveghere fiindca il suparase pe un pui mai mic, il batea cu palmele peste tot....ceilalti copii vedeau, printre care si al meu....Plingea inima in mine. Ma gindeam ce ar fi facut mama baiatului batut daca ar fi vazut faza...aceste "bone" aratau jalnic, nu le-as fi platit nici sa imi duca gunoiul....insa acest gen de bone au o calitate: sunt foarte ieftine: pe un milion, doua, le captezi.... Oare stii pe cine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandine spune:

Pe bona mea eu o plateam cu 5.000.000 lei/luna, lucrand le la 8.30-16.30 de luni pana vineri, plus alte avantaje ce nu pot fi masurate pe care le-am facut familiei ei. Si cu toate acestea se purta urat cu fetita mea si o neglija. nu conteaza cu cat le platesti, poti sa le dai oricat, daca ele au un caracter rau , nu le poti schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by ramonadima

Zilele trecute am vazut doua "bone" trecute de 60 de ani in parcul IOR, zona Potcoava, daca stiti. Era fiecare cu cite un pusti. Ele citeau presa, copii iesisera din parc, iar la un moment dat, mai tirziu putin, una dintre ele a aplicat si o corectie baiatului de vreo 4-5 anisori pe care teoretic il avea sub supraveghere fiindca il suparase pe un pui mai mic, il batea cu palmele peste tot....ceilalti copii vedeau, printre care si al meu....Plingea inima in mine. Ma gindeam ce ar fi facut mama baiatului batut daca ar fi vazut faza...aceste "bone" aratau jalnic, nu le-as fi platit nici sa imi duca gunoiul....insa acest gen de bone au o calitate: sunt foarte ieftine: pe un milion, doua, le captezi.... Oare stii pe cine?



ma gindesc ca un copil de 4-5 ani e capabil sa le spuna parintilor lui despre felul cum se comporta "bona" cu el
oare parintilor lui chiar nu le pasa ?!
sau i sa indus in cap ideea ca merita tratamentul, aplicat probabil zilnic si intrat, deci, in cotidian ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kjmami spune:

ideea cu lista este exelenta!!
am avut si eu o bona, 2 zile..recomandata de fostul meu sot..deci am avut incredere asa cum a avut si el
am lasat-o singura acasa cu copilul meu dar avand pc in sufragerie si camera web, am lasat camera indreptata spre centrul sufrageriei, am apasat pe rec, am inchis monitorul si am plecat...
am lasat-o singura 5 ore...iar cand am ajuns acasa...'bona' m-a rugat sa ii dau niste bani pe care i-am dat..desi era prima zi de lucru la mine..dupa ce a plecat, am dat drumul la inregistrarehai sa va spun ce a facut ea 5 ore:
dani statea in premergator, se juca..o tragea de mana sa il scoata de acolo timp in care ea, a pus mana pe telefonul fix si a sunat-o pe mama iubitei fostului meu sot si a inceput sa ii dea raportul despre ce fac eu, cum arata casa mea, daca a gasit-o curata, ce am vrb noi...tot!!!!! + o gramada de rahaturi care nu erau adevarate
dupa asta, i-a dat lui dani sa manance si l-a dus in camera sa se culce, l-a pus in pat, si a plecat...dani a plans vreo 2 min dupa care s-a culcat,
2 ore cat a dormit dani, ea a cotrobait tot ce se putea cotrobaii in casa..nu vedeam bine dar auzeam cum se tranteau usile la biblioteca, a gasit o cutie cu poze..s-a uitat la ele...dupa care a continuat cotrobaitul...la un moment dat s-a asezat in fotoliu, cu o agenda de-a mea in care scriam eu tot felul de chestii..pe care nu vroiam sa le uit...mai scriam si ganduri..in momente de depresie....
dupa toate astea..cand s-a plictisit si nu mai avea ce sa faca...a mai pus mana pe telefon si a sunat acasa la ea...si vrb despre mine pe un ton.....si intr-un mare fel adica 'aia nu a venit inca, e un copil ma...nu are minte...si asha mai departe!
deci e bine sa stim pe cine lasam in casa cu copii nostri..le incredintam acestor femei cea ce avem noi mai de pret pe lumea asta..copii si casa noastra, si ma gandesc ca avem tot dreptul sa stim tot ce se poate despre ele.
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

kjmami,
Imi pare rau de ce ai patit! Este revoltator! Bine ca ai avut inspiratia si mijloacele sa o urmaresti.....
Ma intreb ce fac cei ca mine care nu avem mijloacele necesare sa "vedem" ce se petrece in lipsa ?!?....

mult noroc la vanatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kjmami spune:

da rodica, ai dreptate..nu toata lumea are o camera web sa urmareasca ce se intampla in casa.eu am luat ideea cu inregistratul dintr-o stire la tv..a fost un caz in statele unite unde parintii isi gaseau copilul trist dupa o zi cu bona aasha ca intr-o zi s-au hotarat sa puna camera video undeva intr-o biblioteca sa vada ce se intampla. copilul era o papusa de fetita de aprox 7 luni
si sa va zic cer au gasit parintii pe caseta :
fetita era asezata in scaun de masa si bona de cate ori mai trecea pe langa ea, ii dadea o palma in cap, sau o lovea peste manute.cand i-a dat sa manance...ii punea castronul fierbinte pe capusor..si se distra copios in timp ce fetita plangea...si multe porcarii de genul asta...nu pot intelege ce inima avea bona aia....daca avea

Mergi la inceput