placenta joasa – pericole?! ;((((

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

inca ceva : fetele, nici voi n-ati facut curat in toata perioada asta?
(cred ca urmeaza zile « fericite » pentru mine!)

CE SA FAAAAAAAAAAAAAAAAC?


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph


Saaaa FACAAAAA SOTZUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

gandacel, cum diagnosticul de placenta previa se pune de-abia dupa sapt. 28, asta inseamna ca mai ai timp (vreo 6 sapt.) ca placenta ta sa se mai ridice. Atat timp cat tu nu ai sangera pana acum (nu ma refer la sangerarea de la 2 luni ca atunci placenta nu-i formata si nu-si intra in atributii, are un rol secundar pana in luna a treia, deci ai sangerat de la altceva, nu de la placenta), inseamna ca placenta ta, desi joasa inca (fatza de a altor fete la varsta ta desarcina), nu prezinta probleme. Prezinta e adevarat amenintari (aceea de a fi incapatanata side a nu se ridica), dar ai toate sansele ca pana i nsapt. 28 sa se ridice suficient de mult cat sa nu-ti creeze probleme.
Daca nu sangerezi, parerea mea e ca e totul destul de bine. Dar trebuie sa fii precauta. Stiu ca e greu cu gandacelu' mic ce trebuie pus pe scaun si spalat la popou in caditza, insa evita pe cat posibil ridicarile de greutate, ele pot favoriza declansarea sangerarilor, largirea colului etc. Invat-o pe gandacica sa se suie singura pe scaun (pune-i carti ajutatoare sub picioare sau un scaunel mai mic ca sa faci trepte pana sus pe scaun - stii exista un fel de scaunele de plastic micute pentru copii, pe-ala poti sa-l folosesti ca sa o treci parleazu-n cada sau ca sa se suie pe scaunul in care mananca), in felu lasta o si inveti sa se descurce singurica.
Daca tot ai de ridicat cate ceva, foloseste miscarea recomandata: flexarea genunchilor, nu arcuirea spatelui. In felu lasta efortu lfizic e distribuit mai mult cartre picioare si mai puti ncatre muschii burtii.
Si mai da-le-n colo si de atatea treburi casnice ca sanatatea lui bebe si a ta e ceva mai importanta decat sa fie tot timpul aranjate toate si puse la punct prin casa. Nu are cine te ajuta (ca sotul e la servici)? Mai lasa-le, ca lucrurile se mai fac si singure...

26+ sapt DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Gandacelu,Try are dreptate:o poti invata pe Ileana sa urce singurica in cada si in carucior(ii scoti bara din fata)iar in scaunelul de masa daca e prea inalt si greu de cocotat,las-o sa manince la masa pe scaunul normal din bucatarie,cel putin fiica-mea(2 ani si 4 luni)nu prea mai agreeaza scaunelul inalt,vrea sa stea ca noi.Iti spun ca functioneaza,si eu o ridic minim in brate pt ca am probleme cu spatele.
Auzi,nu zisei ca ai soacra de ajutor?Spune-i care ii problema si "invit-o"la trebi.
Intrebai de curatenie.Pai eu cind am aflat de placenta joasa+riscuri m-am instalat in virful patului si doar dadeam ordine la sot ce si cum tre'sa faca daca mai apuca in ziua aia ca si el lucreaza dupa 18.30.Eu faceam lucrurile mai simple care nu necesitau ridicat/aplecat.Peste vreo 2 luni cind am avut confirmarea ca placenta s-a ridicat,am inceput sa dau cu aspiratorul .Drept ii ca au venit si parintii mei in perioada aia si aveam 3 ajutoare de nadejde.

Succes si sarcina usoara!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

dragele mele fete cucuiete!

iaca ce-am facut!
-am taiat picioarele la scunel (el fiind din lemn, din fericire!)
-pentru poponeata, am revenit la servetelele umede, iar la baia de seara ne ajuta tati!

multumesc miult de tot, din toata inima, pentru sfaturi si incurajari! adevarul este ca m-am speriat dintr-o data, vorbind in parc cu o mamica care a nascut prematur cu acest tip de placenta, si mi-am dat seama ca nu stiu nimic despre pericole (dovada : sperietura mi s-a accentuat aici vazand ca fac deja tot felul de chestii « interzise » : ridicarea de greutati, curatenie, plimbari indelungate, carucior, tot tacamul)

poate sa vina si mama si soacra, dar pentru nervii mei…

va multumesc din inima!

m-ati salvat!


io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:



Gandacelu', ridicatu' si caratu' in sarcina e cam interzis tuturor femeilor. Prezinta risc ridicat pentru orice fel de sarcina, d-apoi pentru cineva care mai are si-o conditie mai speciala. Stiu ca tu esti mama eroina (si eu fac pe zmeul si cate-data ma apuca harnicia si nu ma opresc pana nu curat toata casa, frec podele, cazi si dulapuri) si poate intr-un fel mai "femeie barbat" de le face ea si pe cele mai grele (ti-am vazut eu spiritul cum iti e...he, he, he), stiu ca vrei sa le faci pe toate ca sa termini mai repede cu ele, insa protejeaza-te un pic macar pana se vede clar daca e sau nu placenta previa. Da-i sansa si plecentutei tale sa se ridice.

Ingenioasa treaba cu taiatul picioarelor la scaun!!

Las' ca trece si nasti ...
Uuups, sa vezi atunci chin: unu' mic-bebelus si unu' mergator si vorbitor, da' ne-ntelegator! Cre'ca o sa ai momente cand o sa te iei si cu mainile de par, categoric.


26+ sapt DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

try

nu-sh ce-i cu mine, dar cum la prima sarcina am fost excesiv de precauta (parca ma vaz si acum cu burta-n sus toata ziua si cu farfuria cu branza si rosii pe ... burta, in, intre, etc) acum am trecut in extrema cealalta, a dat curajul peste mine, ori o fi nebunia precoca, mai stii?

cu mainile de par ma ia d-acuma fiica-mea ca numai asa adoarme, daca imi smulge mie jumate din "bogata"-mi podoaba capilara

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

try

cu mainile de par ma ia d-acuma fiica-mea ca numai asa adoarme, daca imi smulge mie jumate din "bogata"-mi podoaba capilara




Asta se numeste antrenament, soro! Pai numai noi sa ne educam copii, ei pe noi nu? Stie ea mititica ce stie si incearca s-o pregateasca fizic si pshic pe mami pentru ce urmeaza. Sa mai zici ca n-ai copila desteapta si grijulie...

Ce-ti mai face Praslea in burtica? V-ati gandit la nume?

27+ sapt DNP 31 oct.

Mergi la inceput