Examenul de capacitate, loterie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Anemona, cum adica fetita ta este superioara? mai inteligenta, mai educata sau la ce te-ai referit?
In orice caz, la varsta asta (am vazut in profil ca are 12 ani) e foarte dificil sa schimbi tzara! O sa aiba un shok si trebuie s-o pregatesti dinainte. Si sa invetze spaniola, neaparat, altfel se va simti singura si exclusa. Stiu din experienta fiicei mele, chiar daca era mai mica

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

Lorelei, copila mea este mult mai avansata la invat.(de pilda nepotul meu este in italia si nivelul lui este cu un an mai jos decat al fiica-mii, ei fiind in acelasi an scolar, adik cls.VI);este mult mai matura(atat cat se poate la 12 ani); practica si descurcareata//... nu m-am referit la gradul de inteligenta, scuze //... mandra vb spaniola, dar...matematica este grea in ro, asa ca..in sp cum v-a fi?// ...dak incep lacunele?//acu'eu mi-am format o parere din filme si......din acei cativa copii pe care-i stiu,dar...mai stiu ca strainatatea este sugativa de inteligenta ro, deci....sc. ro e buna pana la urma // pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

anemona, noi, femeile (si fetele) ne maturizam mai repede decat baietzii, suntem cu 2 ani in fatza lor
matematica e matematica oriunde, insa sa nu-ti fie frica de scoala, problema cea mare o sa fie adaptarea fetei. stii ce inseamna pentru ea dintr-odata sa nu aiba nici o prietena, sa n-aiba cui sa-i povesteasca peripetziile, sa fie mereu "altfel" decat ceilalti? e un proces indelungat, se spune ca un copil are nevoie de cel putzin 2 ani ca sa se adapteze partzial!!! intr-o tzara straina. 2 ani sunt lungi pentru o adolescenta, foarte lungi. vorbitzi despre asta, daca ai posibilitatae, incearca de pe acum sa gasesti mamici (chiar si pe forumul nostru) cu copii de seama ei, etc. In rest, daca e desteapta in tzara, va fi si in spania, nu se strica nimic. sa fitzi iubite

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

revin scurt: anemona, uite ca ani35 locuieste in spania si are o fetitza de 11 ani. e perfect, nu? vezi ca gasesti o postare de-a ei la "droguri". pupici

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

Lorelei, iti multumesc din suflet pentru incurajare si sfaturi//...chiar o sa incerc sa vb cu cat mai multe pers care locuiesc acolo// ahh,inca ceva....ai idee de ce nu pot deschide si eu un subiect nou??//... poa' stigam :" Ajutorrrr fetele din Spaniaa!!!!"

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

anemona, spune-mi te rog exact mesajul pe care-l primesti cand incerci sa deschizi un subiect nou. Am sa vorbesc si o sa incercam sa rezolvam problema.
Pupici si numai bine!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titisha spune:

Apropo de capacitate….
Mamici de copii care incep clasa a VIII a pe 13 septembrie, ce stiti despre cum vor fi admisi copiii nostrii anul viitor in clasa a IX a????
Stiti ceva mai concret??? Sau doar variante??? In urma unor teste (la toate materiile sau nu??? Care se vor da in timpul anului scolar, sau nu???) si impreuna cu notele obtinute in V – VIII, vor fi repartizati la liceu pe baza clasicelor optiunilor ??? Daca optiunile spre un liceu sunt mai mari decat nr. de locuri, liceul respectiv isi va propune propriul examen??? Sau copii sunt repartizati in continuare (dupa optiuni) la alt liceu??? Eu cam asta stiu, nimic mai mult… Sunt cam multe semne de intrebare… Stie cineva ceva mai clar???
Pupici, Titisha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Taman ieri domnul ministru Atanasiu a facut referiri la acest subiect.
Cauta in presa de azi sau intra pe siteul Ministerului Educatiei www.edu.ro , in zilele urmatoare ca acolo apare tot. Au si un Forum unde se poate varsa NADUHUL (dar cam degeaba).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:


uite ce-am gasit eu in ziare:
In plus, ministrul Athanasiu a precizat ca s-a razgandit in ceea ce priveste eliminarea totala a examenelor de admitere in liceu si a anuntat ca a decis sa pastreze pana in 2009 varianta testelor nationale experimentate anul acesta. Prin urmare, si in urmatorii patru ani, media finala de admitere va fi alcatuita din media generala obtinuta de elevi in cei patru ani de studiu, in proportie de 50%, iar restul de 50 de procente va fi reprezentat de media obtinuta in urma sustinerii testelor nationale.
Incepand cu anul scolar 2009-2010, ministrul Educatiei propune sa se treaca la o dubla evaluare a elevilor, una a propriilor lor profesori, iar cealalta a unor comisii formate din cadre didactice de la alte scoli care sa-i examineze din cand in cand pe elevi pe parcursul celor patru ani de gimnaziu.
Intrebat ce garantii are ca formula propusa de el se va mentine si in urmatorii patru ani, in conditiile in care fiecare ministru al Educatiei de pana acum a incercat sa implementeze cate o noua reforma, Athanasiu a raspuns: „Pe intelepciune!“.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titisha spune:

Saru'mana Thalia!!
Am gasit si eu articolul... in www.adevarulonline.ro pentru cine mai intereseaza(sau o mai fi si in alte ziare..._
Sper sa nu-si schimbe intentiile. Oricum a fost o declararie la o conferinta de presa.
Ai cumva copil care incepe a VIIIa.???
Titisha

Mergi la inceput