Mamici de septembrie-octombrie 2004 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Eu raportez ca mor de somn si mi-e o lene de zile mari azi. Poate si pt. ca m-a apucat iar harnicia ieri si am facut o multime de treburi in casa si m-am culcat foarte, foarte tarziu (nu mai spun la cat sa nu cumva sa luati batul la mine

Merci, Roandre, pt. listuta. Vad ca suntem deja in nr. destul de mare si ne mai si inmultim pe zi ce trece.Nu mai e mult si o sa apara si primii bebelusi. Abia astept.Pana atunci urmaresc curioasa aparitia piticilor de iulie/august.
Bun venit Raisei si Davinei!
Ma duc sa mai fac ceva in camera printesei. Eu, cum nu sunt superstitioasa deloc (si sotul imi tine isonul ca nu are incotro), vreau sa am totul gata pregatit pe cand apare micuta.va urez o zi frumoasa tuturor si sper sa nu-mi mai fie asa lene data viitoare cand intru pe forum.



Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut frumoaselor!

Mihaela, multumesc ca nu ai uitat de schimbarea mea spectaculoasa de situatie :-))))))

Cristina, nu te obliga nimeni sa te fortezi sa mananci, dar nici sa stai cu stomacul gol vezi bine ca nu trebuie. Asa, o gustarica mica din ce-ti place tie mai mult poti sa iei. Daca ti s-a facut rau e indiciu clar ca nu e bine nu? Ai grija de tine.

Georgiana, la prima cezariana dupa cat timp te-ai trezit si cum te-ai simtit imediat dupa aceea?

Naty si Lorena, dr meu a sugerat anestezia generala, ca e mai comod si pt mamia si pt dr, si nu-l afecteaza pe bebe. Nu e inca nimic sigur, ca e deschis discutii. Acuma dilemele mele sunt urmatoarele.
Eu am facut anestezie generala la operatia de apendicita. A fost f bine, nu am simtit nimic. Dar cand m-am trezit am stat cateva ore intr-o stare de extrema deruta si .... nu stiu, dar nu-mi place sa petrec atata timp nesigura pe mine. Nu am nimic de comentat, nu mi-a fost rau si nu m-a durut nimic, dar starea aia .... plus ca as vrea sa-l vad pe bebe imediat ce-l scoate.
In ceea ce priveste rahidiana sau epidurala: mi-e frica de mor de intepaturile alea in coloana, si io mi-s ca moale, nu ma vad deloc sa stau linistita si constienta cand stiu clar ca dincolo de cearsaful ala nenea dr ma taie pe burta. Brrrr. Avantajul ar fi ca-l vad pe bebe imediat. Ma gandesc ca pentru bucuria asta ar merita sa aleg anestezia partiala. Inca nu stiu.

Bun venit noilor mamici Davina si Raisa. Sa aveti nasteri usoare si bebei frumosi si sanatosi.

Doxi, bine ai revenit.

Va pup pe toate si pe puii mici!

Mina
sapt 33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa spune:

Buna fetelor,
am revenit si noi acasa si tare drag ne-a fost sa vedem de ce primire am avut parte.Multumim. Vad ca suntem multe work-oholice pe aici.
Cristia, ce nu inteleg eu este de unde 192 zile de 85%, eu stiam de 126? S-a schimbat ceva?
Eu sunt adepta dusului la serviciu cat de mult posibil,chiar si program scurt, desigur fara a-i cauza neplaceri bebelului. As innebuni acasa, mai ales fara net. Eu sunt tare nerabdatoare sa ma intilnesc cu fiu-meu si asa parca trece timpul mai repede.
[b]Naty[/b, felicitari pentru fetita, sa fie toti bebeii sanatosi,frumosi si cuminti!
Fetele, aveti idee ce inseamna "placenta grad III" - noi avem 33 saptamani, s-a cam strimbat doctorita la eco, dar a zis ca nu-i nimic. Ma poate lamuri cineva?


si BB Rares.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Buna !

Noi am fost mai lenese saptamana asta asa ca nu am mai scris nimic. In schimb am citit tot ce ati scris voi. Si merge si internetul foarte prost, asa ca mi-a luat o suta de ani sa vad tot ce ati scris. Dar am reusit in cele din urma...

Noi suntem bine si maine mergem din nou la dr. la consultatie pt ca pleaca in concediu de vineri. Acum vreau sa ma duc pana la dr de familie sa vad daca a primit rezultatul la analize, pt ca am mai facut hemograma ca sa vedem daca mai iau fier in continuare.

Bun venit noilor burtici!

Mihaela multumim pentru listuta! Am vazut ca mergi si tu maine la dr. Eu ma duc pe la 10, ca sa-mi faca si o eco. Poate ne vedem acolo! Tu pe la ce ora mergi?

De vreo doua luni mi se intampla sa ma intind noaptea in somn si sa ma doara mereu partea de jos de la piciorul stang (muschiul cred). Ca un fel de carcel si nu stiu ce sa-i fac.

Iar acum o saptamana m-a durut burta in partea de jos si o simteam ca si cum era plina cu pietroaie. Sa fi fost contractii, ca eu nu stiu...?

si aveti grija de voi!

Eliana, Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Pupici la burtici si bebici.Raisa ,placenta de gr 3 ,daca mi-a receptat mie bine neuronu, din discutiile cu doc meu,inseamnaa ca placenta s-a maturat,adica cineva cu bebe in trimestrul 2 poate avea placenta ca de trim 3,si in anumite cazuri vine bebe sau trebuie luat afara mai repede;cam asa pricepui eu.Mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Saluatre burtici! M-am intors si eu printre voi dar sunt tare in urma cu evenimentele. Cred ca am lipsit cam ......... 2 luni! Sper sa va mai amintiti de mine.

Suport tare greu caldura asta si ma simt cam rau de la fier (din cauza asta iau o singura pastila pe zi cu toate ca ar trebui sa iau doua). Voi luati? Inca vomit in fiecare dimineata si in timpul zilei imi este cam greata dupa ce mananc ceva; dar pot spune ca m-am obisnuit cu starea asta nici nu-mi mai dau seama cum este sa te simti perfect.

Pupici

Mel 30 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Cristina78 sa dea Dumnezeu sa avem toate bebei sanatosi!
Roandre: multumim pentru listuta!
Andra: bine ai (re) venit! Sarcina uroasa in continuare si nastere usoara!
Raisa:am scris prostii: sunt 126 de zile de concediu pre si post natal!Deci e ca tine!
Mel-g: bine ai revenit! Nu te-am uitat chiar ma gandeam pe unde mai esti si ce mai faci! Nasol cu greatza aia...Las ca nu mai e mult! Ce mai face bebe?
Fete eu sunt capiata de atata cat am muncit azi asa ca plec acasica. Sa ne auzim maine cu bine!
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Mel, of, tot asa iti este? hai ca mai ai putin, inca 10 saptamani. Unde lipsishi 2 luni? Mult a fost putin mai este!

Georgiana.David - si eu ma gandesc intens la anestezia pe timpul cezarianei. Aici se face epidural, spinal si total. Cu Alex am avut total, si m-am simtit f. bine. Nu dureri de cap/spate etc. Dupa cateva ore eram sub dush, plus ca nu am fost deloc ametita. Este adevarat nu l-am vazut imediat, dar nu m-a deranjat, a fost tati primul ce l-a luat in primire pe prunc.
Acum atat am citit si atatea situatii, incat sunt pur si simplu speriata, imi este frica de spinal, am auzit numai chestii neplacute, iar cu epidural, unele mame au ramas cu niste dureri de cap, plus ca nu puteau sa se tina pe picioare. Ce sa spun, cred ca depinde de organsmul fiecareia, absolut. Si inca ceva, va rog sa nu radeti, am ceva si cu anestezia totala, am o obsesie, daca nu ma mai trezesc din ea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna fetelor,
si eu am fost ieri la eco (tot la Herghelegiu ca si Naty, eu am fost la 17.30). Bebe este ok, la 31 sapt si 5 zile are 1.650.
Apropo de anestezie, eu as incerca peridurala. Prima oara am nascut cu anestezie generala, dr. anestezist mi-a explicat atunci fiecare tip de anestezie si pt. peridurala a zis ca este mai bine mai ales post operatoriu deoarece te mai scuteste un pic de durerile de dupa. Data trecuta toata lumea era pe linga mine si se bucurau iar eu eram amortita toata (e drept ca am si dormit mai bine dupa), ma gindesc ca o sa pot sa fiu mai activa dupa, ha .... adica din gura ca oricum o sa stau toata noaptea acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Hop si eu dupa vreo 5 zile de pauza.
Am petrecut in we am fost la un botez apoi la nasi in provincie si pe urma mi-au trebuit 2 zile sa-mi revin din oboseala.
Mel bine ai revenit, nu te-am uitat! Of dar nu pricep de ce mai ai inca greturi si stare de rau? Medicul tau ce spune?
Bine ati venit fetele noi, sa stati alaturi de noi cat mai mult.
Maine sper sa am timp desi nu fac mare lucru prin casa sa pun si eu poze noi cu burtica mea.
Va pup ca am mancarea pe foc maine voi scrie mai mult!


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 28
sapt

Mergi la inceput