Copil de 10 luni - ajutati-l sa vada!

Copil de 10 luni - ajutati-l sa vada! | Autor: Florentina.voicu

Link direct la acest mesaj

Are numai 10 luni si nu a vazut lumina zilei. Stefan Barbulescu este numele copilasului care are nevoie de ajutorul nostru. Baietelul s-a nascut prematur si a stat mai multe luni in incubator. Dupa cateva luni de viata parinti si-au dat seama ca ceva nu este in regula cu baietelul lor. Acesta nu avea o privire fixa ca a unui copil normal. Parinti l-au dus in Bucuresti la dl doctor Florin Balta de la Spitalul de Oftalmologie, care le-a spus ca trebuie sa mergem cu baietelul in Belgia pentru a fi operat de retinopatie. Le-a fost recomadat de catre acesta clinica "Head of the Departement of Vitro-Retinal Sugery A.Z. Middelheim" din Belgia. Operatie costa 7000 de euro. Din nefericire, cum fara bani nu se poate face nimic, familia Barbulescu va trebui sa astepte si sa spere ca un om cu suflet mare ii va ajuta.
Aceasta este scrisoarea pe care "Jurnalul National" o va publica in zilele urmatoare:
"Ma numesc Barbulescu Mirela Georgiana locuiesc in Tandarei, judetul Ialomita. Sunt mama unei fetite de doi ani si a unui baiatel de 10 luni pe nume Barbulescu Stefan. Acest copil s-a nascut avorton, la 630 g, dar bunul Dumnezeu a vrut sa traiasca iar azi are 10 luni. Din nefericire s-a nascut cu un handicap foarte grav fiind cu retina ochisorilor dezlipita, motiv pentru care la cruda varsta pe care o are nu stie cum arata lumina zilei. Am fost internata de nenumarate ori cu el in spital la Budimex, la I.O.M.C. unde ni s-a recomandat trimiterea lui urgenta in Belgia. Fiind si eu si sotul destul de saraci nu ne putem permite costul acestei operatii care ajunge la 7000 euro. In numele tuturor copiilor din lume, in numele tuturor celor ce sunt parinti, va rog, ajutati-l pe Stefan sa poata fi operat sa se poata bucura ca orice copil de tot ce este frumos, sa se poata juca cu surioara lui care il iubeste foarte mult. Va multumesc din suflet Dumnezeu sa va ajute.

Conturi deschise pentru Stefan:
NR 4973176 in lei
NR 4973192 in Euro
NR 4973181 in dolari
RAIFFEISEN BANK - Piata Romana"
Numarul de telefon la care ii puteti gasi este 0243.270.163


Poza cu micutul Stefan in bratele mamei lui o puteti vedea la:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Florentina.voicu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Nu cred ca putem trece pe linga aceasta suferinta fara sa facem ceva. Mesajul a fost citit de 49 de ori si ... nici o sugestie.
Fetelor, puterea noastra sta in sufletele noastre, nu in bani.
Suntem bogate pentru ca suntem mame si putem dobori muntii cu dragostea pe care le-o purtam copiilor nostri.
Chiar nu putem urni putin inertia unui sistem care-l condamna pe micutul Stefan la viata in intuneric?
Haideti sa facem ca acest mesaj sa circule din e-mail in e-mail, asa cum se intimpla cu anunturile pentru donare de singe...
Haideti sa scriem posturilor de televiziune (adresele lor de e-mail sunt pe aici, in aceasta sectiune a forumului).
Haideti sa facem ceva, orice...
Nu-l ajutam pe acest bebelus daca dam foia, cu regrete, mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Adriana, inca o data

Banii de care are nevoie nu sunt foarte multi.
Haideti dragelor/dragilor, ca putem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Achamot spune:

Am sa fac tot ce pot.
Mi se rupe inima...
Prea putini bani pentru prea multi copii bolnavi si parinti disperati...
:(

O,Tempora!O,mores!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am trimis povestea lui Stefan la:

radio "Dor de tara" - romanii din diaspora
site-ul romanilor din Elvetia
pe forumul "Jurnalului National"
emisiunea "Surprize-Surprize"
site-ul 121.ro
farmaciile HELP NET
comunitatea romanilor din Belgia - info@c-r-b.org
ANTENA1: stiri@antena1.ro
PRIMATV: focus@primatv.ro
PROTV: office@protv.ro
ACASA TV: povestiri_adevarate@acasatv.ro

La Sensi blu nu gasesc site-ul si-mi astept inregistarea pe hanuancutei...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

am trimis eu la sensiblu.com si la fundatia Sensiblu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by Cristina

am trimis eu la sensiblu.com si la fundatia Sensiblu

Cristina&Sanziana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxysavin spune:

Am trimis si eu la televiziuni si la toata agenda mea din outlook textul postat.

Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am reusit sa pun mesajul si pe Hanuancutei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Achamot spune:

Draga Adriana,
contul tau nu era validat si cautam mesajul degeaba.
,,De la om la om, de la inima la inima" este subforumul de care am eu grija. L-am pus acolo si am vorbit cu Mihai, webmasterul, sa ii ataseze si poza puiului. O va face in aceasta seara.
Pe Han sint oameni extrem de saritori, s-au implicat si pentru Florinel. Sint sigura ca mesajul nu va ramine fara ecou!

Numai bine!
Diana-Maria


O,Tempora!O,mores!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by Achamot

Draga Adriana,
contul tau nu era validat si cautam mesajul degeaba.
,,De la om la om, de la inima la inima" este subforumul de care am eu grija. L-am pus acolo si am vorbit cu Mihai, webmasterul, sa ii ataseze si poza puiului. O va face in aceasta seara.
Pe Han sint oameni extrem de saritori, s-au implicat si pentru Florinel. Sint sigura ca mesajul nu va ramine fara ecou!

Numai bine!
Diana-Maria

O,Tempora!O,mores!



Iti multumesc mult, Diana.
Astazi a aparut si anuntul din "jurnalul National". Nu asa cum am fi vrut noi, dar... e ceva. Pe internet il gasiti la http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=9530&mode=thread&order=0&thold=0
Mic, inghesuit, fara poza. In ziarul adevarat insa, a aparut in coltul dreapta sus al paginii (cel care "sare in ochi", se zice), cu fotografie.


Mergi la inceput