ATENTIE la gradinita pe care o alegeti!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Ariel, multumim mult pentru avertizare.

Eu am cautat toata primavara trecuta printre gradinitele particulare bucurestene si am gasit foarte greu una care sa fie ok dupa parerea mea... Oricum, chiar si cea aleasa imi ridica semne de intrebare, desi sunt o fire toleranta. Voi vedea din toamna, de cand imi incepe feciorul gradinita, daca e bine si sunt multumita.
O sa comunicam si va impartasesc impresii...

Ariel, iti tin pumnii sa gasesti un job pe masura inimii tale.



Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sey spune:

eu cred ca trebuie sa nu fim voci izolate, ci sa facem ceva ca aceste lucruri sa nu se mai intample...dar intr-un cadru legal.Eu una ma gandesc serios sa actionez in judecata pe cei din pricina carora copilul meu a avut de suferit, si, de altfel, sa iau si toate celelalte masuri necesare pentru a nu li se mai permite sa functoneze. dar nu pot rezolva singura tot, stim bine cum functioneaza toate in Romania, stim ce inseamna spaga, coruptia,justitia sau atentia acordata de autoritati cetateanului etc.Mai rau este ca aceste lucruri se intampla unor copii. Mai rau este ca ne-am obisnuit multi cu ele intr-atat, incat ni se par 'normale', ca nu facem nimic, ca nu prea mai exista 'opinia publica' care sa se auto-sesizeze. De aceea, mi se pare formidabil acest forum, de aceea am devenit fan ...pentru ca aici sunt oameni carora le pasa ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

gioto, eu am inteles ca ariel nu vrea sa spuna numele pentru ca i-ar aduce necazuri. Cine vrea sa afle poate sa caute prin subiecte mai vechi, sa o intrebe pe PM si ... sa tina pentru el. Nu uita ca internetul este un spatiu public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Ariel,
felicitari pentru ca ai avut curajul sa spui lucrurilor pe nume! Nu e putin lucru si te apreciez pentru asta.
Rugamintea mea cea mare este sa le spui totusi, printr-un PM, fetelor care sunt in cautare de gradi particulara si-ti cer ajutorul, numele gradinitei. Altminteri, toata povestea e o integrama.

Te admir, esti o femeie puternica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am raspuns pe PM celor care mi-au scris referitor la acest subiect...am dat numele gradinitei, a patronilor, mai ales ca ei vor sa-si mai deschida inca o gradinita de Bdul 1 Mai, care, banuiesc va avea alt nume...insa, conducerea va fi aceeasi, iar conditiile, banuiesc ca la fel.
nu dau numele pe acest site, pt ca nu vreau sa-mi aprind paie in cap...deja am primit un mesaj PM de la o persoana, membru al acestui site, care are copilul la aceasta gradinita. din cele descrise de mine, si-a dat seama imediat cine sunt si despre ce gardinita este vorba in mesajul meu...
daca urmareste in continuare subiectul, o rog pe aceasta persoana sa ne povesteasca ,daca poate ,ce masuri a luat...
cand mi-a scris mie, era intr-adevar speriata de ceea ce se intampla acolo, nu numai de ceea ce am scris eu aici. ce am scris eu in acest subiect a fost doar un fragment din viata "palpitanta" de acolo...
ce imi pare mie rau, este ca mi-e teribil de dor de copiii "mei", alaturi de care am fost atata timp, pe care ii visez noaptea :(((
sper numai sa le fie bine si sa nu sufere.

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

ariel,
am citit cu mare interes postarile.si eu am trecut prin experiente cumplite cu copilul,dar la gradinite de stat.este foarte bine sa cunoastem identitatea gradinitei,sa stim pe viitor ce sa evitam,dar in acelasi timp ma intreb daca este suficient sa stim doar numele si sa nu luam masuri.mai ales ca mai deschide o gradinita si vor mai fi alti parinti indusi in eroare.tu esti singura care poti intreprinde ceva,o sesizare la inspectorat,la politie,o adresa in care sa ceri o ancheta la gradinita respectiva.crezi ca ar mai elibera documentatia pentru inca o gradinita,in conditiile expuse de tine?


numai bine,
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolipop Lady spune:

Buna!

Chiar daca nu ma priveste acest subiect in mod direct pot sa spun ca am fost socata sa vad cu cata nonsalanta proprietarii gradinitei isi bat joc de bietii copii si de parintii acestora. Singurul meu punct comun cu situatia descrisa este ca lucrez si eu in domeniul ingrijirii copiilor si ceea ce se intampla in gradinita cu pricina este strigator la cer.

Ariel este foarte viteaza ca a postat mesajul aici pe forum. Nota 10 pt ea! Stiind cum decurg lucrurile in romania si cata coruptie exista ma indoiesc ca va fi luata in serios daca ar merge singura la inspectorat cu dosarul de acte. Daca parintii copiilor care merg la gradinita respectiva impreuna cu Ariel si eventual alte educatoare (care sunt discpuse sa-si piarda slujba) ar face front comun la incpectorat ar avea mai multa putere de convingere. Oamenii de genul directoarei care isi inchipuie ca daca parintii platesc atatia bani au dreptul sa faca orice cu acesti copii nu au voie sa lucreze in domeniu. Nici eu nu as fi dat unei persoane de 20 de ani autorizatia pt asa ceva.

Din experientele mele mi-am dat seama ca in tara se intampla atatea grozavii pt ca oamenii nu reactioneaza si nu iau masuri. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit si eu eram la fel cand locuiam in romania. Insa mi-am dat seama ca a lua masuri este dreptul fiecarui cetatean de a se apara. Luptati pt copiii vostri! mergeti la inspectorat cu dovezi peste dovezi, angajati un avocat daca e nevoie si dati-i in judecata pe iresponsabilii astia! Daca ati reusi sa publicati povestea intr-un ziar ar fi extraordinar! dati numele gradinitei, al proprietarilor fara rusine. Lor ar trebui sa le fie rusine pt ceea ce fac!

Ma opresc aici.


Multe salutari!


Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns johnny spune:

Salut Liana si salut tuturor.

Am stat in cumpana daca sa ma bag sau nu. De obicei nu o fac. Parerea mea e ca lucrurile se pot rezolva foarte usor si intr-un singur fel. Dati nume, discreditati gradinita, persoana, etc si nu e nevoie de inspectorat sau avocati sau alte chestii. Problema e ca noi gandim tot timpul in felul urmator " nu zic nimic ca mi-e teama ca interventia mea sa nu aiba repercursiuni asupra copilului" Nu e asa. Trebuie sa luptam pentru copii nostrii, in definitiv gradinitele sunt niste prestatoare de servicii iar noi suntem cei care platim. Asa ca ar trebui sa avem curajul sa ne exprimam nemultumirile sau de ce nu multumirile. Mie nu mi-a placut faptul ca cea care a deschis acest subiect nu vrea sa dea numele gradinitei. Eu am vazut in bucuresti cel putin 20 gradinite particulare si daca vreti pot sa va spun impresiile mele despre fiecare din ele. De ce sa ma jenez? Doar sunt parerile mele personale si poate pot folosi cuiva sau poate cineva va vrea sa se convinga daca ceea ce mi s-a parut mie e adevarat sau nu. Sau poate sa ma contrazica. Ce pot eu sa spun e ca nu e permis ca o gradinita particulara (de cele de stat nu comentez pentru ca acolo totul depinde de bunavointa sau reavointa educatoarei, insa si acolo omul plateste, asa ca ar trebui sa se invete sa ceara socoteala) copilul sa nu fie tratat exact asa cum se asteapta parintii. Iar daca de la respectiva gradinita (careia chiar as dori sa-i aflu numele) TOTI parintii si-ar retrage copiii, alte gradinite care se comporta la fel vor intra in panica si isi vor schimba atitudinea. Trebuie doar sa dialogam si sa fim uniti.

fiti hotarate mamici pentru ca va fi bine pentru pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolipop Lady spune:

Salutare!

Inspirata de un alt subiect de pe forum care propunea sa se intocmeasca o 'lista neagra' a bonelor care nu ar trebui se fie bone, eu as intocmi o lista neagra a gradinitelor (particulare si de stat) in care serviciile oferite lasa de dorit incluzand cat mai multe detalii. Oamenii care infiinteaza si conduc astfel de institutii trebuie trasi la raspundere pt faptele lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Daca citeati cu atentie prima pagina a acestui subiect observati si despre ce gradinita este vorba...
Se numeste BRIGHT HORIZONS KINDERGARTEN Adresa: Str. Transilvaniei nr.55 sector 1 Bucuresti.

Are si site "minunatia" asta de gradinita... http://www.brighthorizons.home.ro/

Sunt de acord sa facem o lista neagra cu gradinite si bone. Intr-o comunitate sunt necesare avertizarile asupra a ceea ce poate pune in pericol, intr-un fel sau altul. linistea si viata sub toate aspectele a membrilor ei.


Violeta

Mergi la inceput