Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Bine ca mi-ai aratat poza! Acestia sunt crini de fapt de gradina. acum daca ai scos bulbul si are inca radacinile vii, planteaza-l in gradina si o sa ai in anii viitori mult mai multi. Exact de astia am si eu , doar ca sunt galbeni, ii am afara si au facut multe flori. si la mine nu mai au de inflorit, dar au ramas o parte din frunze verzi.
In orice caz, bine este sa-l plantezi afara, undeva la soare .
Cand ti-am zis de crinii cu frunzele sabie si cu jumatate de bulb afara, aia sunt doar pentru interior, dar nu sunt cei pe care ii ai tu.
Bulbul trebuie plantat cam la 20-30 cm, in pamant, si la primavara o sa scoata si multi pui.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Si inca ceva Otilia, daca ai avut doar un bulb cu o singura planta, este drept ca floarea tine doar o zi, si la tine asa a fost. Cand sunt mai multi ei scot tot alte flori in fiecare zi si tufa tine inflorita si saptamani. Asa a fost si la mine, fiind in tufa cu multe tije, au fost crinii mei infloriti daca nu ma insel o luna de zile, fiind multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by petra

Lia draga,
Daca lujerii crinului au inceput sa se usuce, ii mai poti uda moderat pana lujerul este uscat la jumatate, dupa aceea opresti udarea,lasi ghivecele deoparte si le urezi "somn usor" pana in primavara cand ii ve-i astepta sa iasa. Nu stiu ,(spre rusirnea mea) cum sunt iernile la tine. In caz ca sunt mai aspre bine este sa-ti protejezi ghivecele cu bulbi , peste iarna, acoperindu-le cu ceva.
Iar de melc, NICI VORBA sa-l tii! Dupa cum ti-a zis si Otilia, sunt mari daunatori la plante. sunt ei draguti, dar in poze si poezii, nici decum la flori!(Melc, melc codobelc......!)

La toti numai bine!


Iernile la mine sunt cu temperaturi peste zero, dar oricum pentru flori (cat sunt in stare de asteptare, neinflorite, etc folosesc o alta camera (neincalzita iarna, neracorita vara). Cand sunt inflorite sau dau sa infloreasca le mut in sufragerie. Iarna in camera -gradina temperatura este peste 10 grade, acum vara ca si afara peste 30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Gradinareselor, ma primiti si pe mine in club ? Acum nu mai sint o gradinareasa autentica pentru ca nu am gradina, dar citeva ghivecele tot am. Acasa aveam multe floricele si in casa si in gradina , dar pe care le-am impartit pe la prieteni cind am plecat...

Am nevoie de sfatul vostru in privinta cultivarii mararului. Mie imi place foarte mult mararul si aici nu il gasesc tot timpul la magazin, asa ca mi-am adus din tara seminte de marar. Partea proasta e ca nu stiu cum sa le plantez si cind. Ma ajutati?

Va pupic si sa aveti flori minunate,
Irimell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by Irimell

Gradinareselor, ma primiti si pe mine in club ? Acum nu mai sint o gradinareasa autentica pentru ca nu am gradina, dar citeva ghivecele tot am. Acasa aveam multe floricele si in casa si in gradina , dar pe care le-am impartit pe la prieteni cind am plecat...

Am nevoie de sfatul vostru in privinta cultivarii mararului. Mie imi place foarte mult mararul si aici nu il gasesc tot timpul la magazin, asa ca mi-am adus din tara seminte de marar. Partea proasta e ca nu stiu cum sa le plantez si cind. Ma ajutati?

Va pupic si sa aveti flori minunate,
Irimell



Bun venit Irimell,
Nu vreau sa te dezamagesc, dar si eu am adus nenumarate seminte din tara, inclusiv marar. N-au iesit niciunele. Doar partrunjelul a iesit. Eu cred ca clima locala este "putintel mai mult diferita" pentru plantele de la noi carora probabil nu le convine umiditatea atmosferica si caldurile. Poate ar trebui sa incerci iarna ca atunci aerul nu e asa umid si nici caldurile nu sunt turbate.
Am dus si seminte de aici in Romania si situatia a fost aceeasi. Doar 1 (una) plantuta s-a prins si aia sarmana a trebuit permanent sustinuta cu borcane de apa in jur care sa-i asigure umiditatea asemanatoare Japoniei.
In privinta mararului, gasesti la magazinele micute (ale taranilor, trebuie sa existe si pe acolo ca peste tot am gasit magazine din astea pana acum), nu te chinui prin supermarket-uri ca acolo aduc destul de rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Petra draga, crinii astia (am 4 bulbi) i-am avut in gradina anul trecut, dar primavara le-au dat frunzele si... imediat au fost atacati de insecte (aici se numesc criocere si ataca numai crini!) care le-au jerpelit frunzele in mod jalnic, de aceea i-am salvat in ghiveci! Acuma sa-i pun iar afara? In plus iarna daca ingheata...
Alta solutie nu e?

Merci!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Petra draga, crinii astia (am 4 bulbi) i-am avut in gradina anul trecut, dar primavara le-au dat frunzele si... imediat au fost atacati de insecte (aici se numesc criocere si ataca numai crini!) care le-au jerpelit frunzele in mod jalnic, de aceea i-am salvat in ghiveci! Acuma sa-i pun iar afara? In plus iarna daca ingheata...
Alta solutie nu e?

Merci!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">



Otilia, eu crinii am avut pana ne-am mutat aici afara in "strat", si am patit exact ca tine. Goangele mi le rodeau ! Cum nu le dadeam cu spray intr-o dimineata, pana seara haleau tot ce puteau, asa ca l-am mutat la ghiveci (unul singur din 3 bulbi a supravietuit) si bine ca l-am mutat ca nu-l mai aveam acum cu mine... (goange +mutat). Nu stiu cum se numesc goangele astea. Tare afurisite.
Anul trecut a fost tare rebegit crinul, nu a facut flori, doar niste "frunze acolo". L-am scos spre toamna ca eu credeam ca a murit (in ghveci era) si m-am mirat sa vad ca bulbul era OK, asa ca l-am pus la loc si anul asta am avut 5 flori. Dar n-am stiut cum sa mai procedez dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Petra draga, crinii astia (am 4 bulbi) i-am avut in gradina anul trecut, dar primavara le-au dat frunzele si... imediat au fost atacati de insecte (aici se numesc criocere si ataca numai crini!) care le-au jerpelit frunzele in mod jalnic, de aceea i-am salvat in ghiveci! Acuma sa-i pun iar afara? In plus iarna daca ingheata...
Alta solutie nu e?

Merci!





Otilia ,
Grea intrebare! Parca imi aduc aminte cand ne-ai zis si noua aici ca ti-ai mutat crinii in ghivece pentru ca au fost atacati de nu mai stiu ce gaze!
In orice caz, stiu sigur ca acesti crini sunt pentru afara, si daca ii pui la adancimea corecta nu ingheata, mai ales ca acolo la tine nu sunt chiar iernile siberiene!
Daca te temi poti pastra 1-2 bulbi in ghivece la loc, si doi sa pui afara.
O sa mai caut si eu prin cartile mele, mai multe amanunte si o sa revin .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Irmell,
Daca nu reusesti sa faci cultura de marar, din cauza climei, am inteles, dar totusi gasesti la magazine, poti lua odata mai mult marar, il speli bine, il tai ca pentru mancare, mariunt si il pui in cutia de facut cuburi de gheata si deasupra pui un pic de apa, ca pentru gheata. Il congelezi, si daca ai mai mult scoti cuburile de gheata cu marar, le pui intr-o punga sau cutie de plastic si repeti operatiunea, si pastrezi mararul astfel pregatit in congelator, iar cand ai nevoie de el pui cate un cub de ala in macare si ve-i regasi aroma si prospetimea lui in mancare oricand doresti. Incearca sa vezi!
Nu iese ca cel congelat asa fara apa.
Am fost total pe langa subiect, dar daca nu i-am putut da idei despre gradinarit, trebuia sa o ajut pe fata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Dragutelor, multumesc pentru raspunsuri. OtiliaLia, nu m-ai dezamagit deloc, ci ai fost draguta ca m-ai avertizat de un viitor esec. Eu sint cam incapatinata de felul meu, asa ca o sa incerc sa cultiv totusi marar in casa, sa vedem ce iese. Numai sa imi spuneti cum... Daca prinde ceva, iti trimit niste "puiuti". Petra multumesc pentru idee. Chiar ca asa o sa fac!

Numai bine si flori sanatoase,
Irimell

Mergi la inceput