O rugaminte de ajutor pentru Smaranda

O rugaminte de ajutor pentru Smaranda | Autor: lior

Link direct la acest mesaj

Scriu aceasta poveste cu speranta ca voi, OAMENI DE BINE, in nemarginita voastra bunatate, veti gasi puterea de a ajuta o data in plus pe cineva aflat in dificultate.
Pentru cei care au citit povestea mea, stiu ca in spitalul din Israel in care am fost internata cu Stefan, a mai fost si o fetita din Romania pe nume Smaranda. Smaranda, o bijuterie de fata cu un par blond ca graul copt si niste ochi albasti ca cerul senin de vara, era atat de bolnava atunci cand ne-am intalnit la spitalul din Holon, incat la 4 ani nu cantarea mai mult de 12 kg. Se nascuse cu o multipla malformatie congenitala de cord: atrezie de tricuspida, transpozitie necorectata de mari vase, defect septal inter-atrial, defect septal inter-ventricular, stenoza pulmonara. In Romania, parintii au incercat totul pentru a o salva: internari in spitale, medicatie, un climat cat mai linistit in familie. De cate ori se duceau la spital, i se spunea mamei ca mai trebuie sa creasca fiindca este prea mica de varsta sau de greutate. Ca orice mama, Maura simtea ca nu aceasta este calea. In final a aflat verdictul: "Nu o putem opera. Este foarte bolnava.". Parintii au luat copilul acasa si nu le-a mai ramas decat asteptarea. O culcau in brate pe o perna si o priveau cum se face mica si cum doarma si se intrebau: oare va mai deschide ochii?
Dumnezeu, le-a ajutat pe Maura si pe Smaranda sa ajunga in Israel si Smaranda sa mai poata fi operata. Era intr-o stare foarte grava. Din cauza bolii isi pierduse dantura, iar despre putere nici macar nu mai se putea discuta. Mersul pe jos, care pentru noi este ceva banal, pentru ea era un efort supra-omenesc. Cu toate acestea, i s-a putut face o operatie ajutatoare care sa-i salveze viata.
Pentru a putea ajunge in Israel, familia a avut nevoie de 7.000 USD. La vremea respectiva familia s-a descurcat imprumutandu-se la banca si la patronul sotului. Nimic nu putea sa nu fie incercat pentru a salva viata fetei.
Odata cu rezolvarea problemei Smarandei, acum trebuia rezolvata problema banilor: trebuiau dati inapoi de unde au fost imprumutati. Desi de la patronul sotului banii au fost luati cu imprumut pentru 2 ani, se pare ca termenul s-a scurtat acum la un an. Decizia familiei ar fi aceea de a vinde casa in care locuiesc si de a cumpara una mai mica si cu diferenta sa achite datoria. Exista insa un "DAR": peste niste ani - nu se stie cand - Smaranda mai va avea nevoie de o corectie. Deci solutia cu vanzarea casei nu este tocmai cea mai buna.
V-am scris in speranta ca vom putea sa o ajutam pe Maura sa rezolve aceasta problema.

Pentru cei ce doresc sa ajute, conturile in care se pot face donatii sunt:

- titular: CARPOV MAURA
- banca: BANCPOST FILIALA RADAUTI
- cont in lei: 251101.113342000822007
- cont in USD: 251101.220342000822013004


Va multumesc anticipat in numele familei Carpov (Smaranda, Stefan, Maura si Volodea) pentru ajutorul vostru.

povestea mea:www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26743" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26743