Mamici din Constanta (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna.
Cristina, "La multi ani!" pt. sotul tau, chiar daca am intarziat cu o zi. Eu intr-adevar am fost cam ocupata si nu am mai avut timp sa mai scriu. Sper ca v-ati simtit bine la petrecere.
Si eu am un racusor in familie, chiar pe Paul care sambata pe 3 iulie va face 2 ani! Vreau sa ii fac un tort de sarlota cu fructe si frisca si sa ii pun 2 lumanarici pe el. Sa vad ce mutra o sa faca cand o sa ii spun sa sufle in ele.
Cornelia, sa va faceti bine ca sa puteti lua motul racusoarei voastre.
Va pup, mai vorbim,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Dragi mamici, spuneti-mi si mie de unde se ridica indemnizatia pentru maternitate: de la firma sau de la casa judeteana de pensii. Trebuie sa completez o cerere sau este de ajuns concediul medical de la medicul de familie?

Mai am 2 saptamani pana intru in prenatal si nu stiu cum se procedeaza. Pentru diminuarea programului de munca cu 2 ore ce recomandare imi trebuie?

Multumesc,
Marlen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Buna seara iubitele!
Cornelia, imi pare tare rau ca esti bolnavioara! Nu iei nimic? Eu pana la urma am luat antibiotic (amixicilina forte) si m-a pus pe picioare cat de cat. Am ramas cu o tuse sacaitoare de vreo 3 saptamani. Bea cat mai multe ceaiuri, vitamina C si preparate naturale. Eu am descoperit niste pastile care se sug se numesc Decasept care contin vit.B1,B2,B6,C,ulei de eucalipt,tinctura de menta,sorbitol si albastru indigotin. Inlocuiesc clasicul albastru de metilen plus celelalte ingrediente. Dupa umila mea parere bantuie de fapt o viroza care se manifesta la nivelul amigdalo-faringelui si cu antibioticul nu se rezolva.. La Anduta s-a complicat si a dat intr-o pneumonie cu toate antibioticele date. Multa sanatate si ai grija cu Maria!!
July, mi-am adus aminte ca acum cand am nascut-o pe Bibi m-a refuzat o asistenta de pe et.7 cu banii, iar una dintre ele dupa ce a primit la 10 min. a venit cu banii inapoi si mi i-a dat spunand ca din principiu nu primeste de la colegii din spital. Si nu ma cunostea! ( dar a citit foaia de obs. a lui Bibi). Iti dai seama ca nu am acceptat spunandu-i ca a fost placerea mea( era chiar draguta) Tot nu a primit si m-am simtit obligata sa iau o punga de cafea si un Coca_cola si i-am dat-o la cabinet ca si cum ar fii pt. toate fetele. Nu m-a mai refuzat. Am avut aceeasi experienta anul trecut in Bucuresti la sp.Giulesti cand o as. de la reanimare nu a vrut sa primeasca absolut nimic. Am ramas cu ness-ul si Cola in brate.
Nu toate procedeaza la fel (in sensul negativ). Eu dau cu mare placere cand sunt tratata bine, sincer. Lucrand in spital stiu ce hartuite sunt si de medicii din sectii si de asistenta sefa si mai ales din cauza politicii de restructurare a sistemului au incarcare mare de norma. Am avut situatii cand era mare nevoie de o piesa care nu era f scumpa si medicul care lucra p[ersonal cu aparatul, facea cheta de la asistente. Culmea nesimtirii, la banii care ii au!! Ce sa mai zicem de medicii carwe pretind spaga de la obraz????? Eu zic ca orice padure isi are uscaturile si e valabil pt. orice domeniu. E adevarat ca atunci cand avem probleme de sanatate, nici noi nu suntem rezonabili.Pup Teo!
Vai, nu ma mai opresc din scris!
Marlen, daca te referi la banii pt. prenatal si post natal, faci o cerere de intrare in prenatal la firma unde lucrezi in momentul cand ti se elibereaza primul concediu prenatal de catre medicul de familie(se depune lunar la unitatea unde lucrezi).si ei vor stii cum sa-ti calculeze.( se face media ultimilor 10 luni lucrate si se imulteste cu nr. de zile lucratoare a fiecarei luni de prenatal)O sa iei mai mult decat luai in mana pana acum, pt. ca si indemnizatia de maternitate si cea de Cic nu se impoziteaza. Ai dreptul sa intri cu max. 84 de zile inainte de data probbabila a nasterii. Dupa 42. de zile de la nastere revii cu o noua cerere de intrare in CIC. In Cic iei 85% din Salariu mediu brut pe economie adica ~ 6.475.000 daca nu ti se opreste 6,5 % pt sanatate . Nu este clarificat inca daca se opreste sau nu sanatatea.Mie de ex. nu-mi opreste.Stiu situatii insa (chiar pe forum unde se opreste). Bafta multa si nastere usoara!
Roxana, nu esti la apel??? Narcisa, n-ai mai semnat demult condica! Ce-ti fac Vivi si Patrik?
Lizuca, nici tu?? Ai plecat in concediu??
Ionela, scumpe foc bebelutzele!Ce bine totusi ca nu seamana intre ele.Cred ca este frustrant totusi sa ai o copie fizica!
Tanja, absente la greu! Ce faceti voi?Va pregatiti pt. venirea in Ro?
Caty, cum te mai descurci cu strengarii tai??Sora ta a mai dat vreun semn de viata??
Laura,mey- tocmai tu nu esti pe baricade? Mai povesteste-ne pe unde va plimbaritzi ! Macar cu gandul sa participam si noi la perigrinarile voastre. Bravo voua! Da' crestem noi mari!
BDana si Liris- ne mai cititi???????
Layla-ce-ti face Daniel? Ati inceput sa dormiti mai mult? Bibi a facut performanta sa doarme ieri 10 ore.Nu mi-a venit sa cred cand m-am trezit(tarziu) si ea dormea inca.
Galarina -ai promis ca ne tii la curent cu burtica!
Cali-la fel! Cum te mai simti??
Oare am sarit pe cineva??? Sa nu ziceti ca nu-mi fac datoria de soacra a site-ului!

ultima veste: Bibi misuna prin tot patul de o saptamana!!!!


dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Crixia si Oana , va pup dulce si pe voi1 Noutati??

dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

M-am imbatat! (cu apa rece!)
tot am mai uitat pe cineva-Sinzi-ana-pup si tie! Uf ,gata va-m dat.....gata!

dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Tania, Laura nu cred ca o sa mai scrie ca e la munte, se distreaza...
A plecat vineri si cred ca sta vreo 2 saptamani.
Eu am astazi la servici 2 sarbatoriti (o Petrica si un Petric) si o sa dea masa, asa ca deabea astept sa ma duc sa maninc bunatati.

Ce mai stiti de Tatiana, o fi nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Dady, multumesc frumos pentru raspuns.

Ce faceti, fetelor? Nu mergeti la plaja? Am auzit ca apa marii are 20 grade. Trebuie sa fie tare bine sa stai la soare si sa te relaxezi...
Eu nu am apucat inca sa ajung. Sper sa fie frumos sambata.
Voi ce lotiuni de plaja folositi?

Tatiana, ceva vesti?

Va pup pe toate,
Marlen DPN 6 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Wow Dady, ce tare ai fost!


Fetelor, am revenit si noi dupa 3 zile de , si.
Ne-am desfasurat la curte ca a tinut vremea cu noi, si m-am putut descurca si cu invitati si cu copil. Slava Domnului c-am scapat cu bine!
Va multumesc, adica sotul meu va multumeste pentru urari, iar cele care s-au considerat intarziate sa nu-si faca griji pentru ca au nimerit exact. Ziua lui era luni, asa ca .... e ok! Va mai spun ceva: il mai cheama si Paul, dar azi il serbeaza cei de la servici. Nu mai sariti cu felicitari ca i se urca la cap dupa atatea zile de distractie.
Fii-mea se pare ca si-a revenit cu kk, nu este pietroi, dar mai normal decat zilele trecute. Cu nasul mai avem de furca.


Oana, sa-ti traiasca baiatul cu numele, sa fie sanatos si descurcaret! LA MULTI ANI, PAUL!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mersi Cristina, asa e, azi e ziua de nume a lui Paul dar o sa i le fac sambata pe amandoua si pe cea de nume si pe cea de nastere ca sunt doar la cateva zile diferenta. Sa traiasca toti sarbatoritii de azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty spune:

Oana, la multi ani de ziua numelui pt Paul!
Si pentrul sotul Cristinei si pentru toti sarbatoritii de astazi
LA MULTI ANI!

caty

Mergi la inceput