De cand eram noi mici

De cand eram noi mici | Autor: geut

Link direct la acest mesaj

Hai sa ne-aducem aminte cum ii suparam pe parinti cand eram mici, ca sa-i intelegem mai bine pe bebicii nostri.

Episod: Aveam 3 ani, eram in farmacia unde lucra mama si lumea astepta ceva. Ce anume? Astepta ca mama sa-mi faca mie unghiile cu oja rosie (care nu mai avea pensula). Si-a taiat o suvita de par, a legat-o in forma de periuta si mi-a facut unghiile. Abia atunci m-am linistit si farmacia a putut sa functioneze in continuare.

Tot 3 ani. Daca mama nu ma imbraca cu ce voiam eu, nu reusea sa iasa cu mine din casa. Ma tavaleam pe jos, urlam ca din gura de sarpe, oricum nu ma lasam!

Revin cu ce-o sa-mi mai amintesc. Pana atunci va astept pe voi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Aveam 10 ani, fratele meu 8 ani si s-a nascut Dana sora mai mica. Cam peste un an, doi, eu ii cantam un cantecel , "Vai săracul pui de cuc , a căzut din vârf de nuc , în văzduh el ar zbura, nu-l,ajută nimenea"etc. Sora mea începea să plângă de mila cucului.Eu și fratele meu râdeam . O chinuiam cu sadism putini geloși fiind de atenția care se dădea întotdeauna celui mic. Și tot așa până o dată când mama noastră exasperată , ca pedeapsă că iar i-am cântat cântecelul și Dana a început să plângă de mila cucului , ne-a dat afară pe amândoi. Și-n clipa aceea s-a deslănțuit Dana care a început să țipe ca din gură de șarpe, și să plângă după noi . Mama a fost nevoită să ne primească în casă , iar noi am înțeles cât ne iubește Dana pe noi și ce odioși am fost noi cu ea. Nu am mai necăjit-o de atunci.
Buuuun!!!Creștem noi mari și eu am un băiețel care ajuns la vârsta când pricepea , într-o vizită făcută Danei, ce-i vine ei , care aflase de la noi aventurile copilăriei, începe să cânte cântecelul . Eu ca o zmeoaică , încerc să-mi apăr puiul. Dar nu a fost nevoie. El impasibil a început să pună întrebări de genul :cum a căzut din copac, ce-o să mai mănânce el etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Tot pe la 10 ani, într+o iarnă, am ieșit la săniuș cu fratele meu. În grădinacasei noastre era un derdeluș care se sfârșe într+un pârâu. Acum era înghețat. De câte ori făceam câte o boacănă, eram tare cuminți când veneam acasă și mama ne citea. În ziua aceea ne dădeam noi pe derdeluș dar la buza dealului ne opream ca să nu cădem în pârâu .Dar...odată venind cu viteză am scăpat săniuța de sub noi si ea a aterizat în apă spărgând gheața. Vai , ce-i de făcut?Eu fiind mai mare m-am descălțat mi-am suflecat pantalonașii și am intrat în apă după săniuță. Mi-era frică să nu răcesc sau să nu-mi ud pantalonii să vadă mama. Am recuperat săniuța și speriați de ce am făcut, am plecat spre casă. Pe drum ne-am înțeles între noi să ne facem că ne certăm , ca să nu se prindă mama că am făcut ceva .Dar am fost atât de falși și exagerați încât mama s+a prins chiar mai repede decât trebuia. Și ne-a luat la întrebări până am spus adevărul .Și nici măcar n-am răcit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

sa va mai spun, pana nu uit:)

Mihai mananca varza goala ca iepurasii: frunza dupa frunza.
Tushi, cu simtul igienei, hai puiu sa ti-o spal.
Mihai: da de ce sa speli varza?
Pai, stii, draga, pentru ca sunt pe ea microbi.
Da ce-s aia?
Pai is niste animalute mici, mici, pe care daca le mancam ne fac rau.
Animalute mici, mici?
Da, draga, si nu-i voie sa le mancam.

Toate bune si frumoase, apar bunicii la orizont. Hai Mihai sa ne laudam la bunici cu ce stii tu !
Tushi: Mihai, ce ti-o zis tushi ca sunt pe varza?
Mihai: Animalute mici, mici
Tushi: Bravo, puiule. Si cum le cheama?
--pauza strategica, puiu pregateste raspunsul:
Mi, mi...MICROFOANE !!!!


Ultima pozna a lui Mihai:
Vorbesc cu el la telefon si imi spune, printre altele, ca ii e dor de mine. Tushi-zambete induiosate (naspa ca nu se vad prin telefon : e intr-al noualea cer etc
Dupa cateva minute, Mihai ma intreaba: "Da, da, tu esti....tushi?!?" Ce-o fi fost in capsorul lui?

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

hopa hopa
asta trebiua sa apara la poznasii spun lucruri traznite
scuze de interferenta :)


pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Mama incuiase usa la o camera - ii ziceam "camera din fund", unde erau "comorile" casei: acte, toale bune, farduri (desi mama nu le folosea niciodata). Si cand pleca mama la servici incepeam sa cautam cheia. Erau rare zilele cand n-o gaseam. Si intram acolo, ne imbracam cu rochiile mamei, ne machiam, ne incaltam cu pantofii cei buni si faceam mari petreceri eu cu sora-mea.
Cand ne-am facut mai mari (prin scoala generala) invatasem sa calcam rufe. Tata ne dadea 5 lei de fiecare batista pe care i-o calcam si 15 lei de fiecare camasa. Mama, ce de bani strangeam!
Si intr-o zi ne-am dus sa calcam in "camera din fund", dar a venit mama prin surprindere si am incuiat camera lasand fierul de calcat in priza. Marele noroc a fost ca siguranta fierului s-a ars, asa ca n-am luat foc cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu, pe la 5-6 ani, eram doar cu tata acasa, mama si sora intr-o tabara la munte pe undeva. Tata la serviciu, eu cu cheia de gat pe afara cu copiii. Imrepuna cu 4 prieteni am plecat la o gara (de marfare) din apropiere,ne-am suit intr-un mafar care in final a plecat cu noi.
Am ajuns pe langa Bucuresti cand ne-au gasit si am innoptat intr-un orfelinat pana au venit ai nostrii sa ne recupereze. Eu am scapat nepedepsita, ba si cu o recompensa, pentru ca daca afla mama facea criza!!!! Pana la urma tot a aflat ca se dusese vorba tot orasu!
Sinzi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianad spune:

Ma gandesc cu groaza la momentul cand voi fi mamilica.
daca o sa semene cu mine...atunci e grav, o sa platesc
toate cate le-am facut eu alor mei.
1.perioada gradinitei.bunicul aduce la nepotica o papusaaaaaa
mare, face ma-ma,ma-ma,ma-ma, par lung , balai.copilul
suparat ca papusa e mai frumoasa ia foarfeca de croitorie,
tunde ca la coafor papusa.a doua zi, oglinda/oglinjoara
de ce e papusa mai frumoasa?copilul ia iar foarfeca si...
isi trage o carare serpuita pe mijlocul capului, cate
doua rotocoale de o parte si de alta a cararii...mandrie mare,
ce sa mai!mami vine acasa la pauza de prinz.stupoare!
la coafor nu au avut ce sa imi faca, la frizerie a bagat
masina si a facut un bec de toata frumusetea!in plina vara,
eu circulam cu fes pe cap.
2.urmare a dunsorii moderne realizata la gradinita, copiii
erau foarte poieti:cheliuta reflector, prinde mustele din zbor!
saraca mama, cand ma lua de la gradinita...ii spunea educatoarea
cate...muste am lovit!
3.sa va mai spun de lista de bucate care era la sfarsitul zilei
pe sortuletele acelea albastrute, apretate si cu fundulita rosie?

si astea sunt cateva mititele!!!
ce vremuri! ce copii!

Mergi la inceput