Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Adolescentii (12-18 ani)

Schimbari ce apar la fete

Pagina precedenta

Autor  Subiect Subiectul urmator
Pag. din 4
adivio
adivio

621 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adivio un Mesaj Privat
Poate chiar nu are Mami. Eu imi aduc aminte ca pina pe la 17 ani ieseam cu fetele la "bara" in spatele blocului(bara de batut covoare pe care o sprijineam de zor). Primul prieten l-am avut dupa majorat. Nu e nici o mirare, mami draga.
Noi mai avem mult pina la virsta adolescentei, dar imi place sa-mi aduc aminte de mine citindu-va.

Adivio&Ioana-nazdravana
Mergi la inceput
lai
lai

2412 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lai un Mesaj Privat
Mami, cred ca daca fetita ta percepe intrebarea ca fiind grava/serioasa, sau se simte cumva interogata, fie ca s-ar putea ca tu sa te superi daca zice ca are, fie ca presimte ca ar urma o "prelegere", atunci se poate sa nu-ti spuna.. Daca insa pui intrebarea fie ca pe ceva lejer, ca si cum ai intreba daca ploua afara, sau in prealabil ea vede ca esti de acord cu relatiile prietenelor ei, poate chiar ii arati ca ti se pare mai bine sa aiba un prieten decat sa nu aiba (sigur ca nu vrei sa exagerezi nici pe panta opusa, sa se simta complexata daca nu are), atunci mai degraba iti va povesti. Insa se poate foarte bine si ca adivio sa aiba dreptate, sa nu aiba fetita ta un prieten, ceea ce nu e nimic neobisnuit.

Lai
Mergi la inceput
Bubbles
Bubbles

673 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bubbles un Mesaj Privat
Sunt de acord, s-ar putea sa nu aiba un prieten.
Cind eram in liceu, ma dadeam mare ca am prieten, sa scap de baietii din clasa de la noi. Toate colegele aveau si nu vroiam sa fiu o pata de culoare. Am iesit cu citiva tipi, insa, la un suc, la o petrecere, la o bataie cu bulgari, dar atit a fost.
In realitate, nu m-am indragostit de nimeni, si nu am vrut sa fiu cu cineva numai pentru ca "era la moda". Mi-am zis c-atunci cind o sa fie, va fi. Nici timp nu aveam (nici atunci!), eram cu mania olimpiadelor, citeam foarte mult, apoi cu pregatirea pentru facultate.
D-abia asteptam sa ajung acasa, sa ne intilnim cu toata "gasca" din bloc, sa ne jucam te miri ce prostiute de copii, sa ne povestim cite-n luna si-n stele

Mergi la inceput
auricuta
auricuta

6 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite auricuta un Mesaj Privat
salut mamicilor!sunt mama unei fetite de 12 ani,care practica sportul de performanta.Ca sa faca fata la efort ii dau spirulina .
stie careva dintre voi spirulina ii poate grabi data de debut a menstruatiei?nu as dori sa i vina la 12 ani.astept raspunsul vostru!
va multumesc!
Mergi la inceput
anemona_an
anemona_an

22 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anemona_an un Mesaj Privat
...auricuta, bine ai venit ! // ..si eu sunt mamica unei adolescente de 12 ani //.. i-am dat spirulina cam de pe la 10 ani si menstruati nu i-a venit, desi este printre ultimele fetite din cls. ei careia nu i-a venit, asa incat ....n-ai de ce sa-ti faci probleme din pct. asta de vedere(cred el)

... acum sa spn si eu probl mea///... mandra mea a imbatranit prematur, o dor toate, dar.....TOATE //... am fo' cu ea la dr. , i-am facut analize si....nik n-are, cu toate astea ea acuza mereu dureri de burta, de spate, de cap, etc//... am ajuns la concluzia ca datorita cresterii are asa dureri, ba chiar a avut dureri de burtica si mijloc, de eram sigura ca-i v-a veni menstruatia, dar....a fo' doar o alarma falsa///.... va rog mult, dak adolescentii vostri au trecut prin ce trece mandra, spuneti-mi cat mai multe amanunte pentru a ma linisti
Mergi la inceput
lorelei_19
lorelei_19

3173 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lorelei_19 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lorelei_19 un Mesaj Privat
Anemona, si Malina are uneori niste simptome ciudate: intr-o perioada o dureau genunchii, dar avea niste dureri de ii curgeau lacrimile. Si din cand in cand are gretzuri. Pur si simplu ii vine sa vomite. Si greatza asta o terorizeaza nu alta, nu doarme noaptea, plange, nu mai mananca seara uneori de teama sa nu-i fie iarasi greata. Am fost in primavara la control cu ea si i-am facut toate analizele posibile. Doctorita m-a asigurat ca e perfect sanatoasa, ca nici macar ushoara anemie tipica adolescentei nu o are. Problema e, ca si la fiica ta, cresterea. Malina creste mai mult de 1cm pe luna, lucru care osteneste organismul. Ii zapaceste de tot, bietzii copii. Daca i-ai facut analizele si au ieshit bine, n-ai de ce sa te ingrijorezi, asta-i varsta. Pupici si sanatate fetitei tale.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm
Mergi la inceput
anemona_an
anemona_an

22 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anemona_an un Mesaj Privat
...lorelei_19 multzam ptr. incurajare
Mergi la inceput
emanuella
emanuella

46 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite emanuella un Mesaj Privat
va salut pe toate! fetita mea are 13 ani si jumatate si inca nu i-a venit ciclul desi este foarte dezvoltata (1 m 65 si 52 kg). eu ma bucur ca inca nu i-a venit ca eu am inceput la 9 ani si 7 luni. Am in trebat un medic si mi-a spus sa stau linistita ca are timp. cu cosurile avem si noi pb mari. Au aparut pe frunte, nas si barbie. Si-a cumparat tot felul de creme, masti, dar este o perioada a lunii cand nu ajuta nimic. Poate se apropie perioada. Imi amintesc ca si eu am avut aceleasi pb dar pe la 17 ani au disparut singure. va pup

ella
Mergi la inceput
maria m m
maria m m

1595 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria m m un Mesaj Privat
bun venit emanuella.
pupici fetitei.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)
Mergi la inceput
Pag. din 4  Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com