Schimbari ce apar la fete

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

le-am citit si eu comentariile.........

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Am "rasfoit" si eu revista asta pe net si ma intreb si va intreb exista ceva asemanator si pentru baieti? Sau cu toate ca se numeste coolgirl este mixta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

quote:
Originally posted by Adela99

Am "rasfoit" si eu revista asta pe net si ma intreb si va intreb exista ceva asemanator si pentru baieti? Sau cu toate ca se numeste coolgirl este mixta?



sa sti ca este mixta

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Dragi mamici de fetite cu aere de adolescente, va scriu fiindca nu-mi revin din starea de soc pe care o am de aseara si sunt curioasa care sunt parerile voastre.
Eram la plimbare, ca tot romanul duminica seara, cu sotul si cel mic, fetita mea fiind plecata in vacanta. La un moment dat privirile mi-au fost atrase de o pustoaica micuta de statura (pe care o vedeam doar din spate)care se tot ridica pe varfuri incercand cu insistenta sa ajunga la buzele unui flacau cu fata de golanas (care parea mult mai mare,de liceu).Pana la urma flacaul se lasa induplecat, se apleaca spre fata, se saruta, se iau de mana si isi continua plimbarea. In momentul in care pustoaica s-a intors cu fata la mine am ramas blocata: era o colega de-a Deliei (trece in cls.6-a!!), o fetita care a fost si la noi acasa, ii cunosc si pe parintii ei, eleva de premiu I, cuminte si sfioasa...pana la proba contrarie. Vazand-o mi s-a aprins beculetul de alarma, amintindu-mi ca de multe ori si fiica mea a iesit cu ea cu rolele sau pur si simplu la plimbare. Sotul meu spune ca sunt exagerata si-mi fac griji degeaba, ca sunt copii si se mai prostesc si ei...
Cred ca ii voi povesti deliei cand vine acasa, sunt curioasa ce parere va avea ea despre asta.Noi am mai discutat si alta data cand ne-am intalnit cu o fetita de-a 5-a cu un baietel de mana, dar atunci macar nu se pupau pe strada , in vazul lumii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

ai dreptate dee-dee, situatia e foarte delicata. trebuie sa ai foarte mare grija cum ii spui fiicei despre colega ei, altfel ar putea sa i se para colega foarte "cool" si sa devina prietena si sfatuitoarea ei nr. 1. fara critica directa, fa-o sa spuna ea insasi (fiica ta) ca e deplasat ce face colega ei.

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Ma bag si eu in vorba desi sunt mamica de baiat (14 ani)si sper ca raspunsul meu sa nu fie interpretat doar prin prisma asta.
Dee-Dee, eu nu inteleg ce ti-a cauzat starea de shoc: faptul ca pustoaica are 13 ani, ca se saruta (in public), ca e prietena Deliei, ca el era mai mare, ca avea fata de golonas, ca el de abia se lasa induplecat sau toate la un loc. Eu am retinut ca s-au luat apoi de mana si si-au continuat plimbarea.
E bine sa vorbesti cu Delia despre asta, zic eu pe un ton neutral “printre picatzele” , cand va reintalniti si va povesti una alteia despre cele facute/vazute in perioada ei de vacanta. Si vezi ce spune si ea inainte de ati spune tu parerea. Poate afli ca Delia stie de prietenia lor, ca o aproba/dezaproba, samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Adela, TOATA intamplarea cu fetita aceea m-a socat! Nu cred ca ceea ce am vazut este normal pentru o fetita de 12 ani. Sa fim serioase, si noi aveam simpatii fata de colegi la varsta asta dar se limitau la plimbatul cu bicicleta sau rolele prin cartier, cel mult mers cu gasca la un film la cinema si stat pe scaune alaturate (asta deja era mare indrazneala!)In orice caz nu ne sarutam pe strada. NU LA VARSTA asta! Nu am fost impotriva sa vina colegi la noi acasa cand dadeam cate o petrecere cu copiii sau cand aveau teme de grup de facut, deci nu cred ca sunt o absurda care merge pe teoria "fetele cu fetele si baietii cu baietii". Totusi cred ca trebuie sa avem grija ca trecerea de la copilarie la adolescenta sa se faca treptat si in anumite limite. Eu am mai discutat cu Delia despre "faza" de ridicol in care pica de multe ori fetele in dorinta de a fi cool. De fiecare data ii cer parerea si o retusez pe ici, pe colo, unde cred eu ca nu e OK, explicandu-i ca fiecare varsta are bucuriile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

... in ceea ce am citit scris de Dee-Dee am recunoscut pe fetita prietenei mele (sigur ca nu-i ea,dar.....parca ar fi una si aceeasi pers)despre care mama ei are o parere ff buna// ...ma doare cand spun asta ptr. ca tin mult la ea si de fapt este un suflet de copil bun intr-un trup de adolescent rebel, iar mama ei habar nu are sau....nu poate sa recunoasca ca fiica-sa a crescut si nu-si gaseste locul nici intre cei de varsta ei, dar....sigur.... nici intre cei mai mari //... sigur ca generatia asta este total diferita de a noastra, dar....cred ca cel mai indicat este ca noi parintii sa fim cool in ochii copiilor nostri ptr. a putea comunica si a accepta sfaturile macar din cand in cand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bby_blu3 spune:

wow...Dee,ce pot sa zic...eu mai am un pic(vo luna) si fac 18 ani,dar sincer vorbind,dezaprob atitudinea pustoaicei..tin minte ca eu m-am jucat cu papusi si copii pana pe la 13 ani...pe la 14 am avut primul sarut...dar la 12 ani inca citeam basme de Slavici...poate si fiindca am o mamica care merge tot pe ideea:treptat e mai bine...important e ca am ajuns acum sa-i dau dreptate in multe cazuri in care inainte eram in stare sa ma si omor ca nu ma lasa sa fac eu asa cum cred...jos palaria pt fetita ca e premianta,dar oare mamica ei stia unde e si cu cine?sau o credea cu fetele la inghetata?..cred ca ar trebui pusa si mamica in tema si sfatuita sa o determine pe fetita sa vb daca nu stie,fara sa o certe sau bruscheze verbal pt ca ar intoarce-o impotriva ei si ar fi un dezastru...spun asta pt ca discutiile intre mine si mama au fost mereu "urlatoare" si in contadictoriu,desi ea avea dreptate...pe moment o injuram si ziceam ca e nebuna si ca nu stie ca vb..ca e demodata samdp...diplomatie mamicilor,diplomatie...e cea mai buna...tineti-va fetitele aproape ptr ca cresc repede si vor ajunge sa faca greseli mari pe care sa le regrete mai tarziu...
dupa cum spuneam..mama e mai stricta,dar e tot spre binele meu si o inteleg...acum am un prieten de vo 6 luni si ne intelegem perfect...ai mei il cunosc si e totul ok..mai putin varsta lui cu care nuj dak ea ar fi de acord...e cu 3 ani mai mare(adica face 21 luna asta)..diferenta nu e mare,dar mama are prostul obicei sa judece omu fara sa-l cunoasca,asa ca l-am facut mai tanar cu v-un an-2...acu tre sa-i spun,ca vad ca e incantata de el...dar cum??e baiat bun si intelegator...ce mai,painea lui D-zeu..dar...astept sfaturi...fara reprosuri,va rog...!!!
oricum..bafta la imblanzit adolescente in plina revolutie hormonala...va pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami si george spune:

salut mamici de adolescente,
fata mea implineste 16 ani in martie 2005.nu cred ca are prieten , nu am simtit nimic in aceasta privinta.imi povesteste uneori despre prietenele ei care au.de ea nu-mi spune nimic.dar stiu ca-si scrie mesaje pe telefon si cu baieti.cum s-o fac sa-mi spuna daca are prieten sau daca simpatizeaza pe cineva?am intrebat-o direct si a zis ca nu are.este in cls. a IX a.

Mergi la inceput